W poniedziałek, 5 grudnia br. Przewozy Regionalne uruchomią nową usługę: system SMS-owego powiadamiania podróżnych.

Każdy pasażer, który zarejestruje się w systemie, będzie otrzymywał na swoją „komórkę” bezpłatne wiadomości SMS z informacjami o utrudnieniach w ruchu pociągów na interesującej go trasie. Podobne (w treści) do tych na obrazku obok.

Jakie informacje?

„- Będziemy informować pasażerów o spóźnieniach wynikających np. z prowadzenia prac modernizacyjnych na torach, awarii, oblodzenia torów, czy np. wykolejenia się pociągu – tłumaczy Ireneusz Cieślik, naczelnik Działu Przewozów, Gospodarki, Eksploatacji i Utrzymania Taboru w Opolskim Zakładzie Przewozów Regionalnych.” – źródło: NTO, dodatek Regionalna Kolej na Opolszczyźnie, nr 8

„- To propozycja przede wszystkim dla pasażerów, którzy dojeżdżają codziennie do pracy i szkoły. – Zbliża się zima. Może być tak, że pęknie szyna, zostanie zerwana sieć trakcyjna lub pociąg się zepsuje. Wtedy podróżny informację o opóźnieniu składu albo o uruchomieniu komunikacji zastępczej może dostać na swój telefon komórkowy – opowiada Piotr Olszewski, rzecznik spółki Przewozy Regionalne.” – źródło: GW Opole

Dla zobrazowania. Takie SMS-y (poniżej; każdy obrazek można powiększyć) były wysyłane przez system działający już od ponad roku w województwie dolnośląskim. Trasa Wrocław-Opole Główne.

Przez system nie będą wysyłane informacje niechciane (tzw. spam) oraz komercyjne reklamy.

Jak się zarejestrować?

Rejestracja polega na wysłaniu wiadomości SMS na numer 661 000 250. W treści SMS-a należy wpisać kod wybranej trasy. Np. dla trasy Kluczbork-Opole-Nysa jest to kod: „Tak.o3” (bez cudzysłowów). Uwaga. Wpisując kod, zwróć uwagę na kropkę i brak odstępu.

Dla województwa opolskiego ustalono 20 tras, zwanych grupami (część z nich się pokrywa).

Jeśli szukasz innego województwa, zajrzyj tutaj.

Oczywiście można zarejestrować się do kilku grup/tras (dla każdej trzeba wysłać oddzielnego SMS-a), jednak jak czytamy na stronie iSMS, nie trzeba przesadzać z liczbą rejestracji:

„Aby ułatwić korzystanie z Systemu iSMS sugerujemy, rejestrację do najkrótszej relacji pokrywającej się z Państwa trasą przejazdu. Nie ma potrzeby rejestrowania się do wszystkich grup, które przejeżdżają przez interesujący Państwa odcinek. Informacje dotyczące poważnych utrudnień na danym odcinku będą rozsyłane do wszystkich grup, których będą dotyczyły.”

Koszt SMS-a zgodny jest z cennikiem naszego operatora telefonii komórkowej (płacimy jak za zwykłego SMS-a).

Po zarejestrowaniu (rejestracja już działa) otrzymamy potwierdzenie:

Koleje „PR”: Dziękujemy za rejestrację w Systemie iSMS grupa: o3 (Nysa-Kluczbork). Dobrej podróży życzą Przewozy Regionalne.

Rejestracja jest bezterminowa (czyli rejestrujemy się raz i jeśli chcemy, to możemy być w systemie „na wieczność”, a raczej może do końca jego istnienia). W każdej chwili możemy się również wyrejestrować, wysyłając SMS-a na podany wyżej numer. Kod do wyrejestrowania znajduje się również w wykazie kodów; tym razem zaczyna się on od zwrotu „Nie” (np. Nie.o3). Wyrejestrowanie jest wskazane w przypadku rezygnacji z posiadanego numeru telefonu komórkowego.

Czy za to się płaci?

Powiadomienia SMS-owe dla odbiorcy (czyli pasażera) są bezpłatne. Płaci za nie nadawca, czyli w tym przypadku spółka Przewozy Regionalne. Pasażer ponosi tylko koszt zwykłego SMS-a (zgodnie z taryfą operatora telefonii komórkowej), przy pomocy którego rejestruje się w systemie lub wyrejestrowuje z niego.

Więcej informacji

na stronie iSMS:

w mediach:

System jest obsługiwany przez SISMS Sp. z o.o. Spółka udostępnia Przewozom Regionalnym system informatyczny Samorządowy Informator SMS i świadczy usługę pakietu „Info Przewozy SMS PR”. Podobny system informowania podróżnych działa w województwie dolnośląskim (od lipca 2010 r.) i łódzkim (od października 2011 r.).

AO