NTO, 18 marca 2006

Kolej. Urząd marszałkowski chce dać PKP 19 mln złotych na lokalne kursy.

Obie strony od kilku miesięcy negocjują wysokość tegorocznej dotacji, jaką dla kolei przeznaczyć ma urząd marszałkowski.
– Już prawie się dogadaliśmy – powiedział nam Andrzej Kasiura, członek zarządu województwa. – Przeznaczamy na kolej 19 milionów złotych. To o trzy miliony więcej, niż planowaliśmy – dodał.
Oferta została już przesłana do warszawskiego zarządu spółki PKP Przewozy Regionalne.
Według Kasiury kolej domaga się jeszcze dodatkowych dwóch milionów złotych. – Ale na razie tych pieniędzy nie mamy – mówi.
Jeśli PKP nie przyjmie propozycji urzędu może dojść do zawieszenia niektórych połączeń. Ilu? Jakich? Tego na razie nie wiadomo.
– Zaproponowaliśmy PKP odłożenie rozmowy o zawieszeniach połączeń do czerwca – mówi Kasiura. Dlaczego? Bo wtedy ma już działać precyzyjny system określający wpływy z biletów.
– Jeśli wtedy okaże się, że dotacja jest rzeczywiście za niska, znajdziemy dodatkowe dwa miliony albo zawiesimy niektóre połączenia – mówi Andrzej Kasiura.

– To urzędnicy marszałka myślą, że chodzi tylko o dwa miliony? – dziwi się Genowefa Ładniak, pełnomocnik zarządu spółki PKP Przewozy Regionalne. – Nas satysfakcjonuje 28 milionów złotych dotacji, a nie 19, które proponuje urząd – powiedziała. – Przyjęcie propozycji urzędu wykraczało poza moje kompetencje, dlatego umowa odesłana została bezpośrednio do zarządu w Warszawie – przyznała. W środę okaże sie, czy zarząd przyjmie tę propozycję.

Robert Lodziński

Żródło: NTO