NTO, 4 marca 2009

Kolejka, która do 1993 roku kursowała między Olesnem a Praszką nie będzie reaktywowana. Robotnicy rozbierają już torowisko.

Ciuchci Paulinka przez lata wrosła w krajobraz powiatu oleskiego. W odnalezionym w Gorzowie Śl. filmie z 1940 roku jest scena, w której autor filmu pokazuje panoramę Gorzowa.

Nagle na filmie widać wielki kłęb białego domu i przemykającą lokomotywę. To oczywiście Paulinka, która właśnie mknęła z Zawisny do Olesna.

Krystian Wawoczny, mieszkający w Niemczech miłośnik historii Olesna, znalazł kilka ciekawostek, dotyczących Paulinki:

  • swoją potoczną nazwę Paulinka wzięła od huty „Paulina” w Więckowicach (dzisiaj będących częścią Gorzowa Śl.).
  • pod koniec XIX wieku podczas prac budowlanych przy kolei koło dworca w Gorzowie Ś. znaleziono zakopany skarb: 8 złotych monet i 466 srebrnych. Monety pochodziły z XIV wieku.
  • oleska kolejka była opłacalnym przedsięwzięciem. W samym 1906 roku Kleinbahn Landsberg-Rosenberg (Kolejka Gorzów Śląski- Olesno) miała nadwyżkę w wysokości 21.600 ówczesnych marek niemieckich.
  • Paulinka na przełomie XIX i XX wieku przewoziła miesięcznie średnio ok. 7000 pasażerów, a do tego towar.
  • przy budowie torowiska i budynków kolejowych pracowali też lokalni przedsiębiorcy: przy budowie mostów kolejowych Horny i Michallek z Gorzowa Śl. oraz Gromotka z Olesna, przy budowie budynku kolejowego w Oleśnie firma Pluschke & Barzantny z Olesna.
  • w okresie 1896-1928 oleska kolejka kupiła 8 parowozów marki Orenstein & Koppel z Berlina.
  • żwir granitowy na trasę Paulinki dostarczyła firma z Wrocławia.

O ciuchci Paulince przeczytasz więcej w czwartek (5 lutego) w tygodniku „NTO Olesno-Kluczbork”, bezpłatnym dodatku do papierowego wydania „Nowej Trybuny Opolskiej”:

– historia zbudowania kolejki
– gdzie są teraz zabytkowe parowozy.

Mirosław Dragon

Źródło: NTO

*

Zobacz też wcześniejszy artykuł z NTO (12 lutego 2009):

Robotnicy rozbierają tory po ciuchci Paulince

Rozpoczęło się rozbieranie torów po słynnej kolejce w powiecie oleskim. W tym miejscu ma powstać trasa rowerowa. Więcej…