Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, sierpień 2009

Ty2-953 na trasie do Tymbarku (fot. A. Ostrowska)

Ty2-953 na trasie do Tymbarku (fot. A. Ostrowska)

Serdecznie zapraszamy na piąty pokaz parowozów, pociągów retro, które odbędą się w dniach 5 i 6 września w Chabówce!

W tym roku prezentacja parowozów i pociągów historycznych odbędzie się w sobotę 5 września w Skansenie w Chabówce, gdzie każdy parowóz indywidualnie przejedzie przez Skansen umożliwiając miłośnikom kolei wykonanie fotografii. Do Skansenu będzie można przyjechać ogólnodostępnymi pociągami retro z Krakowa, Zakopanego i Dobrej k. Limanowej (przez Rabkę Zdrój). Oprócz pokazu parowozów, w sobotę na terenie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce odbędą się zawody drużyn parowozowych. Oprócz ww. pokazów w imprezie wezmą udział gościnnie dwa parowozy z Parowozowni w Wolsztynie (Pt47-65 oraz Tr5-65). Na terenie Skansenu zostaną zorganizowane przejażdżki w kabinie parowozu. Wieczorem w sobotę, w Skansenie odbędzie się prezentacja podświetlonych lokomotyw oraz widowisko muzyczne pn. „Kolej na musicale”.

Po widowisku „Kolej na musicale” zostanie uruchomiony ogólnodostępny pociąg z Chabówki do Krakowa Głównego. Ponadto w związku z organizacją Parowozjady, w niedzielę, po raz pierwszy zorganizowane zostaną pokazy kulisów pracy warsztatów parowozowych. Będzie możliwość obejrzenia zasady działania podnośnika Teudtloff’a, żurawia wodnego, zapadni trakcyjnej, odlewni, kuźni oraz podnośników Kutruff’a. Specjalnie na tę okazję do Skansenu przyjedzie słowacki Klub Modelarzy Kolejowych i Miłośników Kolei z Komarna, który w zabytkowym wagonie będzie prezentował czynne makiety kolejowe w skali 1:120 (TT).

Ramowy program imprezy „PAROWOZJADA 2009”
(na stronie Skansenu, program aktualizowany co kilka dni lub częściej)

UWAGA! Podobnie jak w zeszłym roku, specjalnie dla miłośników kolei zostaną uruchomione trzy ogólnodostępne, odpłatne pociągi historyczne z fotostopami na trasie przejazdu! Wszystkie zostaną uruchomione na niezelektryfikowanej trasie nr 104 z Chabówki w kierunku Nowego Sącza. Zestawione zostaną składy:

  • Ty2-953 + skład 4 wagonów typu 120A w oliwkowym malowaniu (należące do PR Poznań)+ wagon bagażowy typu 3F (Chabówka – Mszana Dolna – Rabka Zaryte)
  • SN61-168 + wagon typu 43A (Rabka Zaryte – Mszana Dolna – Chabówka),
  • TKt48-191 + skład 6 wagonów towarowych (Chabówka – Dobra k. Limanowej – Chabówka).

Odjazd pierwszego pociągu (Ty2-953 + skład 4 wagonów typu 120A w oliwkowym malowaniu + wagon bagażowy typu 3F (Chabówka – Mszana Dolna – Rabka Zaryte) ze stacji Chabówka jest o godz. 7:15. Przejazd ww. pociągami będzie odbywał się na podstawie wykupionego w dniu przejazdu biletu w cenie 130,00 złotych (cena zryczałtowana na przejazd jednym, dwoma lub trzema pociągami). Z racji ograniczonej liczby miejsc w pociągach, od dnia 17.08.2009r. prowadzone będą zapisy na przejazd. Warunki rezerwacji są dostępne tutaj.

UWAGA! Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie uroczystości „PAROWOZJADA 2009”.

Źródło: Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Dodatkowe info

Na stronie PKP Cargo – program Parowozjady 2009 i rozkład jazdy pociągów specjalnych (PDF)