Aktualizacja: 4 września, godz. 11:20

Nadrabiamy zaległości :-). „Dwa tygodnie w pigułce” to zbiór linków do artykułów dot. kolei na Opolszczyźnie, które pojawiły się okresie między 19 sierpnia a 2 września 2010 r. Dzień po dniu…

19 sierpnia

Zmodernizowane tory stacji Brzeg

Zakończono modernizacje układu torowego stacji Brzeg. Działają nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zgodnie z harmonogram od 19 sierpnia br. ruch pociągów na stacji Brzeg odbywa się po kompletnym zmodernizowanym układzie torowym.

Czytaj całość na stronie PKP PLK

Zapraszamy też na relację Roberta: Europa wjeżdża do Brzegu (dużo zdjęć)

20 sierpnia

Przyjechali na Opolszczyznę z Bytomia, żeby kraść szyny

Kluczborska policja zatrzymała trzech mężczyzn. Przyznali się do kradzieży.

W Chudobie ukradli 30 metrów szyn. Straty wyceniono na 855 zł. Kolejne 68 metrów na szlaku kolejowym Szumirad – Zębowice było przygotowanych do kradzieży.

Czytaj całość w NTO

Zmiany w rozkładzie jazdy PKP Intercity

PKP Intercity wprowadza od 1 września modyfikację rocznego rozkładu jazdy. Wrześniowa korekta zakłada uruchomienie nowych pociągów, dodatkowe postoje na nowych stacjach, zmiany relacji i terminów kursowania oraz zawieszenie niektórych pociągów.

Co nowego na Opolszczyźnie? Trzy pary pociągów TLK (trasa Wrocław-Kraków i odwrotnie) są odwołane. Poza tym dwie pary TLK dodatkowo zatrzymują się w Zdzieszowicach.

Czytaj całość (m.in. wykaz zmian) na stronie PKP Intercity

21 sierpnia 2010

NOWE: Racławice Śląskie: Jest pomysł na skansen

Skansen kolejowy w Racławicach Śląskich chcą stworzyć członkowie lokalnego stowarzyszenia, działającego w tej miejscowości. Impreza kolejowa, którą dzisiaj (21.08) zorganizowano jest okazją do rozmów na ten temat.

Czytaj całość w Radiu Opole

W dniach 21-22 sierpnia odbywał się piknik kolejowy w Racławicach. Relacja z tego wydarzenia (z linkami do innych relacji) już wkrótce na naszej stronie.

22 sierpnia

Koleje Opolskie. Będziemy mieć własną kolej regionalną?

Gazeta Wyborcza: – Musimy budować własny tabor kolejowy pod przyszłą własną spółkę – mówi członek zarządu województwa Andrzej Kasiura. Do niedawna zarząd nie chciał o własnej spółce słyszeć, ale przed Przewozami Regionalnymi stoi coraz bardziej realne widmo upadku.

Czytaj całość

Radio Plus Opole: Opolska kolej to wyjście awaryjne. Andrzej Kasiura, członek zarządu województwa opolskiego odpowiedzialny za transport dementuje informacje o powołaniu osobnej spółki kolejowej na terenie województwa opolskiego. Taki wariant jest rozważany ale tylko wówczas gdy zostanie ogłoszona upadłość spółki Przewozy Regionalne w skład której wchodzi obecnie samorząd województwa opolskiego.

Czytaj całość

Rynek Kolejowy (3 września): – Województwo opolskie rozważy możliwość utworzenia własnej spółki kolejowej – powiedział „Rynkowi Kolejowemu” Andrzej Kasiura, członek zarządu województwa opolskiego.

Czytaj całość

NTO przypomina tragedię kolejową pod Otłoczynem

30 lat temu w największej katastrofie kolejowej w powojennej historii Polski zginęło 67 osób. Przyczyn tragedii pod Otłoczynem wciąż nie znamy. Zaś podkłady z pamiątkowymi tablicami upamiętniającymi ofiary tragedii – ktoś ukradł.

Czytaj całość

Kolejarze grożą strajkiem generalnym

– Sprawa jest poważna. Akcję protestacyjno-strajkową ogłosiły wszystkie kolejarskie federacje w kraju – poinformował wczoraj Marek Szurgot, szef Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP Opole. – Nasze postulaty przekazaliśmy rządowi. Jeśli nie będzie porozumienia, możliwy jest nawet strajk generalny na kolei. Nie zamierzamy bezczynnie patrzeć na to, jak spółki Grupy PKP chylą się ku upadkowi – dodaje.

