Ceny biletów – co nowego w nowym roku?

Ostatnie dwa tygodnie, a szczególnie ostatni tydzień, to okres, kiedy w mediach pojawiło się mnóstwo informacji dotyczących cen kolejowych biletów. Dowiedzieliśmy się i o zwiększeniu wymiaru ulgi na bilety dla studentów oraz osób niewidomych, i o „modyfikacjach” cen biletów (znaczy – będzie drożej). Ponadto Przewozy Regionalne poinformowały o nowej wersji REGIOKarty, a PKP Intercity o wydłużeniu obowiązywania ofert weekendowych w okresie sylwestrowo-noworocznym. Przyszła pora, by wszystkie te nowości zebrać w jedną całość…

Jak się okaże (po przeczytaniu tekstu) część ofert zdrożeje. Może warto skorzystać z ostatnich dni niższych cen i kupić np. Bilet turystyczny, REGIOKarnet, czy miesięczny (a może i legitymację seniora – obecnie jest droższa, ale daje większą zniżkę) z wyprzedzeniem…?

Wszyscy przewoźnicy

Nowe ulgi: 51% i 93%

Od 1 stycznia 2011 r. studenci do ukończenia 26 roku życia mogą już kupować bilety (w 2 klasie) ze zniżką ustawową 51% (zamiast dotychczasowej 37% na bilety jednorazowe lub 49% na bilety miesięczne imienne). Nowy wymiar ulgi dotyczy niżej wymienionych biletów:

 • bilety jednorazowe na przejazd w pociągach: osobowych (wszystkie pociągi przewoźników regionalnych, np. R, IR, RE), pospiesznych (TLK w wagonach: z miejscami do siedzenia, z miejscami do leżenia, sypialnych) i ekspresowych (tylko EIC)
  inaczej mówiąc: w zasadzie wszystkie pociągi oprócz EC
 • bilety miesięczne imienne na przejazd w pociągach: osobowych (wszystkie pociągi przewoźników regionalnych, np. R, IR, RE) i pospiesznych (TLK; tylko w wagonach z miejscami do siedzenia).

Zmienił się też wymiar ulgi dla osób niewidomych, uznanych za niezdolne do samodzielnej egzystencji. Od 1 stycznia mają one zniżkę 93% na bilety jednorazowe i miesięczne imienne w pociągach osobowych (wszystkie pociągi przewoźników regionalnych, np. R, IR, RE) oraz 51% na bilety jednorazowe i miesięczne imienne w pociągach pospiesznych (TLK*) i ekspresowych (EIC i EC).

* w przypadku biletów miesięcznych imiennych – tylko w wagonach z miejscami do siedzenia

A dla wzrokowców – tabelka (liczba oznacza wymiar ulgi w %):

Zmienione ulgi ustawowe od 1 stycznia 2011 (wymiar ulgi w %)

Podwyżka cen biletów

Przewozy Regionalne

 • O ile? Średnio ok. 3,5% (liczba dot. biletów jednorazowych, choć nie tylko one zdrożeją)
 • Dlaczego? Zmiana podatku VAT oraz prognozowany wyższy wskaźnik inflacji na 2011 rok
 • Gdzie znaleźć nowe ceny? Zajrzyj do nowego cennika

Zmiany cen dotyczą również innych przewoźników regionalnych, np. Koleje Dolnośląskie czy Arriva RP.

Niestety, zdrożeją również oferty taryfowe, jak np. Połączenie w dobrej cenie (na opolskich trasach o 50 groszy; taryfa normalna), bilet sieciowy (np. tygodniowy ze 132 do 135 zł) oraz Bilet turystyczny i REGIOKarnet:

Bilet turystyczny

 • na pociągi REGIO: z 30 do 35 zł
 • na wszystkie pociągi PR: z 60 do 65 zł

REGIOKarnet

 • na pociągi REGIO: z 55 do 65 zł
 • na wszystkie pociągi PR: z 79 do 95 zł

Więcej informacji o ofertach na stronie przewoźnika (w tym nowe ceny, a w przypadku PwDC również nowe warunki taryfowe):

