Kolej podsudecka, 3 września 2009

To już potwierdzona informacja. W ostatniej chwili udało się załatwić lokomotywę spalinową, która zostanie ustawiona na peronach południowej strony dworca i będzie kursowała po terenie stacji. Przeczytaj o tym i zobacz inne informacje dotyczące imprezy kolejowej w Racławicach Śląskich.

Po rezygnacji kilku firm organizatorzy pikniku kolejowego w Racławicach na 5 dni przed imprezą zostali postawieni pod ścianą. Na największej imprezie kolejowej województwa opolskiego miało zabraknąć lokomotywy, czyli jednej z najważniejszych atrakcji pikniku. Na całe szczęście mimo swego rodzaju fatum organizatorzy nie załamali się i przysłowiowym rzutem na taśmę lokomotywę udało się załatwić.

Stało się to możliwe dzięki uprzejmości PKP Cargo. Wystarczył jeden telefon i rozmowa. Pieniądze na sprowadzenie lokomotywy daje Unia Europejska także nie tylko uczestnicy imprezy będą mogli zobaczyć pociąg, zwiedzić go, ale i przewoźnik zarobi. Taka współpraca jest korzystna dla obu stron. Liczy się przede wszystkim promowanie kolejnictwa.

Tutaj szczególne podziękowania należą się Wicestaroście Panu Józefowi Skibie, który poświęcił wiele czasu na załatwienie pociągu oraz Panu Janowi Brackiemu z Racławic, który przekazał nam odpowiednią wiedzę dotyczącą załatwienia lokomotywy i numery telefonów do zakładu. Bez nich nie dalibyśmy rady, dla niech wielkie dzięki.

Lokomotywa jaka zawita do Racławic to lokomotywa spalinowa serii SM42. Jak tylko będzie pewne podamy dokładne godziny przyjazdu lokomotywy do Racławic. Wstępnie będzie to sobota około godziny 10. Prawdopodobnie lokomotywa będzie na terenie stacji tylko w pierwszy dzień pikniku. Postaram się poznać numer lokomotywy tak byśmy wiedzieli czy będzie to maszyna w charakterystycznych barwach serii SM42 czy może porewizyjna w barwach PKP Cargo.

Wstępnie dowiedzieliśmy się, iż Opolski Zakład Linii Kolejowych wydął zgodę na przejazd tej lokomotywy 2-kilometrowym odcinkiem linii kolejowej do Głubczyc na Wielki Most Kolejowy nad Osobłogą. Miłośnicy fotografii szykujcie się. Jako ciekawostkę warto dodać, że właśnie takie lokomotywy wraz z lokomotywami SP42 obsługiwały ostatnie pociągi do Głubczyc i Raciborza.

Czytaj całość na stronie Kolej podsudecka

Stanisław Stadnicki

raclawice_plakat-glownaPrzypominamy: 5-6 września, Racławice Śląskie: Zapraszamy na piknik kolejowy do Racławic!

W najbliższy weekend będzie można przejechać się po jednej z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce, z nasypami, których wysokość dochodzi do 20 metrów, monumentalnym 132-metrowym mostem nad rzeką Osobłogą. Przejazdy będą odbywały się aż na 9-kilometrowym odcinku linii kolejowej Racławice-Głubczyce. Przed nami dwa dni zabawy. Zobacz dokładny plan imprezy, plakat i opis wszystkich atrakcji. Więcej »

.