Ostatnia aktualizacja: 2 września

Mimo że wakacje (szkolne) już za nami, to spora część tego materiału jest wciąż aktualna. Takie oferty jak „Bilet turystyczny”, „Ty i raz, dwa, trzy” czy też „REGIO Karnet” są ważne przez cały rok. Warto korzystać! – dop. okoko

Rzeczpospolita, 26 czerwca 2008

Wraz z nadejściem wakacji nastał sezon gorących kolejowych promocji. Niektóre są w sam raz dla plażowiczów. Inne dla podróżujących po kraju na innych niż nadmorskie trasach. Z „REGIO Karnetem” możemy jeździć dowolną liczbą pociągów po całej Polsce w wybrane trzy dni. A kupując w Empiku książeczkę biletową „Wakacje z InterCity” pojedziemy np. ekspresem z Gdyni do Krakowa dwa razy taniej. Z kolei na bilecie „Ty i raz, dwa, trzy” zaoszczędzi niewielka grupa.

PKP Przewozy Regionalne

Bilet turystyczny

Oferta weekendowa, umożliwia nieograniczoną liczbę przejazdów w klasie 2 lub 1 pociągów osobowych i pospiesznych, od godz. 18 w dniu roboczym poprzedzającym bezpośrednio kolejno po sobie następujące dni wolne od pracy do godz. 6 pierwszego dnia roboczego następującego po tych dniach (czyli najczęściej od 18 w piątek do 6 w poniedziałek).

„Bilet turystyczny” jest biletem imiennym. Jechać z takim biletem może tylko ta osoba, dla której został wystawiony. Bilet jest ważny z dokumentem tożsamości, którego numer właściciel wpisuje na bilecie przed rozpoczęciem pierwszego przejazdu. Liczba przejechanych kilometrów, pociągów i przesiadek – nieograniczona.

„Bilet turystyczny” kupimy wyłącznie w kasie biletowej – u konduktora go nie dostaniemy. Kosztuje 69 zł w klasie 2 pociągów osobowych i pospiesznych oraz 99 zł w klasie 1 pociągów osobowych i pospiesznych. Łącznie z biletem lub po okazaniu go możemy kupić bilet ze zryczałtowaną opłatą na wielokrotny (10 zł) lub jednorazowy (4,50 zł) przewóz roweru.

Ponadto bilet turystyczny w komunikacji przygranicznej z Niemcami i Czechami umożliwia przejazd do stacji przygranicznych. W Niemczech: Löcknitz, Tantow, Küstrin-Kietz, Frankfurt (Oder), Görlitz. W Czechach (tylko w sobotę i niedzielę): Cesky Tesin, Lichkov, Petrovice u Karviné, Bohumín. Do tych stacji honorowane są również bilety ze zryczałtowaną opłatą na wielokrotny lub jednorazowy przewóz roweru.

Połączenie w dobrej cenie

Działa tylko na Wybrzeżu. Pojawiło się na ośmiu nowych trasach, m.in. Kołobrzeg – Trzebiatów (4 zł), Sławno – Darłowo (3 zł) i Koszalin – Sławno (5 zł). Cały czas mogą skorzystać z niego mieszkańcy Szczecina wybierający się do Świnoujścia (13 zł), Kamienia Pomorskiego (9 zł) i Trzebiatowa (12 zł), a także podróżujący między Koszalinem a Kołobrzegiem (6 zł). „Połączenie w dobrej cenie” obowiązuje w 2 klasie pociągów osobowych. PKP chce tymi biletami konkurować z PKS i właścicielami prywatnych busów. Zachęca ceną i możliwością zabrania do pociągu większego bagażu, roweru, wózka dziecięcego.

Ty i raz, dwa, trzy

Nowość na polskiej kolei, takiej oferty jeszcze nie było. Promocja pod nazwą „Ty i raz, dwa, trzy” została pomyślana dla tych, którzy w tej samej relacji, klasie i kategorii pociągu PKP Przewozy Regionalne (osobowy lub pospieszny) podróżują w towarzystwie jednej, dwóch lub trzech osób. Pierwsza osoba kupuje bilet normalny, a pozostałe tańsze, nawet o jedną trzecią.

Bilety (jednorazowe, na przejazd w jedną stronę) można kupić zarówno w kasie, jak i u konduktora w pociągu. Oferta obejmuje dowolne relacje w Polsce (np. z Przemyśla do Szczecina lub z Wrocławia do Kłodzka). Bez problemu z promocji mogą skorzystać osoby przewożące wózek dziecięcy, rower lub psa – muszą jednak pamiętać o kupnie dodatkowego biletu ze zryczałtowaną opłatą.

