Raclawice.net, 31 sierpnia 2009

Plakat pikniku w Racławicach 2009

Plakat pikniku w Racławicach 2009

Prezentujemy opis atrakcji i dokładny plan imprezy kolejowej w Racławicach Śląskich. W najbliższy weekend będzie można przejechać się po jednej z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce, z nasypami, których wysokość dochodzi do 20 metrów, monumentalnym 132-metrowym mostem nad rzeką Osobłogą. Przejazdy będą odbywały się aż na 9-kilometrowym odcinku linii kolejowej Racławice-Głubczyce. Przed nami dwa dni zabawy. Zobacz dokładny plan imprezy, plakat i opis wszystkich atrakcji.

Start godzina 12:00 w najbliższą sobotę. Dworzec kolejowy w Racławicach Śląskich. Szczegóły programu na oficjalnym plakacie (po prawej stronie).

Przejażdżki drezynami

Główną atrakcją imprezy będą przejażdżki drezynami po wykoszonym, 9-kilometrowym odcinku linii kolejowej Racławice Śląskie-Głubczyce. Przejażdżki będą odbywały się na trzech trasach: Racławice Śląskie-Obrotnica Parowozów (czas przejazdu poniżej 5 minut), Racławice Śląskie-Wielki Most Kolejowy (czas przejazdu około 10 minut, przejazd przez potężne nasypy kolejowe, dwa wiadukty i potężny, 132-metrowy most nad rzeką Osobłogą), Racławice Śląskie-Ściborzyce Małe (przejazd przez Wielki Most nad Osobłogą, odcinek koło Zamkowej Góry, okolice Pomorzowic, stację Ściborzyce Małe oraz dojazd do zamkniętego 50 lat temu przystanku Żabczyce, czas przejazdu około 30 minut).

W tym roku ma być więcej drezyn, mają pojawić się też dodatkowe wagoniki. Jeśli się uda, na torach zadebiutuje pierwsza drezyna wyprodukowana w Racławicach. Aktualnie jeden z mieszkańców współpracując z wieloma osobami dzień i noc spędza w warsztacie budując drezynę. Bardzo zależy mu, by zdążyć na czas.

Przejazdy będą biletowane. Koszt biletów zostanie ustalony z drezyniarzami, ale będzie to opłata symboliczna tak, by zwróciły się koszty paliwa. Bilety będzie można nabyć w kasie biletowej. Dla dzieci i młodzieży przewidziano zniżki. Bilety są wzorowane na starych biletach kartonowych, także ich zakup nie tylko umożliwi przejazd drezyną, ale i będą ciekawą pamiątką.

Konkurs Wyścigi Drezyn Ręcznych

W pierwszy dzień imprezy zostanie zorganizowany konkurs Wyścigi Drezyn Ręcznych w kilku kategoriach, w którym nagrodami będą pamiątkowe puchary. Zapisy i szczegóły konkursu w sobotę od godziny 12:00. Start godzina 13.

Po zakończonym konkursie jak i przez całą niedzielę możliwość przejażdżki drezyną ręczną po jednym z torów stacyjnych.

Prelekcja na temat połączenia kolejowego Osoblaha-Racławice Śląskie i utworzenia w Racławicach Skansenu Kolejowego

Tuż po oficjalnym rozpoczęciu, około godziny 12:15 zostanie zaprezentowana krótka prelekcja na temat planów połączenia wąskim torem Osoblahy i Racławic oraz możliwości utworzenia w Racławicach Skansenu Kolejowego. Zostanie zaprezentowany planowany przebieg wąskiego toru przez granicę oraz informacje, w jaki sposób sfinansowana może być budowa. Prelegentami będą Stanisław Stadnicki i Jaromir Foltyn (organizator przejazdów po czeskiej wąskotorówce). Dodatkowych informacji udzielą Józef Skiba (Wicestarosta Prudnicki) oraz Radosław Roszkowski (Starosta Prudnicki, a zarazem Prezes Euroregionu Pradziad). Po zakończonej prezentacji rozpocznie się spotkanie samorządowców oraz władz kolejowych. Dotyczyło one będzie przyszłości linii kolejowej do Głubczyc.

Wystawa historyczna

W dawnej poczekalni zostanie udostępniona ekspozycja historyczna prezentująca 130-letnie dzieje kolejnictwa w Racławicach Śląskich, Głubczycach i Prudniku. Zaprezentowana zostanie wystawa fotograficzna prezentująca ubiegłoroczny piknik kolejowy w Racławicach. Czeska strona udostępni materiały reklamujące turystyczne przejazdy po czeskiej wąskotorówce.

Konkurs zapowiadania przyjazdu pociągu przez megafon kolejowy

Na koniec pierwszego dnia imprezy odbędzie się konkurs zapowiadania przyjazdu pociągu przez megafon kolejowy. Zapowiedzi tylko w jednym języku narodowym, mogą być tylko w języku polskim. W ubiegłym roku należało pociąg zapowiedzieć w dwóch językach, tym razem w jednym. O sukcesie zdecyduje pomysłowość. Na najlepszych czekają puchary.

Konkurs plastyczny dla najmłodszych

W niedzielę popołudniu wzorem roku ubiegłego najmłodsi goście imprezy będą mogli narysować swój pociąg. Organizatorzy zapewniają materiały do rysowania. Zadaniem będzie narysowanie pociągu na stacji w Racławicach. Nagrody otrzyma każdy młody uczestnik zabawy.

