Organizatorzy szacują, że Parę Prezydencką i Ofiary tragedii pod Smoleńskiem będzie chciało osobiście pożegnać półtora miliona ludzi. Pociągi będą najwygodniejszym i najszybszym sposobem dotarcia na ceremonie pogrzebowe w Warszawie (17 kwietnia w sobotę o godzinie 12.00) i w Krakowie (18 kwietnia w niedzielę o godzinie 14.00).

Wszyscy najwięksi przewoźnicy kolejowi: PKP Intercity, Przewozy Regionalne, Koleje Mazowieckie oraz zarządca dróg kolejowych PKP PLK i zarządca dworców kolejowych PKP S.A. przygotowali wyjątkowe działania w tym czasie.

 1. Pociągi wszystkich przewoźników kolejowych będą kursować w sobotę i niedzielę jak w dni powszednie. Pociągi łączące Warszawę i Kraków będą kursować średnio co 45 minut.
 2. Do Warszawy i Krakowa dojadą w sobotę i w niedzielę 123 pociągi PKP Intercity stałego kursowania (Express InterCity, EuroCity i TLK) plus 39 dodatkowych pociągów.
 3. Wszystkie pociągi łączące oba miasta z pozostałymi największymi aglomeracjami (Poznań, Trójmiasto, Wrocław, Katowice, Lublin, Rzeszów, Białystok, Łódź, Bydgoszcz, Szczecin) będą maksymalnie wzmocnione wagonami
 4. PKP Intercity i Przewozy Regionalne uruchomią w sumie dodatkowo 48 pociągów (9 pociągów Przewozy Regionalne i 39 pociągów PKP Intercity)
 5. Jeżeli przez pomyłkę, pasażer wsiądzie do innego pociągu na tej samej trasie niż planował, nie poniesie dodatkowych opłat. Przewoźnicy będą honorować wzajemnie bilety na analogicznych trasach.
 6. Na dworcach w Krakowie i Warszawie będą pracowały wszystkie punkty sprzedaży biletów.
 7. Dworzec Centralny w Warszawie oraz Dworzec Główny w Krakowie będą czynne 24 godziny na dobę. „Infowolontariusze” na dworcach, oznaczeni żółtymi kamizelkami, będą wspierać pasażerów informacją oraz wskazówkami, jak dostać się najwygodniej na ceremonie pogrzebowe.
 8. Dworce będą przygotowane na bardzo duży ruch pasażerów. Zostaną dodatkowo zabezpieczone siłami policji, Straży Ochrony Kolei oraz służb medycznych.
 9. Aby zapewnić maksymalną przejezdność dróg kolejowych zatrzymane zostaną wszystkie pociągi towarowe z niebezpiecznymi materiałami i ograniczony maksymalnie ruch pozostałych pociągów towarowych. W pogotowiu czekać będzie kilkanaście: rezerwowych pociągów i lokomotyw, pociągów technicznych i energetycznych.
 10. Od piątku od godz. 18.00 do niedzieli do godziny 12.00 pracę wszystkich struktur koordynować będzie specjalny zespół antykryzysowy tworzony przez wszystkich przewoźników oraz zarządcę infrastruktury.

Czytaj szczegółowe informacje (np. o dodatkowych pociągach i ofertach specjalnych) na stronie przewoźników:

Jak dotrzeć z dworców kolejowych do miejsc uroczystości pogrzebowych? Zobacz

Sprawdź rozkład jazdy pociągów:

Rozkład jazdy można sprawdzić również przez system SMS. Wystarczy wysłać SMS na numer 71 757 (koszt SMS-a wynosi 1 zł netto) o treści: „nazwa miasta” do „nazwa miasta”.

Więcej informacji o rozkładzie jazdy przez SMS

Informacja kolejowa

 • Dla abonentów TP S.A.: 19 757*
 • Dla abonentów pozostałych operatorów:  (042) lub (022) 19 436**

Opłata za minutę połączenia:
*1,28 zł brutto, **zgodnie z taryfą operatora

Bilety na wszystkie pociągi można kupić:

 • przez Internet: www.intercity.pl, (dotyczy połączeń EIC, Ex oraz nocnych TLK z wagonami sypialnymi i kuszetkami),
 • w kasach kolejowych na dworcach wszystkich przewoźników kolejowych,
 • oraz w pociągach.

Bilety grupowe Przewozów Regionalnych można zamówić przez Internet:

Wybrane pociągi

Przewozy Regionalne (więcej)

Dojazd z południa Polski (Wrocław, Opole) do Krakowa pociągiem Przewozów Regionalnych:

 • IR 63120 (Opole Gł. 8:48, przyjazd do Krakowa Gł. 12:11)
 • IR 63122 (Opole Gł. 10:40, przyjazd do Krakowa Gł. 13:56)

PKP Intercity (więcej)

PR i PKP Intercity: Dojazd z Wrocławia do Warszawy i Krakowa