Rynek Kolejowy, 25 czerwca 2008

Od dłuższego czasu pojawiają się informacje, że PKP Przewozy Regionalne zażądały od samorządów wojewódzkich 40-100 proc. więcej dotacji do przewozów regionalnych. Informacji na ten temat udzielił nam Departament Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

„W roku 2008 województwo wielkopolskie przeznaczyło na dofinansowanie kolejowych regionalnych przewozów pasażerskich kwotę 73,656 mln zł. PKP Przewozy Regionalne sp. z o.o. w czerwcu br. zażądała od województwa wielkopolskiego 108,33 mln zł na dofinansowanie kolejowych regionalnych przewozów pasażerskich w roku 2009” – napisali urzędnicy samorządowi. „Zażądana przez PKP PR kwota dotacji w wysokości 108,33 mln zł jest nie do przyjęcia dla samorządu województwa wielkopolskiego” – podkreślają w informacji przekazanej „Rynkowi Kolejowemu”.

Zgodnie z ich słowami, wzrost dotacji PKP PR tłumaczy wzrostem cen w roku 2009.

Źródło: Rynek Kolejowy

*

Komentarz Roberta Wyszyńskiego:

WSZYSTKIE samorządy powinny OFICJALNIE i bez robienia z tego jakiejś „tajemnicy” (bo to są pieniądze publiczne!) podać wysokość dopłat zadeklarowanych przez PKP PR na rok 2009.

OSTRZEGAM! Negocjacje z tą firma po raz nie wiadomo który skończą się tym samym co zawsze: podkładaniem „noża” pod gardło i szantażem Marszałków, a co za tym idzie – wycinaniem pociągów i zamykaniem linii kolejowych. I wtedy ponownie na WAS – Marszałkach i samorządach skupi się zmasowana krytyka społeczna.

Więc nie powtarzajcie po raz kolejny COROCZNEJ paranoi pod tytułem „negocjacje”, bo to jest farsa, wstyd i robienie z Was wasali.

Jako Obywatelski Komitet Obrony Kolei na Opolszczyźnie w najbliższym czasie wystosujemy kolejny List Otwarty w tej sprawie do Marszałka Woj. Opolskiego. Zachęcamy do naśladowania wszystkich obywateli/pasażerów w innych województwach.

Przetargi powinny być rozpisane i ogłoszone jeszcze w tym roku, aby konkurencyjny przewoźnik mógł wjechać na wybrane linie kolejowe w grudniu 2009.