KKA Chrząstowice (schemat)

Kliknij na obrazku, by go powiększyć

Koniec kwietnia i cały maj to okres utrudnień dla osób podróżujących pociągami z Opola w kierunku Zawadzkiego, Tarnowskich Gór oraz Częstochowy (i odwrotnie). W tym czasie na odcinku Chrząstowice-Ozimek wprowadzona zostanie kolejowa komunikacja autobusowa, a przez kilka dni autobusy pojawią się również na odcinku Chrząstowice-Opole Główne. Przyczyną tych utrudnień jest niezbędna naprawa torów na odcinku Chrząstowice-Dębska Kuźnia (patrz schemat obok).

Poniższy tekst dotyczy pociągów Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych (pociągi REGIO). Jeśli szukasz informacji o pociągach TLK kursujących trasą przez Ozimek – zajrzyj tutaj: Pociągi TLK do Warszawy i Białegostoku pojadą przez Kędzierzyn Koźle

Co dokładnie będzie się działo?

Nastąpi przerwa w ruchu pociągów REGIO, a w miejsce pociągów wprowadzona zostanie kolejowa komunikacja zastępcza (KKA – czyli autobusy). Zmieni się również rozkład jazdy.

Przerwa w ruchu pociągów i wprowadzenie KKA dotyczy pewnych odcinków w pewne dni:

Kiedy i na jakich odcinkach?

  • na szlaku Ozimek-Chrząstowice: od 27 kwietnia do 31 maja 2011 r. w godzinach 8:05-18:20 (oprócz: 1, 2, 3 maja 2011 r. i niedziel) – zielony kolor w naszym kalendarzyku
  • na szlaku Chrząstowice-Opole Główne: od 1 maja godz. 7:45 do 3 maja 2011 r. do godz. 23:30 – pomarańczowy kolor

W większości przypadków (szczególnie jeśli jedziemy na dłuższej trasie) czekają nas więc 1 lub 2 przesiadki (o przesiadkach – zob. niżej).

Warto pamiętać, że autobusy kolejowej komunikacji zastępczej odjeżdżają sprzed dworców kolejowych. Zatrzymują się oczywiście również na stacjach pośrednich (czyli np. Dębska Kuźnia w przypadku KKA na Chrząstowice-Ozimek lub Suchy Bór w przypadku KKA na Chrząstowice-Opole Główne).

KKA na Chrząstowice - kalendarzyk

Rozkład jazdy

Uwaga, zmienia się również rozkład jazdy! A właściwie będą 2 tymczasowe rozkłady jazdy. Jeden aktualny w dniach 27 kwietnia-31 maja (oprócz 1-3 maja i niedziel), a drugi – w dniach 1-3 maja.

A co w niedziele (oprócz 1 maja)? Pociągi w niedziele (8, 15, 22, 29 maja) kursują wg „standardowego” rozkładu jazdy – nie ma wtedy KKA, nie ma przesiadek. Roboty w tym czasie nie są prowadzone.

Dlaczego i po co?

Przyczyną utrudnień są prace torowe prowadzone przez PKP PLK na odcinku Chrząstowice-Dębska Kuźnia. Naprawiany jest tor, który został uszkodzony na początku tego roku (1 stycznia) w wyniku wykolejenia się pociągu towarowego –  uszkodzone zostały wtedy ponad 3 km toru.

Przesiadki

27 kwietnia-31 maja (oprócz 1-3 maja i niedziel)

Pociąg + KKA (Chrząstowice-Ozimek) + Pociąg

KKA Chrząstowice (Chrz.-Ozimek)

Jeśli jedziemy na dłuższej trasie (np. Opole-Zawadzkie, ale wystarczy już trasa Opole-Krasiejów), to w czasie podróży czekają nas 2 przesiadki: w Chrząstowicach i w Ozimku.

Przykład: jeśli jedziemy z Opola Głównego lub Suchego Boru, to w Chrząstowicach opuszczamy pociąg i wsiadamy w czekający już autobus (KKA), jadący przez Dębską Kuźnię do Ozimka (16 minut jazdy). W Ozimku (jeśli jedziemy dalej) wsiadamy znowu w podstawiony pociąg.

Podobnie sytuacja wygląda w drugą stronę: jeśli jedziemy np. z Tarnowskich Gór, to w Ozimku przesiadamy się na KKA do Chrząstowic, tam wsiadamy znowu do pociągu.

1-3 maja

KKA (Opole-Chrząstowice) + Pociąg

KKA Chrząstowice (Chrz.-Opole)

W czasie podróży czeka nas 1 przesiadka: w Chrząstowicach.

Jeśli jedziemy z Opola, to już sprzed dworca Opole Główne wsiadamy w autobus (KKA), którym dojeżdżamy do Chrząstowic. Tam (jeśli jedziemy dalej) wsiadamy w pociąg wiozący nas do celu podróży.

Podobnie sytuacja wygląda w drugą stronę: w Chrząstowicach mamy przesiadkę na autobus wiozący nas do Opola.

Info

Gdzie znaleźć oficjalne informacje na temat tego utrudnienia (+ rozkład jazdy)?

Zobacz też:

Anna Ostrowska