Fragment tablicy odjazdów dla stacji Opole Główne

Fragment tablicy odjazdów dla stacji Opole Główne

Nowy rozkład jazdy pociągów (obowiązujący od 11 grudnia) pojawił się wczoraj w internecie. Znajdziesz go pod tymi linkami:

Co nowego na Opolszczyźnie?

Swoimi dotychczasowymi „znaleziskami” dotyczącymi Opolszczyzny (pociągi REGIO, interREGIO, TLK) podzielił się z nami Kolejoman, czyli Grzegorz Wąsowicz:

A może ktoś z Was odkrył coś nowego w rozkładzie? – zapraszamy do komentowania.

REGIO

  • dwie pary z kierunku Brzegu (i odwrotnie) zostały wydłużone do/z Opola Wschodniego (do Opola Wschodniego:  rano REGIO z Brzegu, a po południu – z Wrocławia; w drugą stronę: rano REGIO do Wrocławia, po południu – do Brzegu),
  • obecny pociąg relacji Opole-Jelcz Laskowice zostanie wydłużony do Wrocławia; oprócz tego w piątki pojawi się popołudniowy przyspieszony pociąg relacji Wrocław-Jelcz Laskowice-Opole,
  • niestety, szkolny pociąg REGIO kończący (i rozpoczynający) w Opolu Zachodnim (rano ze Strzelec Opolskich, po południu do Kędzierzyna Koźla) będzie jechał tylko do/z Opola Głównego,
  • wraca 4. para REGIO na trasie Opole-Częstochowa; pociąg Opole (10:05) – Zawadzkie jest skomunikowany z pociągiem relacji Fosowskie (11:04) – Częstochowa; w drugą stronę już bezpośrednio Częstochowa (8:34) – Opole,
  • ranne REGIO Opole-Częstochowa będzie godzinę wcześniej (o 5:06, teraz 6:16),
  • pierwsze REGIO z Nysy do Kędzierzyna Koźla i z KK do Opola oraz ostatnie REGIO z Opola do Kędzierzyna Koźla i z KK do Nysy – tylko w (D).

IR

  • nowe relacje interREGIO: z Wrocławia przez CMK do Warszawy i z Wrocławia do Kielc,
  • jest jeszcze IR Przemyśl-Jelenia Góra, w stronę Przemyśla bez postojów od Opola do Gliwic (nie wiadomo czy to błąd czy faktycznie tak będzie); prawdopodobna nazwa: „Liczyrzepa”,
  • IR „Bolko” (Wrocław-Lublin) został wydłużony do Chełma.

TLK

  • „Karkonosze” jadą przez Kędzierzyn i Katowice, a „Śnieżka” przez Strzelce, Gliwice i Bytom (są to dawne nazwy tych pociągów; kwestia, czy faktycznie będą się tak nazywać – ponoć mają wrócić nazwy TLK).

Oprócz tego w rozkładzie widnieją również dwa nietypowe pociągi: z Opola do Błotnicy Strzeleckiej (19 maja) i z Opola do Byczyny Kluczborskiej (2 czerwca). Co to takiego? To pociągi, które pojadą w ramach akcji „Kolej na orkiestrę – Opolski ekspres dęty”.

Likwidacje

O zmianach w rozkładzie jazdy pisze również dzisiejsza Nowa Trybuna Opolska:

„Trwają ostatnie prace nad przyszłorocznym budżetem województwa opolskiego. Już wiadomo, że pieniędzy na przewozy regionalne będzie mniej niż w tym roku, podczas gdy wydatki są większe o co najmniej 8 milionów złotych. Oszczędności widać w przygotowywanym właśnie nowym rozkładzie jazdy pociągów.

– W grę wchodzi likwidacja od kilku do kilkunastu połączeń – przyznaje Bartłomiej Horaczuk, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim. – To trudna decyzja, bo ten rozkład doskonaliliśmy przez lata i to z efektami. Od kilku miesięcy notowaliśmy nawet wzrost liczby pasażerów.”

Ma zniknąć kilka do kilkunastu połączeń na trasach Kędzierzyn Koźle-Wrocław, Kluczbork-Wrocław i Opole-Zawadzkie. O tym, które pociągi zostaną zlikwidowane, dowiemy się w przyszłym tygodniu.

Zobacz też

AO