Radio PLUS Opole, 5 maja 2010

Bilet - strona 1

W najbliższą sobotę rusza wspólna inicjatywa pomysłodawcy przedsięwzięcia, czyli Politechniki Opolskiej, Urzędu Marszałkowskiego oraz opolskich Przewozów Regionalnych. Na dwie trasy obejmujące województwo ruszy specjalny grający szynobus. Razem z nim muzycy orkiestry Politechniki Opolskiej dotrą w piętnaście miejsc, w których pociąg się zatrzyma.

Bezpłatne bilety na pociąg są dostępne w biurze promocji Politechniki Opolskiej. Po wcześniejszym uzgodnieniu będzie też możliwość zdobycia biletu na poszczególnych stacjach. Kilka biletów będzie można wygrać także na antenie Radia Plus. Pociąg na trasę wyruszy 8 i 22 maja. W najbliższą sobotę wyruszy z dworca głównego w Opolu o 11.30. A więcej szczegółów znajdziecie na stronie internetowej Kolej na Orkiestrę.

Posłuchaj materiału z Radia

(Przemysław Ślusarczyk – na zdj. pierwszy z prawej – zachęca do wzięcia udziału w imprezie)

Fot. Radio Plus Opole

Fot. Radio Plus Opole

Źródło: Radio PLUS Opole

Rozkład jazdy

O orkiestrowym szynobusie pisaliśmy na okoko na początku kwietnia

Trasa pociągu – 8 maja 2010

Opole Główne-Olesno Śl. [poc. nr 66600/1]

Opole Główne, o. 11:30
Osowiec Przystanek, p. 11:47 / o. 12:07
Bukowo, p. 12:25 / o. 12:35
Kluczbork, p. 12:48 / o. 13:08
Olesno Śląskie, p. 13:28

Olesno Śl.–Namysłów [poc. 66603]

Olesno Śląskie,  o. 13:48
Namysłów, p. 14:57

Namysłów–Opole Gł. [poc. 66604]

Namysłów, o. 15:20
Wołczyn, p. 15:41 / o. 15:51
Kluczbork, p. 16:02 / o. 16:17 (przestawienie składu na inny tor)
Opole Główne, p. 17:00

Bilet

Zobacz bilet okolicznościowy (PDF): BILET

Fragment tekstu z biletu:

Bilet - strona 2

„Dział Promocji i Kultury Politechniki Opolskiej przygotował oryginalne przedsięwzięcie promocyjne pod nazwą Kolej na orkiestrę czyli opolski ekspres dęty zrealizowane we współpracy z Zarządem Województwa Opolskiego oraz Opolskim Zakładem Przewozów Regionalnych.

W jego myśl muzycy wsiądą do pociągu nie byle jakiego, bo w szynobus, który jako pociąg specjalny wyruszy w trasę z Orkiestrą Politechniki Opolskiej wraz z orkiestrami partnerskimi: Orkiestrą Zespołu Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu i Jemielnicką Orkiestrą Dętą na pokładzie. Muzycy, zaczynając od Opola dadzą krótkie koncerty na wybranych przystankach i stacjach kolejowych na terenie województwa opolskiego.

Szynobus wyruszy w trasę dwa razy. Mamy nadzieję, że przygotowany przez dyrygenta Przemysława Ślusarczyka występ Orkiestry Politechniki Opolskiej, jako niewątpliwie barwna i wartościowa atrakcja, ożywi kulturalny pejzaż okolicy i zostanie dobrze odebrany przez lokalną – i jak się spodziewamy – licznie przybyłą publiczność.”

Na bilecie jest również rozkład jazdy (na 8 maja).

W mediach

Radio Opole: Akcja „Kolej na orkiestrę, czyli opolski ekspres dęty”

Orkiestra w pociągu promująca uczelnię – na taki pomysł wpadli pracownicy Politechniki Opolskiej. Rusza akcja „Kolej na orkiestrę, czyli opolski ekspres dęty”. To przedsięwzięcie pewnie przykuje uwagę wielu – uważa Przemysław Ślusarczyk, dyrygent orkiestry Politechniki Opolskiej.

Więcej na stronie Radia Opole

GW Opole: Orkiestra dęta zagra na torach

Pięćdziesięciu muzyków, ponad piętnaście koncertów i 368 kilometrów podróży koleją. Już wkrótce na opolskich dworcach kolejowych odbywać się będą wyjątkowe wydarzenia muzyczne

Pomysłodawca akcji Przemysław Ślusarczyk prowadzi orkiestry dęte Politechniki Opolskiej, Zespołu Szkół Elektrycznych i Jemielnicką Orkiestrę Dętą. Młodzi muzycy tych trzech składów już od dawna grywają razem. Teraz chcą występować na opolskich dworcach. – Na pomysł zorganizowania takiej kolejowej trasy koncertowej wpadliśmy już dawno. Jednak, po pierwsze, musieliśmy się lepiej zgrać, potem pojawił się problem z finansowaniem i projekt został odłożony. Trochę czasu zajęło też zsynchronizowanie wszystkich koncertów z rozkładem jazdy pociągów – mówi Ślusarczyk.

W końcu jego muzycy dostaną szynobus opolskich Przewozów Regionalnych, a całość dofinansuje urząd marszałkowski. Muzycy będą podróżować koleją, a na wybranych stacjach dawać koncerty. Muzycy będą podróżować koleją, a na wybranych stacjach dawać koncerty. – Wybieraliśmy głównie duże stacje, stamtąd rekrutują się często studenci politechniki, a w naszym szynobusie będzie prowadzona również akcja promująca uczelnię. Braliśmy pod uwagę też te miejsca, które mają istotne walory turystyczne, czy też takie, gdzie historia stacji jest po prostu ciekawa – mówi Ślusarczyk. Takim przykładem jest, jego zdaniem, przystanek kolejowy Bukowo. – Sami mieszkańcy wyremontowali go niemal własnymi rękami, chcieliśmy dać tam koncert po to, żeby zwrócić uwagę na tę historię – zaznacza Ślusarczyk.

Jego muzycy wyruszą z Opola 8 maja. Pierwsza trasa muzycznego szynobusu pobiegnie przez Kluczbork, Olesno i Namysłów. Druga, 22 maja, przez Nysę i Brzeg. – Koncerty nie będą długie, jakieś 10-20 minut w zależności od stacji, bo nie możemy przecież blokować ruchu pociągów. Część z naszych przystanków to przecież stacje jednotorowe – śmieje się Ślusarczyk. – Z tego, co już w tej chwili czytam na forach internetowych i w listach, które przychodzą na mój e-mail, to akcja może liczyć na pozytywny odbiór. Poza tym w kilku miejscowościach mamy też takie „dobre duchy” tego projektu, więc na brak publiczności też chyba nie będziemy narzekać – mówi Ślusarczyk.

Od razu zastrzega też, że podczas jazdy muzycy nie będą grali. – Pierwszy moduł szynobusu będzie zarezerwowany dla muzyków, drugim będą jechać osoby związane z politechniką, urzędem czy mediami – tłumaczy pomysłodawca.

Dokładny rozkład jazdy szynobusu oraz szczegóły akcji „Kolej na orkiestrę, czyli opolski ekspres dęty” można znaleźć na stronie internetowej www.kolejnaorkiestre.art.pl

Źródło: GW Opole

Majówka w Bukowie

W sobotę 8 maja o godz. 12.00 na stacji kolejowej Bukowo odbędzie się majówka połączona z występem orkiestry Politechniki Opolskiej oraz biegiem w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska Biega”.

Zobacz plakat z programem imprezy