Gmina Grodków, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

Od 3.05 (sobota) do 7.05 (środa) na dworcu kolejowym w Grodkowie będzie można zwiedzać multimedialną wystawę „Pociąg do historii„. Tematyka ekspozycji obejmuje historię ziem zachodniej Polski od 1939 do 2007 r. Grodków to trzecia stacja na trasie podróżującej wystawy w 2008 roku.

[youtube=http://pl.youtube.com/watch?v=8Q9TVkX7jHY]

„Pociąg do historii”, pierwsza w Polsce podróżująca wystawa ulokowana w wagonach została zorganizowana przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia.

Ekspozycja prezentuje najważniejsze wydarzenia w powojennych losach ziem zachodnich. Historyczny i kulturowy dorobek społeczności tych terenów ukazany jest za pomocą nowoczesnych i ciekawych form, jak np. prezentacje multimedialne, gra komputerowa, quiz, zabytkowe eksponaty, kopie autentycznych dokumentów, prasy i plakatów z danego okresu itp.

Pociąg przyjeżdża do wybranych miejscowości na okres kilku dni. Podczas tego postoju wystawa jest otwarta dla zwiedzających, którzy mogą również uczestniczyć w towarzyszącym jej programie edukacyjnym i kulturalnym (np. lekcje „żywej historii” dla szkół, pokazy filmów, wieczory wspomnień dla okolicznej ludności).

Jednym z fundamentów ekspozycji są relacje ludzi, zwykłych obywateli, którzy byli świadkami bądź współuczestniczyli w ważnych wydarzeniach, mających miejsce na terenach zachodniej Polski w ostatnich dziesięcioleciach. Dlatego do specjalnie przystosowanego wagonu można przynosić i kopiować własne pamiątki (zdjęcia, dokumenty itp.), które następnie trafią do archiwum Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” w ramach prowadzonego przez cały rok programu „Świadkowie Historii”.

W zeszłym roku „Pociąg do historii” odwiedził trzy stacje – Malczyce, Jelcz-Laskowice i Wałbrzych, prezentację zakończył krótki postój na Dworcu Głównym we Wrocławiu.

Gospodarzem pokazu „Pociągu do historii” w Grodkowie jest Burmistrz Grodkowa – Marek Antoniewicz.

:arrow: Info:

  • Termin: 3-7 maja
  • Wystawę zwiedzać można w godzinach 10.00-13.00 i 14.30-19.00.
    Wyjątkowo, w pierwszy dzień wystawy pociąg czynny jest w godzinach 12.00-19.00.
  • Ceny biletów: 1 zł
  • Na wystawie do kupienia jest Przewodnik „Pociąg do historii” w cenie 5 zł.

:arrow: Warto zajrzeć: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” – Pociąg do historii

Źródło: Gmina Grodków, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość