Nowy opolski szynobus (SA137-003) wyruszył w pierwszą planową podróż 29 grudnia 2010 r.  Na razie kursuje jedynie na trasie Kluczbork-Opole, dojeżdża również do/z Kędzierzyna Koźla. Wkrótce pojawi się także na innych opolskich szlakach.

Aktualizacja: dochodzą sygnały, że 9 stycznia SA137-003 pojawił się już  w Nysie.

SA137

Poniższe zdjęcia i film przedstawiają szynobus na trasie Kluczbork-Opole oraz na stacji Opole Główne. Autorem 3 zdjęć jest Łukasz Turek (polecamy stronę Łukasza i prowadzoną przez niego galerię fotograficzną). Pozostałe zdjęcia i film – Anna Ostrowska.

Dlaczego tylko Opole-Kluczbork? Wyjaśnił to dyrektor Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, Sylwester Brząkała:

„Specyfika przepisów kolejowych powoduje, że zanim pojazd wyjedzie na wszystkie trasy, całość personelu go obsługująca musi mieć dokonaną na niego tzw. autoryzację. Robimy to poprzez kursy na Kluczbork. Dlaczego tam? Właśnie dlatego, ze w razie jakiejś niespodzianki najłatwiej uruchomić tam można komunikację zastępczą, czy też podesłać inny szynobus. Po zakończonej autoryzacji pojazd wejdzie w stały obieg i na pewno będzie się pojawiać na innych trasach.”

Jeśli macie zdjęcia lub filmy z nowym pojazdem na opolskich trasach – zapraszamy do dodawania linków do komentarzy.

Filmy

Borkowice

Autor filmu: anoolek

Polecam obejrzenie filmu w pełnej rozdzielczości (na YouTube: 1280 na 720 px) i na powiększonym ekranie. Zobacz film na YouTube | Zobacz film w HD

Film Bartka: SA137-003 na stacji Opole Główne

Zdjęcia

Borkowice

Dwa poniższe zdjęcia wykonał Łukasz Turek. Pierwsze z nich przedstawia szynobus na przystanku, a drugie – w okolicy przystanku Borkowice.

SA137 w Borkowicach (fot. Łukasz Turek)

SA137 w okolicy p.o. Borkowice (fot. Łukasz Turek)

Łuk za Kluczborkiem

To również zdjęcie Łukasza Turka. Tym razem pociąg znajduje się na łuku za Kluczborkiem, w miejscowości Kuniów.

SA137 pokonuje łuk za Kluczborkiem (fot. Łukasz Turek)

Mostek nad Małą Panwią

Ech, a tu miał być film… Niestety, karta pamięci w kamerze w ostatniej chwili odmówiła mi posłuszeństwa i z lekkim rozczarowaniem musiałam wyciągnąć aparat… Troszkę już się ściemniało, stąd niewielkie rozmycie pojazdu. Przynajmniej widać, że przez mostek przeleciał z impetem ;-)

SA137-003 na mostku nad Małą Panwią

Opole Główne

Efekty mojej noworocznej wizyty na opolskim dworcu głównym. Tu już raczej tylko „portretówki”. Zauważcie, że opolski dworzec wzbogacił się o nowy motyw fotograficzny – pociągi z pylonem nowego wiaduktu prezentują się interesująco :-).

SA137-003 na stacji Opole Główne

SA137-003 na stacji Opole Główne

SA137-003 na stacji Opole Główne

SA137-003 na stacji Opole Główne

SA137-003 na stacji Opole Główne

SA137-003 na stacji Opole Główne

Anna Ostrowska