Ze strony PKP PR:

Od piątku 26 stycznia w naszej ofercie pojawiają się dwa nowe bezpośrednie pociągi z Opola do Jesenika i Ostružnej. Przez pierwsze ponad dwa tygodnie, ze względu na ferie zimowe, pociągi kursują codziennie. Do codziennego rytmu uruchamiania tych połączeń powrócimy w czasie długiego weekendu majowego oraz od połowy czerwca aż do końca sezonu letniego. W pozostałych okresach pociągi będą jeździły w soboty i niedziele, dając szansę polskim turystom na weekendowe wypady w czeskie góry.

Bilety na przejazd tymi pociągami do stacji czeskich sprzedajemy według specjalnej taryfy JESENIK / OSTRUŽNÁ SPECJAL, która pozwala zaoszczędzić połowę ceny na polskim odcinku, a 40% na odcinku Kolei ČD – w porównaniu z normalną taryfą międzynarodową. Można kupić bilety zarówno na przejazd „tam”, jak i „tam i z powrotem”. Dzieciom przysługuje ulga 50 %. Zgodnie z tą ofertą wystawiane są wyłącznie bilety indywidualne, nie ma bowiem zastosowania ulga grupowa. Bilety na przewóz roweru w komunikacji krajowej są ważne również na odcinku kolei sąsiedzkiej – do każdej stacji znajdującej się na trasie międzynarodowego pociągu przygranicznego. A jeśli ktoś chce skorzystać z któregoś z tych pociągów tylko na trasie z Opola do Głuchołaz – kupuje bilet według wewnętrznej taryfy PKP z zastosowaniem przysługujących mu ulg.

Nowe pociągi łączą sieć Polskich Kolei Państwowych z przejściem granicznym w Głuchołazach, przez które przejeżdża 5 par tranzytowych składów czeskich poruszających się między Mikulovicami a Jindrichovem. Mieszkańcy Głuchołaz, którzy przez 60 lat mogli tylko popatrzeć na czeskie pociągi przekraczające dwukrotnie granicę, mogą z nich korzystać jako pasażerowie już od 10 grudnia ubiegłego roku. Dzięki temu mogą dojechać z jednej strony do Jesenika, z drugiej nawet do Ostrawy.

W komunikacji przygranicznej PKP – ČD przy odprawie w pociągu stosuje się czeskie bilety kartkowe 2 klasy (ważne także w wagonach 1 klasy) wystawiane na przejazd w jedną stronę w relacjach pomiędzy Głuchołazami a Mikulovicami lub Jindrichovem. Na odcinkach przygranicznych honorowane są bilety turystyczne kolei PKP PR.

:arrow: Pliki PDF

Rozkład jazdy pociągów
Tabele opłat za przejazd

:arrow: Przewóz nart w pociągach

Jeśli pociągiem relacji Opole Gł. – Jesenik lub Opole Gł. – Ostrużna chcemy przejechać tylko po terytorium Polski, to stosuje się wewnętrzne przepisy PKP mówiące, że jedną parę nart można przewieźć bezpłatnie. Jeśli podróżujemy przez granicę, przepisy również pozwalają na to. Trzeba jednak pamiętać o obowiązkach, jakie nakładają na podróżnego.

W komunikacji międzynarodowej można bezpłatnie przewieźć nie więcej niż 3 sztuki łatwego w przenoszeniu bagażu. Dopuszcza się przewóz nart, jeśli w wagonie jest miejsce do ich umieszczenia. Przedmioty te należy złożyć, zwinąć lub spakować. Każdy bagaż musi być oznaczony przez podróżnego jego nazwiskiem i adresem.

Źródło: strona internetowa PKP PR