Pociąg na E30 (koło Łosiowa)Nowy rozkład jazdy przynosi – prócz zmian – kilka ciekawostek. Dotyczą one prędkości pociągów, czasu jazdy, czy organizacji ruchu. Przedstawiamy te, które zaobserwowaliśmy w okolicy Brzegu, głównie na linii E 30.

1. Chyba po raz pierwszy w historii na zmodernizowanym „na full” 40-kilometrowym odcinku Opole/Opole Zachodnie-Brzeg czas jazdy większości pociągów REGIO (osobowych) wynosi tylko 35 minut przy bardzo dobrej średniej V=69 km/h i sześciu zatrzymaniach, czas jazdy części Teelek oraz wybranych IR-ów wynosi tylko 23 minuty przy średniej aż V=104 km/h – czyli full jazda 120 km/h.

2. Również po raz pierwszy na tej części linii E 30 pojadą aż 4 pary pociągów EIC – wszystkie wytrasowane na 160 km/h plus – uwaga – pociąg EC Wawel również z V=160 km/h (po raz pierwszy w historii na tej linii z taką prędkością oraz także pierwszy tak szybki pociąg na odcinku E 30 Wrocław-Legnica-Bolesławiec-Węgliniec). EC Wawel ma najkrótszy czas przejazdu wynoszący na odcinku Opole-Wrocław 44 minuty w obie strony, co daje średnią V=112 km/h.

3. Na odcinku Opole-Brzeg surowy czas jazdy dla 160 km/h wynosi bez zwolnień ok. 18 minut przy średniej V=133 km/h! Przelot przez Brzeg od niedzieli 12 grudnia odbywa się z V=120 km/h, przez Oławę też 120 km/h, jednak rezerwy rozkładowe pod naprawę/przebudowę fragmentów nasypów koło Lipek nie pozwoliły na ustanowienie docelowych czasów jazdy, które mają wynosić ok. 40 minut na odcinku Opole-Wrocław. Być może tak się stanie za rok. Jednak pogarszające się parametry niezmodernizowanych odcinków Opole-Katowice (oraz postępująca moderna CMK), niestety wydłużyły czas jazdy brutto poc. EIC w relacji Wrocław-Warszawa-Wrocław.

4. W Brzegu EC Wawel o 15.40 planowo wyprzedza Teelkę Wrocław-Warszawa (przywróconą dawną Oleńkę). Prawdopodobnie „Ola” będzie wjeżdżała – jako jeden z nielicznych dalekobieżnych – na peron drugi i tu czekała na „przelot” Wawela. Co ciekawe wjazd „Oli” (15.35) zgrywa się z odjazdem szynobusa do Nysy (15.35); być może czasem da się spotkać oba pociągi stojące razem przy 2 peronie. Nie zauważyłem innych tego typu akcji na stacji Brzeg, a szkoda, bo peron 2 będzie zbyt mało wykorzystany – jak na razie (tylko poc. „szkolne” Brzeg-Opole-Brzeg oraz pociągi do i z Nysy). No, jeszcze widzę wyprzedzanie osobowego przyj. 5.47/odjazd 5.58 przez Teelkę Wrocław-Przemyśl (Brzeg odj. 5.54)

5. Tego jeszcze nie grali! W dwóch przypadkach – uwaga – pociąg REGIO pojedzie z Opola Głównego po torze przeciwnym do zasadniczego, a torem zasadniczym będzie wyprzedzał go EC oraz EIC. Tak jest w przypadku REGIO odjeżdżającego z Opola o godz. 10.55 (EC Wawel odj. 11.06), przy czym REGIO zjeżdża na swój tor w Lewinie Brzeskim. Drugi przypadek to REGIO z Opola o 20.55 i EIC Górnik o 21.03 – tu REGIO zjeżdża na swój tor już na trapezie za peronami Dąbrowy Niemodlińskiej. Ciekawe czy pasażerowie przyzwyczają się do innych/przeciwnych peronów dla tych przystanków i pociągów.

6. Część pociągów interREGIO na odcinku Opole-Brzeg pojedzie jako… REGIO z przystankami i taryfą jak dla zwykłej osobówki: Opole odj. 14.25 (IR Ślązak do Zielonej Góry), Brzeg odj. 6.58 (IR Bolko do Lublina), a IR Podkarpacie ma jako jedyny postój w Lewinie Brzeskim (w obie strony).

7. Poranna para pociągów Nysa-Brzeg-Nysa pojedzie od poniedziałku do soboty, a popołudniowa para – oprócz soboty. Wreszcie będzie przyspieszony studencki „Żak” relacji KK-Wrocław-KK, w piątki i niedziele. Przy czym w niedzielę pociąg z Nysy i Grodkowa znowu będzie skomunikowany z „Żakiem” do Wrocławia (dlatego w tym rozkładzie jazdy ostatni pociąg z Nysy do Brzegu przyjeżdża znacznie wcześniej, bo o 18.17; odjazd „Żaka” o 18.26).

8. W szczytach takt REGIO Brzeg-Wrocław-Brzeg jest półgodzinny i jest to dobry krok, bo na tej relacji pociągów jest wciąż za mało (tym bardziej z obsługą Oławy), w przeciwieństwie do relacji Brzeg-Opole, gdzie od wielu już lat jest ich więcej. Taki sam model powinien funkcjonować na kierunku wrocławskim.

Dopisujcie swoje ciekawostki, spostrzeżenia i uwagi – ze swoich terenów, linii i stacji :-)

Robert Wyszyński