NTO, 25-26 czerwca 2008

Jeszcze w 2008 roku rozpocznie się renowacja elewacji dworca PKP w Kędzierzynie-Koźlu.

– Elewacja jest w fatalnym stanie i nie chcieliśmy dłużej zwlekać z remontem – mówi Mirosław Hałyno z wrocławskiego oddziału spółki PKP Dworce Kolejowe. – Całkowicie wymieniony zostanie także dach.

Remont czeka także wnętrze zabytkowego dworca.

Przedstawiciele PKP mają przygotować koncepcję zagospodarowania obiektu.

– Chcemy w przyszłości zaoferować pomieszczenia na dworcu pod wynajem firmom, które mogłyby tam prowadzić biznes – dodaje Hałyno.

Prace remontowe mają się zakończyć do końca 2009 roku. PKP zapewnia, że nie zabraknie na nie pieniędzy, ale nie jest jeszcze w stanie przewidzieć, ile kompleksowy remont będzie kosztował.

O remoncie dworca PKP czytaj więcej w czwartek (26 czerwca) w papierowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej

Tomasz Kapica

Źródło: NTO

*

NTO, 26 czerwca 2008

Stacja PKP będzie remontowana

Do końca 2009 roku zabytkowy dworzec ma się zmienić nie do poznania. Odnowiona będzie elewacja i wnętrza.

– Od wielu lat musimy się wstydzić za ten główny budynek w centrum miasta – narzeka Paweł Wojtkowiak, mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla. – Dookoła pięknieją kamienice, a nasz dworzec od lat zamienia się w ruinę.

– A wieczorami staje się miejscem spotkań rozmaitych podejrzanych typów, którzy piją tam alkohol, śpią i załatwiają się pod ścianami – dodaje Dagmara Peszek z Kędzierzyna-Koźla, która kilka razy w tygodniu dojeżdża stąd do Zdzieszowic.

Już niedługo ma się to jednak zmienić. Robotnicy wymienili na razie dachówki nad główną halą dworca. Niedługo nowy dach zostanie położony na przylegających do niej budynkach, gdzie mieszczą się biura i magazyny.

– Już niedługo będziemy mieli także gotowy projekt odnowienia elewacji – zapewnia Mirosław Hałyno, dyrektor wrocławskiego oddziału spółki Dworce Kolejowe, należącej do do PKP. – Wtedy rozpiszemy przetarg, wyłonimy wykonawcę i prace będą mogły ruszyć pełną parą.

Zmiana czeka także wnętrza. Zarządca kędzierzyńskiego dworca chce przygotować projekt aranżacji głównego holu dworcowego i sąsiadujących z nim pomieszczeń, między innymi poczekalni.

– Chcemy tak zagospodarować wnętrze, by było ono atrakcyjnym miejscem dla firm i przedsiębiorców, które mogłyby tu prowadzić swój biznes – tłumaczy Mirosław Hałyno. – Chodzi nam przede wszystkim o odpowiednie zaplecze pod lokale gastronomiczne.

Remont obejmie także sanitariaty. Te miejsca większość pasażerów woli omijać z daleka. Ponad pół roku temu uwagę na brudne toalety zwrócił sanepid, który nakazał, by zarządca lepiej dbał o ubikacje.

PKP podaje wreszcie konkretną datę: wszystkie prace mają się zakończyć do grudnia 2009 roku. Przedstawiciele spółki Dworce Kolejowe zapewniają, że nie będzie problemów z finansowaniem tej inwestycji, choć jeszcze nie wiadomo, ile dokładnie pochłonie kompleksowy remont.

Na razie na odnowienie nie mają szans inne mniejsze dworce na terenie Kędzierzyna-Koźla. Najgorzej wygląda stacja Koźle Zachód. Linia kolejowa między Kędzierzynem-Koźlem a Nysą, na której stoi ta stacja, jest jednak mało uczęszczana i PKP nie opłaca się remontować tego obiektu.

Tomasz Kapica

Źródło: NTO