„Linia kolejowa Kluczbork-Opole funkcjonuje już od trzech lat, chociaż była zamknięta razem z naszą linią. Wszystko wskazuje na to, że połączenie Nysa-Brzeg także będzie reaktywowane. Przyszła kolej teraz na nasz region.” – piszą w liście do Marszałka mieszkańcy regionu głubczyckiego działający w stowarzyszeniu „Obywatelski Komitet Głubczyc”. Oto całość listu…

Szanowny Panie Marszałku

Jako mieszkańcy powiatu, gminy i miasta Głubczyce wnioskujemy i postulujemy o wznowienie ruchu pasażerskiego na linii Racibórz-Głubczyce-Racławice Śl., ponieważ uważamy, że na naszym terenie pasażerski transport kolejowy jest bardzo potrzebny a wręcz niezbędny. Zlikwidowanie pasażerskich przewozów kolejowych wyrządziło dużo szkody mieszkańcom tego powiatu. Pogorszyły się warunki dojazdu młodzieży do szkół średnich w Głubczycach jak i do wyższych szkół w Raciborzu i w Nysie. Drogi na terenie powiatu głubczyckiego, które są wąskie i kręte, zatłoczyły się. Brakuje obwodnicy drogowej miasta. Dochodzi do licznych wypadków drogowych. Brak kolei na naszym terenie powoduje odpływ inwestorów z naszego terenu. W swoich rozmowach z władzami samorządowymi, inwestorzy podkreślają swoje zaangażowanie na tym terenie pod warunkiem, że będzie dostęp do kolei.

Teren powiatu głubczyckiego jest terenem typowo rolniczym. Spółki zajmujące się produkcją rolną swoje płody rolne wywożą ciężkimi samochodami jak także tymi pojazdami sprowadzają nawozy i inne produkty potrzebne do ich działalności. Powoduje to zatłoczenie jak i zbyt duże zniszczenie naszych dróg.

My mieszkańcy powiatu głubczyckiego chcemy i będziemy korzystać z tej linii kolejowej, która do tej pory nie została rozkradziona dzięki zaangażowaniu społecznym mieszkających tu ludzi. Cała linia od Raciborza przez Baborów, Głubczyce do Racławic Śl. jest przejezdna. Uszkodzone wiadukty i przepusty zostały naprawione. Drezyna robocza z pracownikami kolejowymi każdego miesiąca jeździ od Nysy do Głubczyc. Trasa jest tylko trochę zarośnięta samosiejkami i krzakami.
Linia kolejowa Kluczbork-Opole funkcjonuje już od trzech lat chociaż była zamknięta razem z naszą linią. Wszystko wskazuje na to, że połączenie Nysa-Brzeg także będzie reaktywowane. Przyszła kolej teraz na nasz region. Liczne artykuły w gazecie NTO potwierdzają, że lokalna społeczność domaga się powrotu kolei do Głubczyc. Potrzeba jest, aby Urząd Marszałkowski RÓWNO traktował regiony w kontekście dostępu do transportu zrównoważonego, czyli m.in. do kolejowego.

Proszę o pilną odpowiedź na nasz wniosek.

Z wyrazami szacunku
Prezes Stowarzyszenia
inż. Bolesław Buniak

Proszę o przekazanie naszej korespondencji drogą elektroniczną wszystkim radnym Sejmiku Woj. Opolskiego.

Do wiadomości otrzymują:

  • Gazeta NTO Opole,
  • Radio Opole,
  • TVP 3 Regionalne Opole
  • Obywatelski Komitet Obrony Kolei na Opolszczyźnie (OKOKO)