Kolej podsudecka, 6 sierpnia 2009

koszenie1UWAGA! W najbliższą sobotę (8 sierpnia) chcemy zebrać się na dworcu kolejowym w Racławicach i ostatni raz spróbować wykarczować 3-kilometrowy odcinek torowiska między Racławicami Śląskimi, a Ściborzycami. Jeśli się nam uda to trasą tą na początku września przejedzie specjalny pociąg (skład retro).

Szanowni miłośnicy kolei, społecznicy. W pierwszy weekend września na dworcu kolejowym w Racławicach Śląskich odbędzie się duża impreza, której główną atrakcją ma być pociąg w stylu retro. Jaki dokładnie to będzie skład tego jeszcze nie powiem, ponieważ trwa dogrywanie ostatnich szczegółów. Zdradzę, że na pewno do Racławic zawitają dwa duże parowozy jako eksponaty (odmalowane, aktualnie naprawiane), ale jaki skład retro (a zapowiada się niesamowity) pojedzie linią kolejową do Głubczyc nie mogę zdradzić. Jeśli tylko będę miał potwierdzenie udziału na papierze to od razu taka informacja pojawi się w Internecie – obiecuję.

Sprawa jest jednak problemowa. Pociąg pojedzie tylko wtedy, gdy linia zostanie wykoszona. Od kilku tygodni grupa okolicznych mieszkańców kosi ten trakt, jednak zdana sama na siebie zdołała wykosić do czysta 2,5 kilometra linii licząc od dworca kolejowego w Racławicach. Do kolejnej stacji brakuje 3 kilometry, które porastają samosiejki, krzaki, bluszcz. Możemy ten odcinek tylko wykosić w najbliższą sobotę (następna to święto, a później już będzie za późno).

Dlatego apeluję i proszę każdego kto chce pomóc, by w sobotę o godzinie 9:00 zjawił się na dworcu kolejowym w Racławicach Śląskich z: siekierą, maczetą, piłą, kosą z tarczą lub kleszczami. O tej porze ruszymy spod dworca kosząc zarośnięty odcinek. Będziemy kosili tylko samosiejki znajdujące się w obrębie pasma 3,5 metra (wliczając w to torowisko) by pociąg mógł przejechać. Najładniejsze fragmenty linii są oczyszczone do czysta. Pozostałe trzeba oczyścić tak, by tylko pociąg mógł przejechać. Potrzebna jest każda pomoc, ponieważ wiadomo, że grupa stale kosząca (10 osób) nie da rady. To ostatni dzień i ostatnia szansa, by pociąg mógł przejechać. Takie pasmo jakie wykosimy zostanie opryskane także będzie wyglądało bardzo ładnie, ale żeby nawet oprysk wjechał to trzeba wykarczować samosiejki. Jeśli będzie nas dużo to na pewno tego dnia damy radę.

Proszę pomóżcie nam w tej sprawie. Sami nie damy rady. Zbiórka o godzinie 9:00 na dworcu kolejowym w Racławicach Śląskich. Każdy kto dojedzie później znajdzie nas na linii kolejowej do Głubczyc przy pracy.
Pamiętajcie, by zabrać ze sobą coś do jedzenia i picia i dobrze się ubrać.

Staszek Stadnicki

Źródło: Kolej podsudecka