Wiele osób ma problem z właściwą interpretacją zwrotu typu „do ukończenia 26. roku życia”. Taki zwrot często pojawia się w wykazie ulg ustawowych, czy w opisach promocyjnych ofert przewoźników (np. oferta KŚ 26 w Kolejach Śląskich lub MAX-26 w PKP Intercity). Jak prawidłowo go rozumieć?

Mówiąc w dużym skrócie:

„Do ukończenia 26. roku życia”

to NIE ZNACZY: do przedednia Twoich 27. urodzin, czyli do ostatniego dnia, w którym masz 26 lat

to ZNACZY: do przedednia Twoich 26. urodzin, czyli do ostatniego dnia, w którym masz 25 lat – tego dnia kończysz 26. rok życia. Następnego dnia, w swoje 26. urodziny tracisz już uprawnienia do tej ulgi – tego dnia rozpoczyna się Twój 27. rok życia.

Spójrzmy:

W dniu narodzin (0 lat :-) rozpoczyna się nasz 1. rok życia, który kończy się na dzień przed 1. urodzinami. W 1. urodziny rozpoczynamy 2. rok życia.

I odpowiednio:

W dniu 25. urodzin rozpoczyna się nasz 26. rok życia, który kończy się na dzień przed 26. urodzinami (= ukończenie 26. roku życia). W 26. urodziny rozpoczynamy 27. rok życia.

Najlepiej zobaczyć to na obrazku:

ukonczenie_26-roku-zycia

Inaczej mówiąc:

  • masz 25 lat? – masz ulgę
  • masz 26 lat? – już nie masz ulgi

(w uproszczeniu przyjmuję, że ulga zależy tylko od wieku, w przypadku np. ulgi ustawowej dla studentów wchodzą w grę jeszcze inne czynniki, czyli sama „konieczność” studiowania)

Podobnie interpretujemy zwrot:

  • „do ukończenia 16. roku życia” (np. bilet rodzinny PKP IC)
  • „do ukończenia 24. roku życia” (ulga uczniowska)
  • „do ukończenia 35. roku życia” (ulga doktorancka)

Ostatni dzień obowiązywania ulgi/oferty to przeddzień 16., 24. i  35. urodzin.

Max-26

A jeśli już mowa o zniżkach, to warto wiedzieć, że nawet jeśli skończyłeś/-aś studia lub szkołę (czyli ulga ustawowa już Ciebie nie obejmuje), ale na Twoim urodzinowym torcie nie było jeszcze 26 świeczek, to w PKP IC jest oferta Max-2626% zniżki dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Szczegóły i informacje o ograniczeniach (np. brak możliwości łączenia z innymi ofertami) – na stronie przewoźnika: Max-26.

Pisząc tekst korzystałam z wątku na forum Infokolej.

Anna Ostrowska