PKP Intercity

 • O ile? Średnio ok. 1% (liczba dot. biletów jednorazowych, choć nie tylko one zdrożeją)
 • Dlaczego? Zmiana podatku VAT
 • Gdzie znaleźć nowe ceny? Zajrzyj do nowego cennika

Studenci do 26 r.ż. nie odczują zbyt mocno skutków podwyżki. Niweluje je – w znacznym stopniu – zwiększony wymiar ulgi ustawowej (51% zamiast 37% na bilety jednorazowe). Bilety dla studentów będą tańsze o ok. 19,5-21,5% – w porównaniu z cenami przed 31 grudnia 2010 r. (porównanie dotyczy biletów jednorazowych).

Przewozy Regionalne

REGIOKarta Senior zamiast legitymacji seniora

To nowa wersja REGIOKarty, adresowana do osób, które ukończyły 60. r.ż. Uwaga, zastąpi ona legitymację seniora (do 31 grudnia br. – 75 zł za 50%-ową zniżkę). REGIOkarta SENIOR od 1 stycznia kosztuje 49 zł i uprawnia do zakupu tańszych biletów jednorazowych i okresowych na przejazdy wszystkimi pociągami Przewozów Regionalnych, Kolei Dolnośląskich oraz Arriva RP. Posiadacze karty kupują bilety według tańszej taryfy „RAZEM”, a więc: bilety jednorazowe – ok. 30% taniej, bilety okresowe – ok. 15% taniej.

REGIOKarta Senior (w domyśle – roczna) dołączy do REGIOkart „dla wszystkich” (rocznej – 169 zł i półrocznej – 99 zł; warto wiedzieć, że niekiedy roczną REGIOkartę da się kupić taniej – nawet za 69 zł; o tym, kiedy ważny jest kod rabatowy informujemy również na naszym profilu na Facebooku).

Więcej informacji na stronie Przewozów Regionalnych

PKP Intercity

Oferty weekendowe PKP IC wydłużone

Okres obowiązywania ofert weekendowych w „okolicy” Sylwestra i Nowego Roku został wydłużony o pełne 2 dni. Bilet Podróżnika (pociągi TLK) i Bilet Weekendowy (TLK i EIC) obowiązują więc już od czwartku, 30 grudnia (od godz. 19:00) do poniedziałku 3 stycznia (do godziny 23:59), czyli 4 dni i 5 godzin.

Więcej informacji na stronie PKP IC

AO

13 komentarzy do “Ceny biletów – co nowego w nowym roku?

 • 29 grudnia 2010 at 17:47
  Permalink

  jak zwykle Ania się napracowała i wyszło rewelacyjne opracowanie :)
  zauważyłem w nowym wykazie PWDC że jest mniej połączeń niż w tym starszym.

 • 29 grudnia 2010 at 22:05
  Permalink

  Nadal nie wiadomo co z fioletowym. Chodzą słuchy, że ponoć ma zmienić nazwę na Bilet Rewelacyjny.

 • 29 grudnia 2010 at 22:31
  Permalink

  I jeszcze zmiany w taryfie PKP IC.

  Stąd: http://www.rynek-kolejowy.pl/20771/Zmiany_w_Taryfie_przewozowej_Spolki_PKP_Intercity.htm

  „Ujednolicona zostanie oferta biletu abonamentowego – zniknie nazwa „Bilet niebieski” dla biletów abonamentowych ważnych w pociągach Twoich Linii Kolejowych oraz zmieni się zasada wydawania tych biletów.

  Od stycznia 2011 r. tak, jak w przypadku biletów abonamentowych ważnych w pociągach EIC i EC, bilet abonamentowy na pociągi TLK będzie uprawniał do 7 przejazdów (w tym 2 przejazdy bezpłatne), w ciągu 3 miesięcy. Jednocześnie Intercity wycofa ofertę biletów okresowych na miejsca sypialne i do leżenia.

