W najbliższą sobotę (15 grudnia) Przewozy Regionalne wrócą na trasy rozpoczynające się w Kędzierzynie Koźlu i Strzelcach Opolskich, a kończące w Raciborzu i Gliwicach – czyli trasy przez kilka dni obsługiwane przez Koleje Śląskie. Żegnamy więc przesiadki do pociągów śląskiego przewoźnika, a witamy nowy-stary rozkład jazdy.

Od 15 grudnia Przewozy Regionalne z powrotem przejmą obsługę następujących połączeń stykowych (województwo opolskie-województwo śląskie): Strzelce Opolskie-Gliwice, Kędzierzyn Koźle-Gliwice i Kędzierzyn Koźle-Racibórz.

Są to te same trasy, które uchwałą Sejmiku Woj. Opolskiego z dnia 30 października br. zostały przekazane do obsługi przewoźnikowi Województwa Śląskiego (zobacz Koleje Śląskie wjeżdżają na Opolszczyznę).

A oto rozkład jazdy na przywróconych PR-om trasach (pliki PDF):

Mamy więc bezpośrednie połączenia z Opola do Gliwic przez Strzelce Opolskie oraz połączenia z Kędzierzyna Koźla – do Gliwic i Raciborza.

Aktualizacja: Zgodnie z umową między województwami, liczba pociągów na liniach przejmowanych przez PR ma być taka sama, jak w rozkładzie Kolei Śląskich. Z komunikatu PAP: „Choć pociągów ma tam być tyle samo, co dotąd, nieco zmienić mogą się rozkłady jazdy. Wynika to m.in. z innych cech taboru obu przewoźników. Pasażerowie podróżujący na przejmowanych przez Przewozy liniach powinni sprawdzić rozkład tej spółki. Godziny odjazdów pociągów PR nie powinny różnić się od rozkładu Kolei Śląskich znacząco.”

Na liniach KK-Gliwice i KK-Racibórz godziny odjazdu pociągów są identyczne lub różnią się kilkoma minutami od rozkładu Kolei Śląskich; niewielkie różnice są również w przypadku terminów kursowania (kursowanie w dni robocze). Ponadto pociągi PR zatrzymują się również np. w Taciszowie (w rozkładzie jazdy KŚ większość pociągów nie zatrzymywała się na tym przystanku).

Zobacz też komentarz Grześka Wąsowicza na FB

Tylko Przewozy Regionalne

Tak więc z Opola do Gliwic pojedziemy jednym pociągiem jednego przewoźnika. Jeśli chcemy pojechać w innej konfiguracji, czyli np. z Opola do Raciborza, to przesiadka czeka nas w Kędzierzynie Koźlu, ale jest to przesiadka do pociągu PR.

Przewozy Regionalne + Koleje Śląskie

Przesiadka do pociągu Kolei Śląskich wciąż czeka podróżnych w Lublińcu (przy podróży z Kluczborka do np. Katowic lub Tarnowskich Gór). Do Lublińca położonego w woj. śląskim wjeżdżały i wciąż będą wjeżdżać pociągi OZPR, dalej podróżni pojadą pociągiem Kolei Śląskich.

Oficjalny komunikat Przewozów Regionalnych:

„Szanowni Państwo

Od 15 grudnia 2012 r., dzięki zawarciu porozumienia pomiędzy Przewozami Regionalnymi i Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, pociągi największego pasażerskiego operatora kolejowego wrócą na trasy łączące województwo śląskie z sąsiednimi regionami.

Mając na uwadze przede wszystkim dobro mieszkańców województwa śląskiego i sąsiadujących z nim regionów, największy polski pasażerski przewoźnik kolejowy postanowił odpowiedzieć na apel Marszałka Województwa Śląskiego i zaproponował przejęcie obsługi połączeń regionalnych na pięciu trasach kolejowych prowadzących z województw śląskiego do ościennych regionów. Dzięki podpisaniu umowy na świadczenie usług przewozowych, zawartej pomiędzy Województwem Śląskim a Przewozami Regionalnymi, przewoźnik ten w całości przejmie obsługę tras: Strzelce Opolskie-Gliwice, Kędzierzyn Koźle-Gliwice, Kędzierzyn Koźle-Racibórz, Częstochowa-Radomsko-(Łódź) i Częstochowa-Kielce.

Przyniesie to pasażerom sporo korzyści, np. wyeliminowanie uciążliwych przesiadek na stacjach leżących na granicach województw. Od najbliższej soboty pociągi na przejętych przez Przewozy Regionalne trasach będą kursowały w dłuższych relacjach, zapewniając bezpośrednie połączenia Opola z Gliwicami, Częstochowy z Kielcami oraz Łodzi, Koluszek i Piotrkowa Trybunalskiego z Częstochową.

Pasażerowie Przewozów Regionalnych zyskają nie tylko bezpośrednie połączenia. Tak jak dotychczas będą mogli oni korzystać z licznych ofert promocyjnych, które pozwalają znacznie obniżać koszty podróżowania. Nowe, obowiązujące od 15 grudnia br. rozkłady jazdy, są dostępne na stronie internetowej Przewozów Regionalnych. Wszystkich pasażerów subskrybujących informacje o trasach, na których nastąpią wynikające z przejęcia przez PR przewozów zmiany rozkładów jazdy, przewoźnik poinformował również poprzez system bezpłatnej informacji SMS-owej iSMS.”

Na podstawie: OZPR

AO