Przykładowe ceny:

 • Warszawa – Wrocław, 385 km, 2 klasa poc. pospieszny, pierwsza osoba – 51 zł, druga, trzecia i czwarta – po 36 zł
 • Poznań – Szczecin, 214 km, 2 klasa poc. pospieszny, pierwsza osoba – 39 zł, druga, trzecia i czwarta – 28 zł

REGIO Karnet

To nazwa imiennego biletu, z którym możemy wiele razy jechać pociągami w trzech dowolnie wybranych przez nas dniach, w ciągu dwóch kolejnych miesięcy od daty kupna lub daty wskazanej przez nas na karnecie. „REGIO Karnet” kosztuje 130 zł. Obowiązuje do 13 grudnia 2008 r. (koniec obowiązywania rozkładu jazdy). Pasażer sam wybiera sobie termin zakupu, trasę oraz dowolną liczbę pociągów i kilometrów, które chce przejechać w wybrany dzień lub dni. Można też kupić kilka karnetów, ograniczeń nie ma. „REGIO Karnet” obowiązuje w pociągach osobowych i pospiesznych PKP Przewozy Regionalne w klasie 1 lub 2.

Jest to jedna z najciekawszych ofert spółki PKP Przewozy Regionalne, szczególnie możliwość podróżowania w klasie 1, która zwykle jest o 50 procent droższa od klasy 2 i mniej zapełniona.

Zasady korzystania z „REGIO Karnetu”:

 • karnet możemy kupić wyłącznie w kasie (u konduktora nie)
 • przed rozpoczęciem pierwszego przejazdu właściciel karnetu musi na nim wpisać numer dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości (np. dowodu osobistego)
 • integralną częścią biletu jest dołączony do niego karnet – bez niego i dokumentu potwierdzającego tożsamość właściciela, którego numer został wpisany na karnecie, jest on nieważny
 • przed rozpoczęciem przejazdów w danym dniu musimy uzyskać w kasie biletowej lub u konduktora (bezpłatnie) oznaczenie daty wyjazdu na karnecie (pieczątkę)
 • wybrany przez podróżnego i wskazany na karnecie dzień datowania liczy się między godzinami 0.01 a 24. Do północy podróż powinna się zakończyć, poza przypadkiem, gdy przejazd odbywa się bez przerwy pociągiem bezpośrednim, np: pociąg „Przemyślanin” z Przemyśla Gł. odjeżdża o 17.45, do Świnoujścia przyjeżdża o 11.01.

Bilet nadmorski

W sprzedaży jest od 21 czerwca. Kupić go mogą podróżni planujący przejazd na odcinkach: Słupsk – Ustka lub Lębork – Łeba. Na pierwszym z nich cena wynosi 3 zł, na drugim 4 zł. Są też ulgi. Oferta jest ważna w wagonach 2 klasy pociągów osobowych i pospiesznych.

PKP InterCity

Wakacje z InterCity – już nieaktualne

W zeszłym roku podróżni cieszyli się książeczką biletową „Wakacje pierwsza klasa” (dwa bilety na pierwszą klasę w cenie 100 zł plus ceny miejscówek), a w tym roku PKP InterCity oferują zmodyfikowaną wersję pod nazwą „Wakacje z InterCity”. Tym razem jest to książeczka biletowa na dwa przejazdy w 1 klasie i jeden w 2 klasie w pociągach InterCity i ekspres (bez EuroCity i Tanich Linii Kolejowych).

Kosztuje 150 zł. W zależności od długości relacji i klasy pociągu oszczędzamy więc od 30 do 50 procent zwykłej ceny.

Do każdego przejazdu musimy jednak dokupić miejscówkę – za 10, 18 lub 25 zł, w zależności od rodzaju pociągu. Książeczek nie dostaniemy w żadnej kasie biletowej. Możemy je kupić tylko w salonach Empiku od 27 czerwca do końca sierpnia.

Oferta dotyczy pociągów jadących od 1 lipca do 30 września. Sami wybieramy dzień, pociąg, długość trasy (przy wykorzystaniu jednego biletu musi to być pociąg bezpośredni). Sami wypisujemy sobie relację na jednym z blankietów biletu. Trzeba pamiętać o wpisaniu imienia i nazwiska (bilety książeczkowe są imienne) oraz numeru dowodu lub paszportu – bez tego bilet jest nieważny. Wypisany blankiet należy podbić jeszcze przed wyjazdem w kasie lub u konduktora kolejową pieczątką z datą. Książeczka – w tym bilety – nie jest ważna bez okładki.

Warto zaopatrzyć się w ten bilet w miarę wcześniej, bo w zeszłym roku bilety znikały jak ciepłe bułeczki, a ich liczba była ograniczona.

Weekend z miejscówką

Zmieniły się zasady dawnych „Biletów weekendowych” spółki PKP InterCity (przypomnijmy: niehonorowanych w pociągach osobowych i pospiesznych spółki PKP Przewozy Regionalne). Jeśli dużo podróżujemy w soboty i w niedziele, to teraz możemy zaopatrzyć się w bilet nazwany „Weekend z miejscówką”.

Zmiana polega na konieczności wykupienia miejscówki, ale za połowę ceny: 2,50 zł na pociąg Tanich Linii Kolejowych (TLK), 5 zł na pociąg ekspresowy (Ex), 12,50 zł za pociąg InterCity (IC) oraz 9 zł w wybranych pociągach InterCity: „Baczyński”, „Kiliński”, „Korfanty”, „Pilsko”, „Wysocki”, „Rejtan”, „Wyspiański”. W pociągach EuroCity (EC) nie możemy z takiego biletu korzystać.

„Weekend z miejscówką” jest ważny od godz. 20 w piątek do 24 w niedzielę (przejazd musi zakończyć się najpóźniej o godz. 24 ostatniego dnia wolnego od pracy). W tym czasie można na nim jeździć dowolną liczbą pociągów i przesiadać się nieograniczoną liczbę razy. Jednak musimy mieć miejscówkę na każdy pociąg, którym jedziemy.

Bilet opiewa na 2 klasę w pociągach TLK, ekspresowych i InterCity oraz w kuszetkach TLK (jeśli wykupimy miejscówkę do leżenia). Kosztuje 99 złotych. Nawet w przypadku wyjazdu tam i z powrotem, np. z Wrocławia do Warszawy, już jedziemy, płacąc około 30 procent taniej. Im więcej przejedziemy, tym więcej zaoszczędzimy.

L@to z e-IC – już nieaktualne

Z promocji o tej fikuśnej nazwie możemy skorzystać w lipcu oraz sierpniu, ale bilet musimy kupić w Internecie na stronie www.intercity.pl. Zryczałtowana cena całkowita z miejscówką to 59 zł. Obowiązuje w 2 klasie pociągów IC i Ex jeżdżących od 1 lipca do 31 sierpnia:

 • „Neptun” i „Norwid”, Warszawa Zach. – Gdynia Gł.
 • „Artus”, Gdynia Gł. – Warszawa Zach.
 • „Kaszub”, Gdynia Gł. – Warszawa Centralna
 • „Wysocki”, Warszawa Wsch. – Gliwice i odwrotnie
 • „Korfanty”, Warszawa Wsch. – Gliwice i odwrotnie
 • „Pilsko”, Warszawa Wsch. – Bielsko-Biała Gł. i odwrotnie
 • „Nida”, Gdynia Gł. – Warszawa Wsch. (pociąg nie jedzie przez Warszawę Centralną) – Kraków Gł.
 • „Nida”, Kraków Gł. – Kielce – Warszawa Centralna – Gdynia Gł.

Zaletą L@to z e-IC jest to, że możemy go kupić (wydrukować) w biurze lub w domu i w dodatku jechać taniej. Im wcześniej spróbujemy kupić taki bilet, tym większa szansa, że go dostaniemy, bo liczba miejsc w promocji jest ograniczona. Płacimy kartą płatniczą, kredytową lub przelewem online.

Letni odjazd – już nieaktualne

Od 1 lipca do 31 sierpnia podróżujący pociągami IC „Neptun” (Warszawa – Gdynia) oraz IC „Artus” (Gdynia – Warszawa) w klasie 2 mogą kupić bilet „Letni odjazd” za 25 zł (całkowita cena biletu z miejscówką), czyli prawie cztery razy tańszego niż pełna cena. To odpowiedź na tani przyspieszony pociąg osobowy spółki samorządowej Koleje Mazowieckie, który jeździ w wakacje z Warszawy do Gdańska i Gdyni, a nazywa się „Słoneczny”.

Ilość takich biletów jest jednak ograniczona. „Letni odjazd” można kupić tylko w kasach z elektroniczną rezerwacją miejsc – u konduktora ani przez Internet ich nie dostaniemy. Kupując bilet w kasie, musimy zaznaczyć, że chcemy „Letni odjazd” oraz na jaki pociąg i jaką relację, w przeciwnym wypadku pracownik kasy kolejowej może nie wiedzieć, o jakiego rodzaju promocje nam chodzi.

Robert Wyszyński

Źródło: Rzeczpospolita