120 lat temu – 1 sierpnia 1889 r. – oddano do eksploatacji 20-kilometrowy odcinek Opole-Jełowa (fragment linii 301 Opole-Namysłów). 10 lat później uruchomiono odcinek Jełowa-Kluczbork (linia 293) – 110. rocznicę istnienia tego drugiego odcinka będziemy obchodzili za 2 miesiące. Oba odcinki tworzą trasę kolejową (bo oficjalnie wg PLK nie jest to linia kolejowa) Opole-Kluczbork.

kluczbork-opole

Do linii Opole-Kluczbork mam „słabość” od kilku lat :-). Jak niektórzy wiedzą, prowadzę stronę tej linii; jest ona obecnie w fazie zawieszenia (strona, nie linia; linia ma się całkiem nieźle :-). Strona odżyje na nowo, jednak na razie priorytet mają sprawy osobiste.

W międzyczasie przygotowałam wiele dodatkowych materiałów na temat linii. Nie ma ich na starej stronie, pojawią się dopiero na nowej.

Natomiast wciąż jest problem z materiałami historycznymi na jej temat. Przejrzałam wiele polskich publikacji w bibliotekach, szukałam w internecie. Niewiele tego jest, szczególnie w porównaniu z innymi opolskimi liniami. Prawie nic.

Stąd moja prośba. Jeśli natknęliście się kiedyś (lub natkniecie się w przyszłości) na informacje na temat historii linii Opole-Namysłów, Opole-Kluczbork, to proszę napiszcie (kontakt poniżej). Interesują mnie nawet krótkie wzmianki, tytuły książek itd. – nawet krótka informacja może naprowadzić mnie na coś ciekawego; interesują mnie również publikacje w języku niemieckim. Opowieści babć, dziadków, pradziadków i prapradziadków też! ;-)

Szczególnie ciekawe są dla mnie czasy powstawania linii, ale nie tylko. Także historia nowsza: jakiś czas temu znalazłam trochę informacji na temat pobytu Hitlera i jego pociągu w Jełowej.

Ania

Kontakt:

  • formularz lub e-mail – zamieszczone na podstronie kontakt
  • komentarze pod tym tekstem