NTO, 9 lipca 2008

Urząd marszałkowski kupuje pięć nowoczesnych szynobusów. Kolejowa flota ma kosztować 42 miliony złotych.

Nowe szynobusy mają być większe i nowocześniejsze od tych, którymi już dysponuje nasze województwo.

– Każdy ma 150 miejsc siedzących i sto miejsc stojących – mówi Andrzej Kasiura, członek zarządu województwa. – Obsługiwać mają linie z Opola do Kluczborka i Nysy oraz z Nysy do Kędzierzyna.

Dziś (9 lipca) urząd marszałkowski podpisze umowę kupna szynobusów. Wyprodukują je zakłady PESA w Bydgoszczy.

Pierwszy pojazd trafi do Opola pod koniec tego roku, dwa następne dostarczone zostaną do końca przyszłego, a ostatnie przyjadą w 2010 roku.

Dotychczas urząd dysponował czterema mniejszymi szynobusami (każdy na 70 miejsc). Często się jednak się psuły, co wywracało do góry nogami ich rozkład jazdy.

– Te nowe mają być mniej awaryjne – zapewnia Kasiura. – Mając flotę dziewięciu szynobusów, będziemy mogli wrócić do pomysłu zorganizowania przetargu na obsługę linii niezelektryfikowanych.

Nowe pojazdy kosztują 42 miliony złotych. 7,5 miliona euro (ok. 24 mln zł) pochodzi z dotacji unijnych, resztę zapłaci samorząd województwa.

Pod lupą

PKP i Urząd Marszałkowski w Opolu negocjują już kształt przyszłorocznego rozkładu jazdy na Opolszczyźnie. Kolej domaga się od urzędu 40 milionów złotych dotacji do przewozów regionalnych. Według UM to zdecydowanie za dużo. W tym roku dotacja dla PKP wyniosła 25 mln zł.

Robert Lodziński

Źródło: NTO