1 kwietnia

Poniższa wiadomość to Prima Aprilis, ale nie do końca. Robert odbył podróż w lokomotywie na wspomnianej trasie, choć nie jako pomocnik maszynisty (info o kursie i egzaminie też jest primaaprilisowe). Relacja z przejazdu i więcej zdjęć pojawi się już na dniach.

Były pomocnik maszynisty, koordynator OKOKO, od ponad 3 lat stały współpracownik Rynku Kolejowego oraz laureat zeszłorocznej głównej nagrody w kategorii „Dziennikarz Roku – Przyjaciel Kolei”, Robert Wyszyński z uwagi na swoje zasługi dostał od PKP propozycję odbycia ponownego kursu oraz złożenia egzaminu na stanowisko młodszego maszynisty elektrycznych pojazdów trakcyjnych.

W ostatnich dniach zdał go pomyślnie i odbył już pierwszą służbę jako pomocnik w lokomotywie EP09 w relacji Opole-Wrocław-Legnica-Węgliniec-Opole (pociąg EuroCity Wawel). Wrocławski oddział PKP Intercity potrzebuje bowiem pomocników od czasu, kiedy coraz więcej pociągów jeździ na odcinku Opole-Wrocław z V maks. 160 km/h (powyżej prędkości 130 km/h przepisy wymuszają jazdę drużyny podwójnej). Stąd na pociągach EIC oraz EC pomocnicy jeżdżą głównie na odcinkach, gdzie prędkość pociągów przekracza 130 km/h – zazwyczaj wsiadają/wysiadają w Opolu.

Foty z pierwszej po 25 latach służby odbytej przez Roberta :-)

A za około parę dni szczegółowa relacja z pierwszego przejazdu i jeszcze więcej zdjęć.