Dodatkowe atrakcje

  • w niedzielę będziemy mogli wysłuchać koncertu orkiestry dętej z Racławic Śląskich i Dzierżysławic.
  • przez dwa dni imprezy na peronach dworca kolejowego swoje stanowisko będą mieli radiowcy z Stowarzyszenia Krótkofalowców Pogórza Opawskiego.
  • dla dzieci przewidziano dodatkowe atrakcje (m. in. dmuchane zjeżdżalnie).
  • na rampie kolejowej zostanie ustawiony namiot, organizatorzy zapewniają pełną gastronomię.
  • będzie można zobaczyć oraz wypróbować swoich sił na 110-letniej obrotnicy parowozów.

Gadżety

W tym roku do zdobycia będzie wiele gadżetów. Przygotowano pamiątkowe karty, buttony, kubki i plakaty. Wszystkie związane z koleją w Racławicach Śląskich. Ilość ograniczona, dlatego warto szybko udać się do dawnej kasy biletowej, gdzie będzie można je zakupić.

Pociąg, którego niestety nie będzie

Mimo kilkumiesięcznych starań nie udało się na czas imprezy załatwić pociągu specjalnego prowadzonego parowozem lub zwyczajnego pociągu, który dojechałby do Racławic. Jedna instytucja odmówiła po dwóch miesiącach, na dwa tygodnie przed imprezą. Miały też być dwa parowozy ze Skansenu Kolejowego w Pyskowicach (Tkp Śląsk oraz Pt47). Pechowo TKp nie może aktualnie zostać przetransportowany do Racławic, a w Pt47 uszkodzony został resor. W tym roku chyba jakieś fatum krążyło nad organizatorami, jak i Skansenem w Pyskowicach, którego przedstawiciele bardzo chcieli zawitać ponownie do Racławic. Na plakacie znajduje się informacja o pociągu specjalnym z Pyskowic, ale jak się okazało w niedzielę (uszkodzenie parowozu Pt47), taki pociąg nie przyjedzie. Plakaty zostały wydrukowane wcześniej, dlatego informacja na nich zawarta jest nieprawdziwa. Za utrudnienia bardzo przepraszamy.

Mimo odmów nadesłanych w ostatniej chwili i pechu w Skansenie w Pyskowicach organizatorzy poprosili jedną z pobliskich firm o pomoc w organizacji pociągu specjalnego. Być może jutro uzyskamy odpowiedź. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że pieniądze na pociąg specjalny były i są nadal (nie za duże, ale zawsze coś), a Opolski Zakład Linii Kolejowych wyraził zgodę na przejazd wykoszonym traktem. Jutro się okaże, czy należało je będzie zwrócić UE, czy zostaną wykorzystane.

Mimo pechu z pociągiem pewne jest, że impreza w Racławicach będzie ciekawa i na pewno udana. Przez kilka miesięcy grupa kilkudziesięciu osób przygotowywała torowisko, oczyszczała dworzec i robiła wszystko, by promować kolej na pograniczu polsko-czeskim. Południowa strona racławickiego dworca, rampa kolejowa, alejki i okolica wyglądają prześlicznie. Przypominają stare pruskie dworca z unikalnym klimatem kolejowym XIX wieku. Najlepiej dowodzi to faktu, że Racławice Śląskie zasługują na to by ulokować tam Skansen kolejowy.

Zapraszamy wszystkich serdecznie w dniach 5-6 września do Racławic Śląskich. Na przejażdżki po jednej z najpiękniejszych linii kolejowych w kraju, z przejazdem przez monumentalny most nad rzeką Osobłogą, z którego widać szczyty około trzydziestu gór w tym szczyt Biskupiej Kopy oraz Pradziada. Świetna zabawa, miła atmosfera i wiele wrażeń gwarantowane. To wszystko czeka na Ciebie w Racławicach Śląskich. Niech to będzie święto wszystkich, którym bliski sercu jest los opolskiej i nie tylko kolei.

Oficjalny logotyp imprezy

Logotyp imprezy

Logotyp imprezy

Przybywając do Racławic, proszę doceńcie pracę, jaką wykonała grupa mieszkańców Racławic, Głubczyc, Głogówka, Białej i Opola na terenie dworca i linii kolejowej do Głubczyc. Niech dobre humory naszych gości będą najlepszą nagrodą dla tych, którzy poświęcili dwa miesiące życia na nadludzką pracę i przygotowania do pikniku.

Pamiętajcie, by zachować ostrożność przebywając na terenie racławickiej stacji. Torowisko będzie można przekraczać tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Należy zawsze stosować się do zaleceń obsługi. Dokładny regulamin imprezy będzie wywieszony na terenie stacji. Cały czas dostępny będzie punkt medyczny.

Widzimy się w najbliższy weekend w Racławicach Śląskich. Zapraszamy bardzo serdecznie. Kolejne informacje będziemy publikować na bieżąco. Jednocześnie najmocniej przepraszamy za to, iż tak późno publikujemy program imprezy. Do końca czekaliśmy na decyzję o pociągu specjalnym. Uznaliśmy jednak, że nie możemy bardziej niecierpliwić naszych gości.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania, prosimy o kontakt. Potrzebne dane znajdą Państwo tutaj.

Stanisław Stadnicki

Źródło: Raclawice.net | Kolej podsudecka