Ostatnie dwa tygodnie, a szczególnie ostatni tydzień, to okres, kiedy w mediach pojawiło się mnóstwo informacji dotyczących cen kolejowych biletów. Dowiedzieliśmy się i o zwiększeniu wymiaru ulgi na bilety dla studentów oraz osób niewidomych, i o „modyfikacjach” cen biletów (znaczy – będzie drożej). Ponadto Przewozy Regionalne poinformowały o nowej wersji REGIOKarty, a PKP Intercity o wydłużeniu obowiązywania ofert weekendowych w okresie sylwestrowo-noworocznym. Przyszła pora, by wszystkie te nowości zebrać w jedną całość…

Jak się okaże (po przeczytaniu tekstu) część ofert zdrożeje. Może warto skorzystać z ostatnich dni niższych cen i kupić np. Bilet turystyczny, REGIOKarnet, czy miesięczny (a może i legitymację seniora – obecnie jest droższa, ale daje większą zniżkę) z wyprzedzeniem…?

Wszyscy przewoźnicy

Nowe ulgi: 51% i 93%

Od 1 stycznia 2011 r. studenci do ukończenia 26 roku życia mogą już kupować bilety (w 2 klasie) ze zniżką ustawową 51% (zamiast dotychczasowej 37% na bilety jednorazowe lub 49% na bilety miesięczne imienne). Nowy wymiar ulgi dotyczy niżej wymienionych biletów:

 • bilety jednorazowe na przejazd w pociągach: osobowych (wszystkie pociągi przewoźników regionalnych, np. R, IR, RE), pospiesznych (TLK w wagonach: z miejscami do siedzenia, z miejscami do leżenia, sypialnych) i ekspresowych (tylko EIC)
  inaczej mówiąc: w zasadzie wszystkie pociągi oprócz EC
 • bilety miesięczne imienne na przejazd w pociągach: osobowych (wszystkie pociągi przewoźników regionalnych, np. R, IR, RE) i pospiesznych (TLK; tylko w wagonach z miejscami do siedzenia).

Zmienił się też wymiar ulgi dla osób niewidomych, uznanych za niezdolne do samodzielnej egzystencji. Od 1 stycznia mają one zniżkę 93% na bilety jednorazowe i miesięczne imienne w pociągach osobowych (wszystkie pociągi przewoźników regionalnych, np. R, IR, RE) oraz 51% na bilety jednorazowe i miesięczne imienne w pociągach pospiesznych (TLK*) i ekspresowych (EIC i EC).

* w przypadku biletów miesięcznych imiennych – tylko w wagonach z miejscami do siedzenia

A dla wzrokowców – tabelka (liczba oznacza wymiar ulgi w %):

Zmienione ulgi ustawowe od 1 stycznia 2011 (wymiar ulgi w %)

Podwyżka cen biletów

Przewozy Regionalne

 • O ile? Średnio ok. 3,5% (liczba dot. biletów jednorazowych, choć nie tylko one zdrożeją)
 • Dlaczego? Zmiana podatku VAT oraz prognozowany wyższy wskaźnik inflacji na 2011 rok
 • Gdzie znaleźć nowe ceny? Zajrzyj do nowego cennika

Zmiany cen dotyczą również innych przewoźników regionalnych, np. Koleje Dolnośląskie czy Arriva RP.

Niestety, zdrożeją również oferty taryfowe, jak np. Połączenie w dobrej cenie (na opolskich trasach o 50 groszy; taryfa normalna), bilet sieciowy (np. tygodniowy ze 132 do 135 zł) oraz Bilet turystyczny i REGIOKarnet:

Bilet turystyczny

 • na pociągi REGIO: z 30 do 35 zł
 • na wszystkie pociągi PR: z 60 do 65 zł

REGIOKarnet

 • na pociągi REGIO: z 55 do 65 zł
 • na wszystkie pociągi PR: z 79 do 95 zł

Więcej informacji o ofertach na stronie przewoźnika (w tym nowe ceny, a w przypadku PwDC również nowe warunki taryfowe):

PKP Intercity

 • O ile? Średnio ok. 1% (liczba dot. biletów jednorazowych, choć nie tylko one zdrożeją)
 • Dlaczego? Zmiana podatku VAT
 • Gdzie znaleźć nowe ceny? Zajrzyj do nowego cennika

Studenci do 26 r.ż. nie odczują zbyt mocno skutków podwyżki. Niweluje je – w znacznym stopniu – zwiększony wymiar ulgi ustawowej (51% zamiast 37% na bilety jednorazowe). Bilety dla studentów będą tańsze o ok. 19,5-21,5% – w porównaniu z cenami przed 31 grudnia 2010 r. (porównanie dotyczy biletów jednorazowych).

Przewozy Regionalne

REGIOKarta Senior zamiast legitymacji seniora

To nowa wersja REGIOKarty, adresowana do osób, które ukończyły 60. r.ż. Uwaga, zastąpi ona legitymację seniora (do 31 grudnia br. – 75 zł za 50%-ową zniżkę). REGIOkarta SENIOR od 1 stycznia kosztuje 49 zł i uprawnia do zakupu tańszych biletów jednorazowych i okresowych na przejazdy wszystkimi pociągami Przewozów Regionalnych, Kolei Dolnośląskich oraz Arriva RP. Posiadacze karty kupują bilety według tańszej taryfy „RAZEM”, a więc: bilety jednorazowe – ok. 30% taniej, bilety okresowe – ok. 15% taniej.

REGIOKarta Senior (w domyśle – roczna) dołączy do REGIOkart „dla wszystkich” (rocznej – 169 zł i półrocznej – 99 zł; warto wiedzieć, że niekiedy roczną REGIOkartę da się kupić taniej – nawet za 69 zł; o tym, kiedy ważny jest kod rabatowy informujemy również na naszym profilu na Facebooku).

Więcej informacji na stronie Przewozów Regionalnych

PKP Intercity

Oferty weekendowe PKP IC wydłużone

Okres obowiązywania ofert weekendowych w „okolicy” Sylwestra i Nowego Roku został wydłużony o pełne 2 dni. Bilet Podróżnika (pociągi TLK) i Bilet Weekendowy (TLK i EIC) obowiązują więc już od czwartku, 30 grudnia (od godz. 19:00) do poniedziałku 3 stycznia (do godziny 23:59), czyli 4 dni i 5 godzin.

Więcej informacji na stronie PKP IC

AO