Ostatni nowy szynobus (2. z Newagu i 11. w ogóle) już od dwóch dni na Opolszczyźnie. W sobotę rusza w swój pierwszy przejazd – muzyczny przejazd z orkiestrami na pokładzie :-)

UMWO, 11 maja 2011

SA137-003 na stacji Opole Główne

SA137-003 na stacji Opole Główne

Ten szynobus (SA137-004) to ostatni z dwóch pojazdów szynowych z napędem spalinowym serii SA137 zamówionych przez Województwo Opolskie od firmy Newag S.A. Będzie woził pasażerów na trasach Nysa-Opole, Kędzierzyn Koźle-Nysa i Opole-Kluczbork.

Pojazd charakteryzuje się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, posiada estetyczne i funkcjonalne wnętrze. Klimatyzowany przedział pasażerski ma 130 miejsc siedzących, zainstalowane rampy wjazdowe dla osób niepełnosprawnych na wózkach, miejsca na rowery oraz wózki, wygodne fotele oraz WC przystosowane dla osób niepełnosprawnych, wyposażone m.in. w przewijak dla niemowląt. Dodatkowo zainstalowane zostały monitory, na których przekazywane są podróżnym informacje dotyczące trasy pociągu, a także istnieje możliwość emisji krótkich filmów reklamowych.

Województwo Opolskie posiada łącznie 11 autobusów szynowych z napędem spalinowym, które na podstawie umów użyczenia eksploatuje Opolski Zakład Przewozów Regionalnych. Te szynobusy znacznie poprawiły komfort podróży oraz wpłynęły na spadek kosztów realizacji oferty przewozowej.

Ta ostatnia inwestycja kończy całość realizowanego przez Województwo Opolskie od 2004 roku projektu zakupu pojazdów szynowych do obsługi wszystkich niezelektryfikowanych linii kolejowych w regionie, na który łącznie wydano kwotę 80 mln zł. Na sfinansowanie projektu Województwo wykorzystało środki finansowe pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013, Funduszu Kolejowego, rezerwy celowej budżetu państwa oraz z własnego budżetu.

Źródło: UMWO

Zobacz też