Aktualizacja: 20 czerwca 2010

Znamy już nową datę drugiego przejazdu „orkiestrowego szynobusu” na Opolszczyźnie.

Już 19 czerwca br., czyli za około 3 tygodnie, szynobus SA134 wraz trzema połączonymi orkiestrami dętymi (orkiestra Politechniki Opolskiej i dwie orkiestry partnerskie) wyjedzie z Opola w ponadczterogodzinną trasę po południowej Opolszczyźnie. Młodzi muzycy zagrają w Opolu, Lewinie Brzeskim, Brzegu, Grodkowie, Nysie, Łambinowicach, Tułowicach Niemodlińskich i w Szydłowie.

W imprezie – przejazd szynobusem na całej trasie – może wziąć udział każda chętna osoba, która przed wyjazdem zarezerwuje miejsce u organizatorów (w miarę wolnych miejsc).

Przypomnijmy, akcja „Kolej na orkiestrę – opolski ekspres dęty” to nowy projekt Politechniki Opolskiej, mający na celu promocję Politechniki Opolskiej, ale również promocję kolejowych szlaków turystycznych, a także aktywizację lokalnej społeczności (co mogliśmy obserwować na przykładzie m.in. Bukowa).

Pierwszy przejazd miał miejsce 8 maja. Szynobus podróżował wtedy po północnej Opolszczyźnie, odwiedzając Osowiec Przystanek, Bukowo, Kluczbork, Olesno, Namysłów i Wołczyn (zobacz zdjęcia i film). Drugi przejazd miał odbyć się 22 maja, jednak ze względu na trwającą w tym czasie powódź termin tego przejazdu został przełożony. 19 czerwca to nowy termin drugiego przejazdu.

Ze strony OKOKO: Zobacz informację o akcji | Zobacz zapowiedź I trasy

Zobacz trasę przejazdu na mapie

Zobacz obie trasy na większej mapie

Wybierz się w podróż

Chcesz przejechać się tym nietypowym pociągiem i wziąć udział w 8 minikoncertach na stacjach i przystankach kolejowych? Organizatorzy zapraszają.

Co trzeba zrobić? Przemysław Ślusarczyk, pomysłodawca całej akcji i dyrygent trzech orkiestr poinformował naszych czytelników w komentarzu:

W związku z zapytaniem odnośnie rezerwacji i odbioru biletów na II trasę informuję, że należy napisać do mnie maila na adres: p.slusarczyk@po.opole.pl (proszę podać imię, nazwisko, e-mail zwrotny, ewentualnie numer komórki). Po przesłaniu zgłoszenia do biletu otrzymacie Państwo w miarę wolnych miejsc (chcielibyśmy generalnie, aby wszyscy mieli miejsce siedzące) e-mail zwrotny z potwierdzeniem rezerwacji.

Ten e-mail zwrotny proszę wydrukować i przyjść z nim na dworzec. Istnieje możliwość wejścia na pokład szynobusu na innej stacji oraz wysiadanie na trasie, proszę to wtedy zaznaczyć. Generalnie rezerwacja to zgłoszenie chęci przejazdu na całej trasie.

Przejazd jest BEZPŁATNY! W czasie jazdy otrzymacie Państwo w miarę ilości zgłoszeń bilet okolicznościowy na tę trasę.

Jest też możliwość wysłania wiadomości przez formularz kontaktowy na stronie akcji.

Rozkład jazdy

Trasa pociągu – 19 czerwca 2010 (trasa II)

rozkład jazdy zaktualizowany 9 czerwca

  • Opole Główne o. 9:30 [poc. 66604/5]
  • Lewin Brzeski p. 9:48 / o. 9:58
  • Brzeg p. 10:10 / o. 10:30
  • Grodków Śląski p. 10:55 / o. 11:20
  • Nysa p. 11:55 / o. 12:35 [poc. 66608]
  • Łambinowice p. 13:00 / o. 13:20
  • Tułowice Niemodlińskie p. 13:32 / o. 13:42
  • Szydłów p. 13:48 / o. 13:58
  • Opole Główne p. 14:22

Kogo usłyszymy?

