PKP SA, 30 marca 2010
Już 10 kwietnia wszystkich miłośników fotografii czeka nie lada gratka – fotograficzne pożegnanie dworca Wrocław Główny. Akcję organizuje PKP S.A. wraz z portalem MM Wrocław.
Photo Day to ostatnia szansa, żeby uwiecznić na fotografiach stary dworzec przed jego modernizacją, która rozpocznie się lada dzień. Dworzec Wrocław Główny to nie tylko miejsce, skąd wielu z nas zaczyna swoją podróż pociągiem. To również obiekt o bogatej historii i architekturze. Oprócz tego jest to miejsce, wokół którego narosło wiele legend. Opowieści o tajemniczych podziemiach Wrocławia Głównego rozpalają wyobraźnię wrocławian (i nie tylko) od wielu lat.
Podczas Photo Day’a będzie możliwość (ostatnia!) sfotografowania schronu przeciwlotniczego pod placem dworcowym. Oprócz tego amatorzy fotografii wejdą do niedostępnego na co dzień tunelu piwnego biegnącego pod peronami, którym dawniej dostarczano towar do peronowych sklepików. Do dyspozycji uczestników akcji zostanie oddany hall główny dworca, a także znajdująca się nad wejściem głównym od strony ulicy Piłsudskiego dawna „sala posiedzeń zarządu kolei” z pięknym kasetonowym sklepieniem. To jeszcze nie wszystkie atrakcje. Miłośnicy fotografii będą mogli także wejść do zamkniętego wschodniego skrzydła budynku dworca Wrocław Główny i wielu innych równie ciekawych miejsc.
Photo Day na dworcu Wrocław Główny rozpocznie się o godzinie 10 i potrwa do godziny 13.30. Zapraszamy!
Na teren Dworca Głównego będzie można wejść tylko z wydrukowanym i wypełnionym oświadczeniem uczestnika akcji. Zobacz więcej na stronie MMWrocław
Photo Day to ostatnia szansa na sfotografowanie wnętrz dworca Wrocław Główny przed jego modernizacją, która zacznie się jeszcze w kwietniu. Projekt pn. „ODTWORZENIE ZABYTKOWEGO HISTORYCZNEGO KOMPLEKSU DWORCA WROCŁAW GŁÓWNY Z PRZEBUDOWĄ KOLEJOWEJ INFRASTRUKTURY TECHNICZNEJ” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Dworzec Wrocław Główny – został wybudowany w latach 1855-1857 według projektu Wilhelma Grapowa w stylu neogotyku Tudorów.
Początkowo dzisiejszy hall dworca służył jako hala peronowa. To właśnie stąd odjeżdżały pociągi, a podwyższenie, które do dziś można dostrzec służyło za peron. Hala peronowa, długa na 200 metrów, wraz z budynkiem dworca była w XIX wieku jednym z największych tego typu obiektów w Europie. W tamtych czasach w budynku dworca mieściły się restauracja, poczekalnie: dla VIP-ów (z osobnym korytarzem na peron) oraz I, II i III klasy.
Przed wejściem głównym rozciągał się olbrzymi, oparty o założenia ogrodowe plac dworcowy. Na przełomie XIX i XX wieku dynamiczny rozwój miasta i kolei wymusił rozbudowę obiektu. W latach 1899-1904 perony zostały przeniesione na nasyp kolejowy, dzięki czemu powstało pięć peronów przykrytych półokrągłymi nawowymi dachami. Z pierwotnej hali peronowej tory usunięto i od tej pory zaczęła służyć jako hall dworca. W czasie modernizacji obiektu w latach 20 XX wieku na pierwszych czterech peronach ustawiono kamienne kioski.
Dodatkowe informacje:
Bartłomiej Sarna
Rzecznik Prasowy
PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami
we Wrocławiu
tel.601 261 150
e-mail: b.sarna@pkp.pl
Źródło: PKP SA
Zobacz też:
- MM Wrocław: Photo Day 8.0 na Dworcu Głównym
- Więcej zdjęć dworca w dużych rozmiarach (pod tekstem, dział „Pliki do pobrania”)
Byłem tam. Chciałem zrobić trochę zdjęć, ponieważ obiekt jest bardzo ciekawy, a była to jedyna w swoim rodzaju okazja. Dworzec miał być czynny od 10 do 13:30, niestety już o 10:30 zaczęto zamykać co ciekawsze fragmenty. Kino bardzo nieuprzejmy człowiek zamknął mi przed nosem kokmentując przy okazji,że robimy z tego niepotrzebną sensację i tylko pałętamy się z aparatami. Chwilę później wejście do sali posiedzeń zostało zagrodzone. Efekt był taki, że o 11:30 można było robić zdjęcia holu głównego i 2 czy 3 pustych pomieszczeń po sklepach lub stać w kolejce do fotografowania zaplecza kas. Stanąłem w kolejce. O godzinie 12 pan od kina zamknął wejście i powiedział, że zwiedzania nadszedł czas i wszyscy mają opuścić budynek bo i tak jesteśmy tu nielegalnie i nie ma tu nic do oglądania. Oczywiście kolejka nie doszła nawet do połowy.
Po co więc było robić wielką akcję z fotografowaniem dworca ?
Przeczucie miałem dobre… nie chciało mi się tam jechać. Bo po co?
I dobrze; teraz wiem dlaczego. Biurwa PKS SA jak już coś robi, to robi mega.
„Biurwa” może chciała dobrze, w końcu przecież była ładna zapowiedź, ładna informacja, ale zabrakło tego, żeby tych w cudzysłowie „na dole” poinstruować, że przecież w Polsce jest x osób, których architektura, klimat itp. tego pięknego przecież dworca interesuje. Ponadto bądźmy szczerzy. Zdjęcia przed remontem za 2 lata, kiedy będzie po remoncie mogą być cenne. Duże grono w tych, co chcieli sfotografować dworzec to pewnie profesjonalni fotografowie, z niebanalnym sprzętem.