NTO, 28 maja 2009

Włodarze ślą pisma od 5 lat a kolej robi uniki. Zrujnowanego dworca przekazać za darmo nie chce, ale też nie kwapi się do remontów. Burmistrz chce powiadomić nadzór budowlany.

Ostatnie pismo do PKP we Wrocławiu poszło na początku maja. Odpowiedzi do tej pory otmuchowscy włodarze jednak nie otrzymali. Chcą oni przejąć były dworzec i kilka innych budynków, gdyż nie mogą patrzeć już patrzeć jak niszczeje.

– Wszystkie budynki są w opłakanym stanie, ale kolej nic sobie z tego nie robi – denerwuje się Kazimierz Mentel z otmuchowskiego wydziału rozwoju lokalnego. – Zachowują się jak pies ogrodnika – sami się tym nie zajmą, ale oddać tez nie chcą. Tym bardziej, że od kilku miesięcy dworzec jest kompletnie bezużyteczny, gdyż zlikwidowali nam jedyny ostatni pociąg.

W opuszczonych pomieszczeniach dworca i dawnych magazynów był już pożar, melina pijacka. Stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, przez co burmistrz zapowiada, że zgłosi tę sprawę do nadzoru budowlanego. Bo w stróża czyjejś własności bawił się nie będzie.

Tymczasem we wrocławskim zarządzie gospodarki nieruchomościami PKP SA mówią, że i owszem – skłonni są przekazać gminie całe mienie, ale gdy ta zdecyduje się za nie zapłacić.

– Jeśli burmistrz wystąpi do nas z odpowiednim pismem i będziemy mieć zapewnienie, że budynek zostanie spożytkowany na cele publiczne, gmina będzie mogła kupić go bez przetargu – informuje rzecznik Beata Kuczyńska. – Za darmo oddać go nie możemy, bo to własność skarbu państwa.

Otmuchowscy włodarze wyznaczyli termin spotkania z PKP na początku przyszłego tygodnia. Do tej pory jednak nie dostali odpowiedzi czy ktokolwiek z kolei się na nie stawi.

Klaudia Bochenek

Źródło: NTO