Zapowiedzi zapowiedziami…

Radio Plus Opole, 10 lipca 2009

Mamy dobrą informację dla słuchaczy i pasażerów. Polskie Linie Kolejowe w Opolu w sobotę (11.07) między godziną 5 a 7 rano zakończą prace na torze nr 1 [w kierunku Wrocławia – red. okoko]. Przypomnijmy, że w okolicach miejscowości Lipki doszło do osunięcia się nasypu na magistrali kolejowej E30 łączącej Wrocław z Opolem. Od godziny 8 rano planowane jest przywracanie ruchu pasażerskiego na tej trasie. Tor nr 2, według zapewnień Ryszarda Gajnego, dyrektora opolskiego Zakładu Linii Kolejowych będzie oddany do użytku po weekendzie.

Pasażerowie muszą jednak w dalszym ciągu liczyć się z opóźnieniami pociągów, ale nie będą one już tak duże jak można było zaobserwować na opolskim dworcu. Niektóre z pociągów dalekobieżnych miały nawet po 240 minut opóźnienia. Przyczyną takich opóźnień było osunięcie skarpy oraz objazdy tych pociągów przez Jelcz Laskowice. Pociągi regionalne natomiast kursowały do Brzegu a następnie pasażerowie przesiadali się do autobusów, które zawoziły ich do Oławy – tam czekała ich przesiadka do pociągu w kierunku do Wrocławia.

Jak powiedział Radiu Plus Opole Ryszard Gajny – skarpa po osunięciu została przebadana przez geologów, tak by zapewnić bezpieczeństwo przejeżdżającym po skarpie pociągom. W miejscu osunięcia się skarpy zamontowano specjalne geokraty, które mają zniwelować przyczyny środowego osunięcia.

Źródło: Radio Plus Opole

…ale jak się okazuje, droga jeszcze nie jest wolna:

NTO, 11 lipca 2009

Nadal komunikacja zastępcza między Brzegiem a Oławą

Ruch na trasie ma być przywrócony jeszcze w sobotę. Wcześniej planowano, że pociągi pojadą już rano, ale w Brzegu i Oławie pasażerowie wciąż muszą się przesiadać do autobusów.

W sobotę ruch ma być przywrócony po jednym torze. To pozwoli na to, by przywrócić ruch na trasie.

Ryszard Gajny z opolskiego PKP mówi, że nadal występować mogą kilkunastominutowe opóźnienia.

Drugi tor ma być naprawiony w najbliższych dniach.

Linia Opole-Wrocław jest zamknięta na odcinku z Brzegu do Oławy od środy. Powodem jest osunięcie się ziemi z nasypu kolejowego.

Tomasz Dragan

Źródło: NTO

O zamknięciu odcinka Brzeg-Oława i związanymi z tym utrudnieniami w podróży poczytamy również na grupie dyskusyjnej pl.misc.kolej.