Trzy połączone orkiestry, których dyrygentem jest Przemysław Ślusarczyk:

Muzycy zdobyli kilkanaście dni temu II miejsce w Przeglądzie Orkiestr Mniejszości Niemieckiej Leśnica 2010 (więcej).

Niedawno pojawiła się też nowa płyta grupy koncertowej pt. „Akademicki koncert noworoczny”. Materiał na najnowszą płytę nagrano na żywo w Sali koncertowej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera 23 lutego 2010 roku podczas Akademickiego Koncertu Noworocznego Opole – Pekin. Płyta to spektrum wybranego repertuaru z sezonu 2009/2010, zawierającego marsze, muzykę taneczną, aranżacje muzyki filmowej oraz improwizacje jazzowe (więcej).

Nagrań zespołu można posłuchać na podlinkowanej stronie: w odtwarzaczu, w menu po lewej stronie: POSŁUCHAJ

Strona akcji: Kolej na orkiestrę czyli opolski ekspres dęty

Pomoc powodzianom

Włączamy się w akcję pomocy powodzianom

Pragniemy poinformować, że organizatorzy Kolei na orkiestrę czyli opolskiego ekspresu dętego i muzycy postanowili włączyć się w akcję pomocy poszkodowanym przez tegoroczną powódź. 19 czerwca w czasie przejazdu oraz postojów na stacjach i przystankach będą zbierane wolne datki na rzecz Powodzian do specjalnej skarbonki. Kwesta jest organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Na pokładzie szynobusu zagoszczą również wolontariusze Szlachetnej Paczki, której organizatorem jest Stowarzyszenie WIOSNA. Wolontariusze będą promować ideę akcji oraz zachęcać do wstąpienia w szeregi wolontariuszy, gdyż Stowarzyszenie poprzez swoją akcję pomaga również tegorocznym Powodzianom.

Relacje po imprezie

Radio Plus Opole (nagranie dzięki uprzejmości Andrzeja Szaromety)

W sobotni poranek wyruszył po raz drugi. Było kolejowo i muzycznie a to za sprawą ekspresu dętego. Na pokładzie szynobusu pojawili się też przedstawiciele „Szlachetnej paczki” – organizacji która włączyła się w pomoc powodzianom. Zbierano datki, szukano liderów tej organizacji w regionie a wszystkim przygrywała połączona orkiestra – Politechniki Opolskiej, Zespołu Szkół Elektrycznych z Opola i Jemielnicka Orkiestra Dęta pod dyrekcją Przemysława Ślusarczyka… Zajrzyjmy zatem na opolski dworzec – jest sobota, godzina 9:30…

Trzeba mieć nadzieję, że opolski ekspres dęty pojawi się jeszcze nie raz na kolejowym szlaku a tym którzy chcieli by pomóc powodzianom i chcieli by się włączyć do „Szlachetnej paczki” polecam adres internetowy www.szlachetnapaczka.pl

W nagraniu usłyszymy: Krzysztofa Wiechecia (dyrektor Opolskiego ZPR), Krystynę Dudę (kierownika Działu Promocji i Kultury Politechniki Opolskiej), Przemysława Ślusarczyka (dyrygenta połączonych orkiestr) i innych.

Czas nagrania: 5:44. Możesz posłuchać go na naszej stronie (klikając znaczek „play” poniżej) lub pobrać na dysk komputera, by wysłuchać w dogodniejszym czasie (pobierz)

[audio: http://okoko.net.pl/wp-content/uploads/big/plus_dety.mp3]

Wersja skrócona – na stronie Radia Plus

Inne media/portale

Zbiór linków do relacji i informacji w mediach o obu edycjach ekspresu:

AO