Kolejami Dolnośląskimi z Kłodzka do Wałbrzycha « OKOKO


Kolejami Dolnośląskimi z Kłodzka do Wałbrzycha

wt, 6 sty 2009, dodane przez:  
Kategoria: Dolnośląskie, Koleje Dolnośląskie

Rynek Kolejowy, 5 stycznia 2009

– 5 stycznia nasze pociągi rozpoczynają kursowanie na trasie Kłodzko-Wałbrzych – poinformował „Rynek Kolejowy” Tomasz Strapagiel, prezes Kolei Dolnośląskich.

SA106 w Kamieńcu

Szynobus KD (SA106) w Kamieńcu Ząbk.

Samorządowa spółka KD rozpoczęła działalność 14 grudnia, wraz ze zmianą rozkładu. Początkowo jej pociągi kursowały na trasie Legnica-Kamieniec Ząbkowicki-Kłodzko-Międzylesie, dublując się ze składami PKP Przewozów Regionalnych. Na linii Kłodzko-Wałbrzych, gdzie przewozy pasażerskie zostaną wznowione, KD będą „monopolistą”; jedynym pociągiem innej spółki pasażerskiej będzie skład pospieszny Kłodzko-Wałbrzych, kursujący w okresie letnich wakacji.

Na odcinku Kłodzko-Nowa Ruda kursować będzie pięć par pociągów, a pomiędzy Nową Rudą i Wałbrzychem cztery pary. Dwie z nich nie będą kończyć biegu na położonej z dala od centrum stacji Wałbrzych Gł., lecz zmienią kierunek i pojadą do stacji Wałbrzych Miasto. Dwa pociągi w kierunku Nowej Rudy i Wałbrzycha będą rozpoczynać i kończyć bieg na przystanku Kłodzko Miasto, obiegi zaplanowano też tak, że w rozkładzie pojawił się też m.in. pociąg Międzylesie-Wałbrzych.

- Do obsługi linii Kłodzko-Wałbrzych planujemy przeznaczyć szynobusy krótkie, SA 106 i SA 135. W sumie Koleje Dolnośląskie dysponują w tej chwili sześcioma szynobusami – dodał Tomasz Strapagiel.

Dalsze plany KD to uruchomienie pociągów do Trzebnicy (realna data to 1 września br.). Założenia na przyszłość to m.in. wznowienie przewozów pasażerskich na linii do Stronia Śląskiego, a także uruchomienie połączeń międzynarodowych do Czech i Niemiec. W grę, po 2010 r., wchodzi m.in. reaktywacja legendarnej linii ze Szklarskiej Poręby przez Jakuszyce do czeskiego Harrachova.

Paweł Rydzyński

Źródło: Rynek Kolejowy
*

Rozkład jazdy na linii Kłodzko – WałbrzychKomentarze (3)

 1. iru3 pisze:

  Panie Robercie – potrzebujemy małej pomocy. Reaktywowano linię Wałcz – Piła. Ja wraz z grupą lokalnych MK chcemy rozpropagować działanie szynobusu na naszym terenie. Pomyśleliśmy o OKOKO jako dobrym przykłądzie. Chodzi o to , że poszukujemy kogoś (może jakiegoś grafika komputerowego), który by zaprojektował plakat – promocję połączenia. Wy macie w tym doświadczenie. Szczegóły tutaj:
  http://www.dawna.pila.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=156&st=0&sk=t&sd=a&sid=2b0ea5efc6bcb74c3c97096d7497d5f4&start=180

 2. szymon pisze:

  super najpiękniejsza linia kolejowa w Polsce :) polecam

 3. bart pisze:

  najdłuszy tunel wpolsce (kolejowy) znajduje sie na tym odcinku

Skomentuj
Chcesz mieć własny obrazek przy komentarzu? Zarejestruj się w serwisie Gravatar, a później przy dodawaniu komentarza wpisz ten sam adres e-mail.