NTO, 20 lutego 2008

Mieszkańcy Brzegu piszą petycje o przywrócenie pociągu do Nysy. – Im więcej listów, tym większe szanse na sukces – uważa Robert Wyszyński.

Wyszyński jest znanym w regionie miłośnikiem kolei i na bieżąco gromadzi wszystkie materiały w sprawie linii Brzeg – Nysa. Pociągi pasażerskie na tej trasie kursowały do marca 2000 roku. Po pięciu latach PKP Przewozy Regionalne wspólnie z urzędem marszałkowskim zdecydowały się ponownie na otwarcie ruchu, by w grudniu 2006 po raz drugi zamknąć linię.

Robert Wyszyński: - Pasażerów nie zabraknie, jeśli rozkład jazdy i ceny biletów będą rozsądne (fot. Tomasz Dragan)

– Od czerwca ubiegłego roku ciągle słyszymy obietnice o ogłoszeniu przetargu na przewoźnika, który znowu obsługiwałby pociągi na tej trasie – przypomina Wyszyński i wylicza wypowiedzi Andrzeja Kasiury, wicemarszałka województwa zajmującego się transportem.

Latem marszałek Kasiura na łamach nto zapowiadał ogłoszenie przetargu we wrześniu. W październiku przesunął termin na grudzień, a pod koniec roku mówił już o jesieni 2008.

– Zwodzą nas tak od kilkunastu miesięcy i ja już nie wierzę, że chcą ogłosić przetarg – mówi Wyszyński. – Dlatego zorganizowaliśmy akcję pisania apeli do władz województwa, żeby nie mogły potem powiedzieć, że nikomu nie zależy na tej linii. Wszystkie informacje są na stronie www.okoko.go.pl.

– Sprawa przetargu komplikuje się, bo kolej regionalna ma zostać „usamorządowiona” – mówi Grzegorz Szymański, dyrektor infrastruktury i gospodarki w urzędzie marszałkowskim. – Rozważamy jednak powrót pociągów pasażerskich, ale w jakimś ograniczonym zakresie, np. od poniedziałku do piątku i z promocyjną ceną biletów. Decyzje zapadną jesienią, a pociągi mogłyby wrócić wraz z nowym, grudniowym rozkładem jazdy.

– W 2005 roku podczas otwierania linii kolej z urzędem marszałkowskim popełnili wszystkie możliwe błędy – przypomina Wyszyński. – A i tak pociągiem jeździło dziennie po 180 osób. Teraz trzeba się postarać o szynobus, możliwie dobry rozkład jazdy i promocyjną cenę jak na linii Kluczbork – Opole. Wtedy pasażerów na pewno nie zabraknie.

Jarosław Staśkiewicz

Źródło: NTO

Jeśli chcecie powrotu pociągów na linię Brzeg-Nysa – piszcie o tym na forum NTO (nie trzeba się rejestrować): Forum NTO

Wszystkie teksty dotyczące naszej akcji:
Zróbmy to razem!

Akcję popiera:

PKPP