Dworzec w Kotorzu (fot. Anna Ostrowska)

Dworzec w Kotorzu (fot. Anna Ostrowska)

Kilka dni temu mogliśmy dowiedzieć się (z informacji PAP), że PKP chce pozbyć się ok. 2,5 tys. dworców, gdyż spółki nie stać na utrzymanie infrastruktury dworcowej w obecnym jej kształcie. Że w PKP mają zostać tylko 83 „strategiczne” dworce, a reszta zostanie zaoferowana samorządom (ok. 1000), zburzona (ok. 200), przekazana PLK (ok. 100) lub sprzedana (ok. 150 dworców).

A jakie są plany PKP wobec dworców Opolszczyzny?

Dotarliśmy do wykazu opolskich dworców, które na dzień dzisiejszy są przez PKP zakwalifikowane do likwidacji, sprzedaży bądź też do przekazania samorządom. Przedstawiamy Wam go niżej.

Ale uwaga – jest to tylko propozycja miejscowości. Jak zapewnia przedstawicielka wrocławskiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA: „wszystko może jeszcze ulec zmianie, biorąc pod uwagę fakt, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o ostatecznych decyzjach PKP S.A.”

Objaśnienia:

  • Nazwa stacji/przystanku jest jednocześnie linkiem do zdjęcia dworca w Ogólnopolskiej Bazie Kolejowej (do jednego zdjęcia, ale łatwo można znaleźć inne; uwaga: niektóre zdjęcia są sprzed kilku lat).
  • Obok nazwy stacji/przystanku jest podany odcinek, na którym stacja się znajduje. „Kolorki” są tylko na odcinkach, które powtarzają się przynajmniej dwukrotnie w całym wykazie.

Dla tych, którzy lubią „widzieć przestrzennie” zrobiliśmy mapkę z rozmieszczeniem wymienionych niżej dworców (położenie przybliżone, z dokładnością do miejscowości):

MAPKA – Zamierzenia PKP wobec opolskich dworców

Wykaz dworców

Dworce zakwalifikowane do rozbiórki (9):

Dworce zakwalifikowane na sprzedaż (4):

Dworce  zakwalifikowane do przekazania do gmin (22):

Źródło: PKP SA, Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu

Opracowanie: Anna Ostrowska