Zobacz plakat imprezyJuż niecałe 4 dni dzielą nas kolejnego od pikniku kolejowego w Racławicach Śląskich. Organizatorzy zaprezentowali dziś nową stronę poświęconą imprezie, na której znajdziemy oficjalny program, plakat oraz wiele innych przydatnych informacji.

Strona imprezy: www.kolej.raclawice.net

Plan imprezy pt. „Koleją po pograniczu polsko-czeskim”

Zobacz PDF-a

Uwaga. Program zamieszczony na naszej stronie jest aktualny na moment publikacji. Sprawdź (na stronie organizatora), czy w międzyczasie się nie zmienił: LINK.

Sobota, 21 sierpnia (pierwszy dzień imprezy)

 • 10:00 – przejazd specjalny pociągiem retro
  Około godziny 10:00 wyjazd autokarem do Czech na przejazd czeskim składem retro prowadzonym przez zabytkowy parowóz U57. Trasa przejazdu pociągu: Třemešná ve Slezsku – Osoblaha. Autokar zawiezie chętnych bezpośrednio na pociąg odjeżdżający ze stacji Třemešná ve Slezsku i odbierze ze stacji Osoblaha. Zapewniona opieka przewodnika. Powrót autokaru do Racławic Śląskich około godziny 13:00 na oficjalne rozpoczęcie pikniku. (zobacz na okoko).
 • 10:00 – ruszają turystyczne przejazdy drezynami
  Od godziny 10:00 do godziny 19:00 turystyczne przejazdy drezynami odcinkiem linii kolejowej Głubczyce-Racławice Śląskie na trasie Racławice Śląskie Dworzec Kolejowy-Racławice Śląskie Wielki Most Kolejowy (trasa 2km, przejazd przez nasypy kolejowe uważane za jedne z najwyższych w Polsce, 2 wiadukty, 130-metrowy most nad rzeką Osobłogą). Przejazdy płatne. Dla dzieci, młodzieży i studentów zniżki (w przypadku młodzieży i studentów należy posiadać legitymacje). Dzieci do lat 6 przejazd bezpłatny (obowiązkowo w towarzystwie opiekuna). W tym roku składy będą wzmocnione o nowy wagonik oraz specjalną drezynę: Fiat 126.
 • 12:00 – przyjazd pociągu specjalnego
  Około godziny 12:00 do Racławic Śląskich dotrze pociąg specjalny z Kędzierzyna Koźla (autobus szynowy SA134 zakupiony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013 obsługiwany przez Opolski Zakład Przewozów Regionalnych)
 • 13:30 – oficjalne rozpoczęcie pikniku
  Przywitanie zaproszonych gości. Wręczenie pamiątkowych dyplomów organizacjom biorącym udział w społecznej akcji koszenia torowiska na linii kolejowej do Głubczyc. Przemówienia.
 • 14:00 – konkurs Wyścigi Drezyn Ręcznych: mistrzostwa sołectw, stowarzyszeń, organizacji
  Pierwsze mistrzostwa w wyścigach drezyn ręcznych sołectw, organizacji, stowarzyszeń. Składy 2-4 osobowe. Jazda drezyną po torze stacyjnym, wykonanie zadania sprawnościowego.
 • 21:00 – projekcja dwóch filmów na rampie kolejowej w ramach polsko-czeskiego festiwalu kina.

Niedziela, 22 sierpnia (drugi dzień imprezy)

 • 10:00 – przejazdy turystyczne
  Drugi dzień przejazdów turystycznych na trasie Racławice Śląskie Dworzec Kolejowy-Racławice Śląskie Wielki Most Kolejowy. Przejazdy do godziny 19:00.
 • 14:00 – konkurs Wyścigi Drezyn Ręcznych
  Konkurs Wyścigi Drezyn Ręcznych w dwóch kategoriach: open oraz rodzina. Dla najlepszych nagrody. Składy 2-osobowe. Jazda drezyną po torze stacyjnym, wykonanie zadania sprawnościowego.
 • 15:00 – konkurs plastyczny dla najmłodszych
  Konkurs zostanie zorganizowany w dawnej sali bufetowej. Tematyka związana z koleją w Racławicach Śląskich. Materiały do rysowania dostarcza organizator.
 • 17:00 – koncert orkiestry dętej z Racławic Śląskich
 • 18:00 – konkurs pt. „Zapowiadam przyjazd pociągu przez megafon kolejowy”
  Druga edycja konkursu, w której każdy chętny będzie mógł zabawić się w dyżurnego ruchu. Zadanie polega na przygotowaniu i wypowiedzeniu przez megafon kolejowy zapowiedzi przyjazdu, odjazdu, spóźnienia itp. dowolnego pociągu. Liczy się pomysłowość.
 • 19:00 – zakończenie imprezy

Dodatkowe atrakcje pikniku kolejowego

 • Dla wszystkich chętnych możliwość przejazdu drezyną ręczną po torze stacyjnym (od godziny 10:00 do godziny 19:00 w sobotę i niedzielę). Przejazdy pod okiem doświadczonego instruktora.
 • Prezentacja autobusu szynowego na peronie dworca kolejowego. Stanowisko Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.
 • Ekspozycja historyczna w pomieszczeniach dawnej poczekalni (setki historycznych zdjęć, akcesoria i ubiory kolejowe, sprzęt kolejowy, książki, artykuły i publikacje).
 • Możliwość zakupienia niepowtarzalnych gadżetów o tematyce kolejowej, które związane są z tegoroczną imprezą w Racławicach Śląskich. Kubki (trzy rodzaje: kubek z logotypem imprezy i autobusem szynowym SA134, kubek z parowozem TKp 4422 przejeżdżającym przez Wielki Most Kolejowy w Racławicach Śląskich, kubek przedstawiający parowóz Pt47 oraz zabytki kolejnictwa Racławic Śląskich. Pamiątkowa karta pocztowa wydana z okazji 155-rocznicy ukończenia budowy linii kolejowej Racibórz-Głubczyce przedstawiająca parowóz Ty42 w Głubczycach. Przypinki, plakaty.
 • Na peronie dworca kolejowego stanowisko krótkofalowców ze Stowarzyszenia Krótkofalowców Pogórza Opawskiego.
 • Kino plenerowe organizowane na rampie kolejowej w ramach polsko-czeskiego festiwalu filmowego. Projekcja dwóch filmów.

Na imprezie odbędą się również konkursy (wyścigi drezyn ręcznych, zapowiadanie pociągu i konkurs plastyczny dla najmłodszych), w których można wygrać interesujące nagrody: ręczniki, plecaki, bidony, mapy i publikacje.