PKP S.A., 9 września 2008

PKP S.A. zamontuje system monitoringu wizyjnego na 19 dworcach kolejowych w całej Polsce.

Dworce, na których zostanie zainstalowany monitoring to: Bielsko Biała Główna, Częstochowa Osobowa, Elbląg, Gliwice, Iława Główna, Inowrocław, Jelenia Góra, Kędzierzyn-Koźle, Łódź Kaliska, Malbork, Opole Główne, Piotrków Trybunalski, Poznań Główny, Rzeszów, Skierniewice, Słupsk, Tczew, Toruń Główny, Zielona Góra.

Monitoring zostanie zainstalowany zarówno na dworcach, na których w ogóle nie było systemu wizyjnego, jak i na takich, na których zainstalowany sprzęt jest już przestarzały. Ilość kamer uzależniona będzie od wielkości dworca kolejowego oraz układu pomieszczeń w jego wnętrzu.

Otwarcie ofert biorących udział w przetargu na instalację monitoringu nastąpiło 14 lipca 2008 roku. Aktualnie trwa analiza złożonych dokumentów w aspekcie spełnienia warunków przez Wykonawcę. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi do końca 2008 roku, a monitoring zostanie uruchomiony w 2009 roku. System wizyjny będą obsługiwać firmy ochroniarskie, ochraniające poszczególne dworce.

Powyższa inwestycja będzie sfinansowana ze środków własnych PKP S.A. Zainstalowanie monitoringu na dworcach kolejowych wiąże się przede wszystkim z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa klientów dworców kolejowych.

W Polsce jest ponad 80 dużych dworców kolejowych, z których co roku korzysta ponad 60 mln pasażerów kolei i osób im towarzyszących. Wśród tych obiektów znajduje się 15 dworców, które rocznie obsługują ponad 2 mln pasażerów. Na dworcach PKP S.A. zatrzymuje się trzech przewoźników Grupy PKP i czterech niezwiązanych z PKP.

Źródło: PKP S.A.