Rynek Kolejowy, 19 maja 2009

Działający w Polsce przewoźnicy pasażerscy chcą zbudować wspólny informatyczny system rozliczeń sprzedaży biletów. Podpisali dziś w Warszawie list intencyjny w tej sprawie.

Dokument został podpisany przez przedstawicieli PKP PR, PKP Intercity, Kolei Mazowieckich, WKD, PKP SKM w Trójmieście, Arrivy PCC i Kolei Dolnośląskich. Działania w zakresie budowy i wdrażania systemu będą koordynowane przez Przewozy Regionalne. Ma on być otwarty, również dla tych, którzy dopiero pojawią się na rynku przewozów pasażerskich. – W dalszym etapie przewidujemy możliwość przystępowania do niego także przewoźników drogowych – stwierdził p.o. prezesa PKP PR, Jerzy Kriger.

Obecny przy podpisaniu listu intencyjnego podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Juliusz Engelhardt, stwierdził, że wprowadzenie tego systemu nie jest celem samym w sobie, ale ma pomóc przede wszystkim pasażerom. – Krytykują oni nas i ta krytyka niestety jest uzasadniona. Przewoźników jest coraz więcej, a pasażer chce po prostu kupić bilet w kasie i nie obchodzi go, jaki operator będzie go wiózł – stwierdził. Jak podkreślił Engelhardt, bardzo ważną cechą systemu będzie to, że rozliczać on będzie przepływy finansowe pomiędzy spółkami w czasie rzeczywistym. – Teraz mamy natomiast taką sytuację, w której jeden operator drugiemu boi się powierzyć sprzedaż swoich biletów, bo nie wiadomo, kiedy dostanie za nie pieniądze – stwierdził.

Podobne zdanie wyraził prezes PKP SA, Andrzej Wach. – Jak kania dżdżu, tak pasażer potrzebuje takiego systemu – stwierdził.

– System ten zbuduje wzajemne zaufanie pomiędzy przewoźnikami – podkreślił prezes Krzysztof Celiński. – Jego wdrożenie doprowadzi do tego, aby na jednym bilecie można było podróżować i przesiadać się – powiedział szef PKP Intercity.

Prezes PKP PR, pytany o to, kiedy system zacznie działać, stwierdził: – Myślę, że koniec tego roku to przyzwoity termin.

Źródło: Rynek Kolejowy