  Pojawi się nowe, przyjaźniejsze pasażerom, nazewnictwo. Od stycznia dopłatę za przejazd zastąpi popularna miejscówka i w związku z tym Spółka odstąpi od wydawania dopłat bez wskazania miejsca. Nazwa oferty Rodzina z „PKP Intercity” zmieni się w „Bilet Rodzinny”, choć same warunki stosowania tej oferty pozostaną bez zmian.

  Nowością dla pasażerów będą nowe terminy ważności biletów jednorazowych. Dla biletów wydanych na odległość do 100 km termin ważności wynosić będzie kolejne 6 godzin od godziny wskazanej na bilecie. Bilety na odległości powyżej 100 km ważne będą jeden dzień.

  Dla pasażerów, którzy zdecydują się zwrócić bilet okresowy – tygodniowy lub miesięczny – częściowo niewykorzystany, kwota otrzymanego odstępnego zmieni się z 10% na 50% ceny biletu.

  Z 30 dni aż do 3 miesięcy wydłuży się termin, w którym pasażerowie będą mogli otrzymywać zwrot kosztów biletów jednorazowych (poświadczonych o całkowitym lub częściowym niewykorzystaniu) w kasie biletowej.

  Od Nowego Roku będzie można też kupić bilety odcinkowe (tygodniowe, miesięczne, kwartalne) na odległość do 240 km. Wcześniej było to 200 km.”

 • 30 grudnia 2010 at 16:18
  Permalink

  Nie było, więc podwyżka o ok. 2 zł. Dla studentów oczywiście obniżka. :) Dodano wyższe przedziały odległościowe.

 • 30 grudnia 2010 at 22:11
  Permalink

  mam pytanie dla zaawansowanych…..mam pytanko chcę kupić bilet kwartalny imienny na dojazdy do pracy lub bilet sieciowy półroczny ..oba na REGIO KARTĘ….MOJE PYTANIE CZY BĘDĘ MÓGŁ JEŻDZIĆ POCIĄGIEM KOLEI DOLNOŚLĄSKICH NA TYCH BILETACH….BO O TEJ GODZINIE CO MI PASUJE ODJEŻDŻA TYLKO ICH POCIĄG….WIELE OSÓB MÓWI TAK A WIELE NIE I ZGŁUPIAŁEM….OSOBY MÓWIĄCE NIE TWIERDZĄ IŻ GDYBYM MIAŁ BILET TYGODNIOWY LUB MIESIĘCZNY TO BYM TYM POCIĄGIEM MÓGŁ JECHAĆ ALE JAK KUPIĘ BILET TRZYMIESIĘCZNY LUB PÓŁROCZNY TO JUŻ NIE MOGĘ….TAKA GŁUPOTA BYŁABY TYLKO W POLSCE CHYBA MOŻLIWA…A NA DODATEK W KASIE KOLEI DOLNOŚLĄSKICH CHCĄ MI SPRZEDAĆ BILET TRZYMIESIĘCZNY LUB PÓŁROCZNY ALE NIE WIEDZĄ CZY MOGĘ JECHAĆ CZY NIE….PROSZĘ O POMOC

 • 30 grudnia 2010 at 23:04
  Permalink

  Panie Andrzeju,
  wg
  http://www.przewozyregionalne.pl/aktualne-oferty,s,1,59.html
  z biletów sieciowych tylko bilety miesięczne i tygodniowe są honorowane przez Koleje Dolnośląskie i podobnie jest napisane na
  http://kolejedolnoslaskie.eu/index.php?strona=oferta_honorowaniebiletow

  Co do biletów kwartalnych, to w taryfie Kolei Dolnośląskich ich nie ma. Z drugiej strony być może chodzi o to, że Koleje Dolnośląskie ich nie sprzedają, ale będą honorować bilety kwartalne wydane wg taryfy RAZEM przez Przewozy Regionalne, więc głowy nie dam. Wśród honorowanych biletów na stronie Kolei Dolnośląskich jest wymieniony punkt „dla posiadaczy Regiokart”, ale nie wiadomo dokładnie o co chodzi, czy o wszystkie bilety wydane przez PR dla posiadaczy Regiokart, czy tylko te wymienione szczegółowo później. Wydaje mi się, że raczej bilety półroczne i kwartalne nie będą honorowane.

