Które pociągi znikną z rozkładu jazdy pociągów regionalnych (cięcia zapowiadane były od pewnego czasu w mediach)? – od czwartku już to wiemy. Wiemy też, że w pierwsze dni największych w Polsce świąt (Boże Narodzenie i Wielkanoc) na liniach „spalinowych” nie pojedzie żaden pociąg.

Likwidacja połączeń

Z rozkładu zniknie 10 niżej wymienionych połączeń oraz wszystkie połączenia na trasie Zawadzkie-Tarnowskie Góry (całkowita likwidacja pociągów na tej trasie).

Poniższe zestawienie likwidowanych pociągów wraz z komentarzem przygotował Grzegorz WąsowiczKolejoman (dzięki).

  • Opole Gł. (o. 22:26) – Zawadzkie (p. 23:21)

Ostatni pociąg w dobie do Zawadzkiego, jednak kolega który nim jeździ twierdzi że z Opola wyjeżdża nie więcej niż 15 osób, a do Zawadzkiego nieraz dojeżdża tylko on sam…

  • Zawadzkie (o. 4:34) – Opole (p. 5:34)

Tego nie do końca rozumiem. Jest to pociąg dowożący do Opola na 6:00 a takie z reguły powietrza nie wożą. Obstawiam że pewnie chodzi tu o obieg z wyżej wymienioną wieczorną osobówką do Zawadzkiego.

  • Opole (o. 22:23) – Brzeg (p. 23:08)
  • Brzeg (o. 15:56) – Opole (p. 16:24)

Nowa para, która miała być uruchomiona, a po prostu nie pojedzie. Obecnie ten pociąg Brzeg-Opole jeździ tylko w (5), czyli w sumie strata prawie żadna.

  • Wrocław (o. 13:35) – Kluczbork (p. 15:35)
  • Kluczbork (o. 13:46) – Wrocław (p. 16:08)

Pociągi zagęszczające takt w dni nauki szkolnej. Po ich wycięciu pozostanie takt dwugodzinny. No cóż, trudno.

  • Strzelce Opolskie (o. 18:41) – Opole (p. 19:20)

Niewielka strata, o tej porze mało kto jedzie już do Opola. Gdy kiedyś robiliśmy liczenia dla Urzędu Miasta (zwykły dzień roboczy, środa) przyjechały nim bodajże 3 osoby.

  • Opole (o. 17:17) – Strzelce Opolskie (p. 17:53)

Tutaj już gorzej. Po 17:00 wyjeżdża z Opola sporo ludzi we wszystkich kierunkach. Znów obawiam się, że przyczyną jest obieg z wcześniej wymienionym pociągiem

  • Opole (o. 7:50) – Strzelce Opolskie (p. 8:26)

O tej porze pociągi z Opola wyjeżdżają raczej pustawe aczkolwiek nie wiem ile osób (np. uczniów) dojeżdża nim do Strzelec.

  • Strzelce Opolskie (o. 8:41) – Opole (p. 9:20)

I znów chyba obieg. Trochę przykre bo sporo opolskich studentów zaczyna zajęcia na uczelni ok. 10:00 i będzie im brakować tego pociągu. Godzinowo vlak jest też dobry gdy jedzie się coś załatwić do Opola.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom upiekło się trasie Opole-Kędzierzyn Koźle, na której nie ma żadnych cięć.

Ograniczenie terminów kursowania

Część pociągów będzie mieć ograniczone terminy kursowania. Np. zamiast w dni robocze pojadą w dni nauki szkolnej, a zamiast jazdy od poniedziałku do soboty – w dni robocze.

Co więcej, 43 pociągi (na liniach niezelektryfikowanych) nie będą kursowały w Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Ponownie zacytuję Grześka:

„Jest jeszcze inna niespodzianka. 25 grudnia i 8 kwietnia (święta) wszystkie linie spalinowe Opolszczyzny staną całkowicie! Nie pojedzie w te dni ani jeden pociąg na trasach: Kędzierzyn Koźle-Nysa, Nysa-Brzeg, Nysa-Opole i Opole-Kluczbork. Czyli w przypadku Nysy oznacza to 2 dni bez jakichkolwiek pociągów pasażerskich!

Świąteczne cięcia dotkną też linię Opole-Zawadzkie, w 2 świąteczne dni pojedzie na tej trasie tylko 1 para pociągów: o 6:45 z Zawadzkiego i o 20:16 z Opola, na odcinku Opole-Fosowskie dochodzą jeszcze 3 pary Opole-Częstochowa (nie pojedzie jedna).”

Zobacz też:

AO