Opolski ekspres dęty w Osowcu (2010), fot. AO

Opolski ekspres dęty w Osowcu (2010), fot. AO

2 czerwca (sobota) w trasę wyruszy „Opolski ekspres dęty”. Szynobus z muzykami na pokładzie pojedzie tym razem z Opola do Byczyny i z powrotem. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci – na kluczborskiej stacji planowany jest np. konkurs zapowiadania pociągów.

Tegoroczna edycja akcji „Kolej na orkiestrę – Opolski ekspres dęty” (już trzecia!) składać się będzie z jednego przejazdu – do Byczyny (w 2010 i 2011 r. były to po 2 przejazdy). Niestety, przejazd do Błotnicy Strzeleckiej planowany jeszcze w zeszłym roku na 19 maja br. (wpisany nawet do Sieciowego Rozkładu Jazdy Pociągów), nie dojdzie do skutku.

Trasa

Rozkład jazdy, 2 czerwca 2012 (sobota)

tam

 • Opole Główne o. 12:00 (koncert)
 • Osowiec Przyst. p. 12:20 | o. 12:30 (koncert)
 • Bukowo p. 12:50 | o. 13:15 (koncert)
 • Kluczbork p. 13:30 | o. 14:20 (koncert i atrakcje dla dzieci)
 • Byczyna p. 14:45 (koncert)

powrót

 • Byczyna p. 15:20
 • Kluczbork p. 15:35 | o. 15:37
 • Bukowo p. 15:50 | o. 16:00
 • Opole Główne p. 16:35

Zobacz też rozkład jazdy na stronie organizatora.

Opole Główne-Kluczbork

Opolski ekspres dęty w Bukowie (2010), fot. AO

Szynobus zawita po raz kolejny na niezelektryfikowaną linię Kluczbork-Opole. Po raz kolejny, gdyż poprzedni przejazd orkiestrowego szynobusu tą linią odbył się w 2010 r. (wtedy jechał również do Namysłowa i Olesna). Pamiętacie to serdeczne przyjęcie orkiestrantów i pasażerów przez mieszkańców Bukowa i Osowca? Szczególnie Bukowo zaskoczyło wszystkich: goście zostali powitani m.in. przez Pana Sołtysa, panie w strojach ludowych, strażaków… Można było również otrzymać czekoladkę z obrazkiem wyremontowanego przez mieszkańców Bukowa drewnianego dworca. Dworzec na tę okazję został ozdobiony balonikami. Z tego co wiem, Bukowianie już się zaczynają szykować na przyjazd pociągu :-)

Kluczbork

Plakat "Opolski Ekspres Dęty"

Plakat tegorocznej edycji "KNO - Opolski Ekspres Dęty" - dzieciom

Przejazd „Opolskiego ekspresu dętego” połączony będzie z atrakcjami dla dzieci na kluczborskiej stacji. W godzinach 12:00-15:00 na stacji eksponowane będą dwie lokomotywy, a w godz. 13:30-14:20, czyli w czasie postoju „Opolskiego ekspresu dętego” planowane są:

 • muzyczna prezentacja orkiestr dętych,
 • konkurs zapowiadania pociągów,
 • i pokaz Straży Ochrony Kolei.

Ponadto kluczborczanie będą mieli możliwość przejazdu „Opolskim ekspresem dętym” (miejsca stojące w sekcji dla podróżnych) na trasie do Byczyny Kluczborskiej i z powrotem.

Więcej informacji: Kolejowy Dzień Dziecka w Kluczborku

Kluczbork-Byczyna

15 km na północ od Kluczborka znajduje się niewielkie miasto Byczyna, znane m.in. z zachowanych prawie w całości murów obronnych z XV-XVI w. Z Kluczborka do Byczyny pociąg pojedzie zelektryfikowaną linią.

Więcej informacji turystycznych o miejscach na trasie: Turystyka z ekspresem.

Rezerwacja miejsc

Chcesz pojechać?

28 maja (poniedziałek) o godzinie 8 rozpocznie się elektroniczna rezerwacja miejsc. Potrwa ona tylko 2 dni – do północy 29 maja. Bądźcie czujni, bo miejsca w zeszłym roku rozeszły się już w kilka godzin po rozpoczęciu rezerwacji. Przejazd jest bezpłatny.

Szczegóły rezerwacji

Aktualizacja (kolejnaorkiestre.art.pl):

„Informujemy, że pula miejscówek na opolski ekspres dęty została wyczerpana! Chętnych, którzy nie zdążyli dokonać rezerwacji, zapraszamy w dniu wyjazdu 2.06.2012 o godz. 11:55 (na pięć minut przed odjazdem). W przypadku wolnych miejsc będzie można skorzystać z przejazdu (przypominamy, że pociąg objęty jest całkowitą rezerwacją miejsc).”

Więcej informacji

Krótkie wyjaśnienie dla osób, które nie znają idei KNO:

Opolski ekspres dęty w Szydłowie (2010), fot. AO

„Kolej na orkiestrę – Opolski ekspres dęty” to projekt Działu Promocji i Kultury Politechniki Opolskiej realizowany we współpracy z UMWO i Opolskim Zakładem Przewozów Regionalnych. Pomysłodawcą KNO i jednocześnie dyrygentem orkiestr jest pan Przemysław Ślusarczyk.

Do pociągu (zazwyczaj dwuczłonowy szynobus) wsiadają młodzi muzycy z kilku orkiestr dętych* oraz inni chętni (wcześniej trzeba zarezerwować miejscówkę) i wyruszają w trasę. Na wybranych stacjach – oraz oczywiście na stacjach początkowej i końcowej – odbywają się koncerty z udziałem publiczności: tej która jedzie z orkiestrą i tej, która pojawi się na stacji.

OKOKO.net.pl jest po raz kolejny jednym z patronów medialnych akcji.

W internecie

AO

* Orkiestra Politechniki Opolskiej wraz z orkiestrami partnerskimi (Orkiestrą Dętą ZSE w Opolu i Jemielnicką Orkiestrą Dętą) pod dyrekcją Przemysława Ślusarczyka