Kolejarze nie wysuwają żądań płacowych. Chcą, aby rząd wywiązał się ze wszystkich obietnic finansowych złożonych spółkom PKP.

Czytaj całość w NTO

23 sierpnia

Zakaz palenia m.in. w pociągach. 15 listopada wchodzi w życie nowe prawo

Na jesień wejdą przepisy, które zabraniają palenia w lokalach gastronomicznych, pociągach, na przystankach autobusowych, a nawet w służbowych autach.

Zmiany czekają też pasażerów pociągów dalekobieżnych, gdzie obecnie funkcjonują wagony dla palących. Od 15 listopada będzie w nich obowiązywał całkowity zakaz palenia.

Czytaj całość w NTO

NOWE: Przewozy Regionalne: Sytuacja nienajlepsza, ale stabilna

296 milionów zł strat w ubiegłym roku i 102 miliony w pierwszym półroczu tego roku. Przed Przewozami Regionalnymi stoi coraz bardziej realne widmo upadku. Sytuacja spółki rzeczywiście nie jest najlepsza, ale stabilna – powiedział w rozmowie „W cztery oczy” członek Zarządu Województwa Opolskiego, Andrzej Kasiura.

Czytaj całość w Radiu Opole

24 sierpnia

Wiadukt kolejowy w Brzegu wreszcie otwarty

Objazd związany z budową wiaduktu nad drogą powiatową z Brzegu do Małujowic trwał ponad 2,5 miesiąca. Dziś po południu drogowcy otworzyli przejazd.

Budowa nowego wiaduktu (stary był bardzo wąski) jest częścią przebudowy stacji Brzeg, za którą PKP zapłaci ponad 153 mln złotych.

Czytaj całość w NTO

NOWE: Zamieszanie z rozkładem jazdy pociągów

Internetowy rozkład jazdy pociągów różni się od rozkładu wywieszonego na stacji – skarżą się podróżni. Polskie Koleje Państwowe składają się z wielu spółek, pomiędzy którymi brak jest właściwej komunikacji.

Czytaj całość w Radiu Opole

26 sierpnia

Trzy oferty na modernizację dworca w Brzegu

W przetargu na modernizację dworca w Brzegu wpłynęły trzy oferty. Obecnie trwają prace komisji przetargowej, która sprawdza je pod względem formalnym i prawnym. Rozstrzygnięcie przetargu powinno nastąpić na przełomie sierpnia i września.

Czytaj całość na stronie PKP SA

Dworzec kolejowy w Głubczycach – czy wjadą tu jeszcze pociągi?

Minęło 10 lat i pociągi nadal nie kursują. Dziś już nawet władze przyznają, że szansa na uruchomienie połączeń pasażerskich jest nikła.

– Wystąpiliśmy do PKP o przejęcie linii kolejowej przechodzącej przez nasz teren, ale do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi – mówi Jan Krówka, burmistrz Głubczyc. – Natomiast kiedy byliśmy u kolejarzy usłyszeliśmy, że torów PKP nam nie przekaże, bo nie ma takich praktyk.

Gmina chce przejąc tory, ponieważ kolej ma zakusy na ich likwidację.

Czytaj całość w NTO

28 sierpnia

NOWE: Uwaga, przejazd kolejowy!

Wakacyjne weekendy sprzyjają rodzinnym wyjazdom, a trudno nie spotkać na trasie podróży przejazdu kolejowego. Zdaniem Tadeusza Dunata, szefa nyskiej drogówki najbezpieczniejsze są pilnowane przez dróżnika.

Czytaj całość w NTO

30 sierpnia

Wielkopolska: Umowa na 29 używanych pociągów podpisana

29 elektrycznych zespołów trakcyjnych EN57 trafi wkrótce do województw opolskiego, podlaskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. Dostarczy je PESA Bydgoszcz. – Zostaną one zakupione przez nas od Przewozów Regionalnych – mówi „Rynkowi Kolejowemu” Grzegorz Patyk z bydgoskiej spółki.

Czytaj całość w Rynku Kolejowym

1 września

W proteście przeciwko zabraniu z Praszki ciuchci napisał wiersz

Muzeum Kolejnictwa chce odebrać Praszce zabytkową kolejkę. Wśród protestujących przeciwko tym zamierzeniom jest Jan Jerzy Karp, który napisał nawet wiersz o praszkowskiej ciuchci.

Czytaj całość w NTO