Dziś coś specjalnie dla tych, którzy lubią tworzyć (filmy i zdjęcia), ale także dla tych, którzy lubią owe „twory” oglądać. Zrobiliśmy użytek z dwóch społecznościowych serwisów: YouTube (filmy) oraz Flickr (zdjęcia). Zapraszamy do nowego działu oraz przypominamy o istniejącej już funkcjonalności…

Filmy

Przed świętami Bożego Narodzenia dodaliśmy nowy dział (podstronę): Filmy. Znajdziesz go w menu głównym, na prawo od działu Linki.

Zobacz dział „Filmy”

Składa się on z dwóch części.

W pierwszej prezentujemy ciekawe i warte pokazania kanały filmowe miłośników kolei, którzy głównym tematem swojego kanału na YouTube uczynili opolską kolej. W drugiej (otwartej dla wszystkich) znajdziesz pozostałe filmy z YouTube, które dotyczą opolskiej kolei (na razie jest ich niewiele).

Twój film pokaże się na tej stronie, jeśli dodasz do niego tag: opolskakolej (zapraszamy). Z naszych obserwacji wynika, że filmik nie pokazuje się od razu po dodaniu do niego tagu.

Zdjęcia

Pora przypomnieć dodany jakiś czas temu „widget” (czyli dodatek do panela bocznego) z Waszymi zdjęciami. Zdjęcia te pochodzą z serwisu Flickr, z utworzonej niedawno grupy Opolska kolej. Na naszej stronie, w pionowym pasku pokazują się najnowsze zdjęcia z tej grupy; wszystkie zobaczysz tutaj:

Zobacz grupę „Opolska kolej”

Zdjęcia można również zobaczyć na mapce. Domyślny widok to najnowsze zdjęcia (Recent), można również wybrać zdjęcia uznane – prawdopodobnie przez jakimś algorytm – za najbardziej interesujące (Interesting). Niestety, chyba nie ma możliwości zobaczenia na mapie wszystkich zdjęć na raz.

Mapa

Zapraszamy do dodawania zdjęć i do przeglądania.

Jak dodać zdjęcia?

Jeśli masz konto na Flickrze, dołącz do grupy Opolska kolej i dodaj tam swoje zdjęcia (max. 3 dziennie).

Jeśli nie masz konta, możesz je bezpłatnie założyć. Po założeniu konta dodaj kilka zdjęć (co najmniej 5 – ważne) i poczekaj na przejrzenie Twojego konta przez administratorów. Może to potrwać kilka dni. Do tego czasu zdjęcia nie pokażą się w wyszukiwarce Flickra ani w RSS-ach, czyli również w naszym pasku bocznym, który korzysta z flickrowego RSS-a. Wszystkie pozostałe funkcjonalności powinny działać normalnie. W razie problemów z rejestracją czy pokazywaniem się zdjęć na stronie – pisz do mnie (Ania). Chętnie pomogę :-)

A więc w skrócie: 1. załóż konto, 2. dodaj 5 zdjęć, 3. czekaj na akceptację konta (na Twoim koncie na wysokości Safety level powinien pojawić się tekst Your account has been reviewed as safe by Flickr staff), 4. dołącz do grupy Opolska kolej i 5. dodaj tam swoje zdjęcia.

Co to jest Flickr. To „serwis internetowy stworzony do gromadzenia i udostępniania zdjęć cyfrowych online” – czytamy w Wikipedii. Ma on bardzo dużą i aktywną społeczność użytkowników z całego świata. Ja (czyli Ania) ze swojej strony polecam – korzystam z Flickra już kilka lat. Na Flickrze jest również spora grupa miłośników kolei – ma tu swoje zdjęcia i fan parowozów Doctor, są tu również – zaglądający do nas czasem – Kytutr i Bartini. Wśród opolskich miłośników kolei znajdziemy tu też m.in. Macieja Osmulskiego i Kolejomana (Grzegorza Wąsowicza).