  Żeby dokładnie dowiedzieć się jakie bilety są honorowane, to chyba trzebaby przeczytać umowę (jeśli taka była) pomiędzy KD i PR. Niestety nie znalazłem jej w biuletynach informacji publicznej tych firm. Może dałoby się do niej dojść jako do informacji publicznej.

  Poza tym, fajnie by było, jakby Pan pisał nie tylko samymi wielkimi literami i używał standardowej interpunkcji. Pozdrawiam.

 • 30 grudnia 2010 at 23:36
  Permalink

  sam to wszystko magluje od dwóch dni….i też dotarłem do tych informacji co Pan…przepraszam za duże litery …nie pisuję na forum….na pewno w kasach kolei dolnośląskich mimo tego iż niema tego na ich stronie internetowej w cenniku mogę kupić bilet kwartalny w relacji od miasta a do miasta b….jednak sami nie wiedzą czy sprzedają swój bilet czy też to bilet przewozów regionalnych….a ja chcę jechać ich pociągiem….słusznie Pan zwrócił uwagę iż na stronie KOLEI DOLNOŚLĄSKICH jest niejasno napisane jest punkt dla posiadaczy Regiokart ALE NIE WIADOMO O CO CHODZI….dzisiaj w kasie biletowej Kolei DoLNOŚLĄSKICH personel uparcie twierdził iż mogę jeżdzić ale na piśmie nie dadzą a bilet ponad tysiąc złotych ale za to w tej samej miejscowości w Kasie Przewozów rEGIONALNYCH MÓWIĄ IŻ NIE…dzwoniłem też do tych przewożników ale okres przedświąteczny i ciężko o osobę kompetentną…na stronach Przewozów Regionalnych są informacje iż koleje dolnoślaskie honorują tylko tygodniowe i miesięczne….ale są też strony gdzie jest wymieniane iż koleje dolnoślaskie honoruja bilety sieciowe bez wyszczególnienia iż tylko te tygodniowe i miesięczne jest napisane ogólnie bilety sieciowe…dlatego sam nie wiem a jutro chciałem przed podwyżką kupić bilet

 • 31 grudnia 2010 at 00:26
  Permalink

  No moim zdaniem to, że kasa KD sprzeda bilet, nic nie znaczy, bo to pewnie będzie bilet PR tak jak mówią (w taryfie KD nie ma biletów kwartalnych, nie znalazłem ich też w cenniku na ich stronie).

  Trudno tu coś poradzić. Może biuro obsługi klienta w Legnicy coś by wymyśliło, ale skoro zapisy są mało precyzyjne to pewnie konduktorzy mogą mieć całkiem inny punkt widzenia i albo honorować bilety mimo że teoretycznie nie muszą być ważne, albo robić problemy mimo ważnego biletu.

 • 31 grudnia 2010 at 08:34
  Permalink

  Przed chwilą wysłałam pytanie do KD i dostałam ekspresową odpowiedź od dyrektora ds. handlowych:

  „Zgodnie z umową jaka obowiązuje między Przewozami Regionalnymi a Kolejami Dolnośląskimi S.A. z biletów okresowych KD honoruje bilety miesięczne oraz sieciowe miesięczny i tygodniowy.”

 • 1 stycznia 2011 at 20:23
  Permalink

  Chciałbym podziękować Ani i Gabrielowi za zainteresowanie moim problemem szczególnie w takim okresie przed sylwestrem gdzie się ma mało czasu…sam też nie próżnowałem i troszkę podzwoniłem i potwierdzam iż odpowiedz Ani jest prawidłowa….taki polski paradoks jak mam bilet na dojazdy do pracy miesięczny to mogę jeździć i kolejami dolnośląskimi i przewozami regionalnymi… ale jak chcę kupić sobie taki bilet trzymiesięczny to już kolejami dolnośląskimi nie mogę jeździć bo oni nie honorują tych biletów…mimo tego iż kupię ten bilet w kasie kolei dolnośląskich bo sprzedają je….ale nie jest to bilet na ich pociągi…

Komentarze są wyłączone.