1 czerwca br. w sposób znaczący zmienia się rozkład jazdy pociągów regionalnych jadących w relacji Opole-Częstochowa (lub odwrotnie). Na tej trasie nie pojedziemy już pociągiem REGIO – zostały one albo odwołane, albo ich trasy zostały zmienione: pociągi za stacją Fosowskie „wskoczą” na linię do Zawadzkiego. Co pozostało podróżnym chcącym dostać się do Częstochowy? Wsiąść do pociągu trochę droższego, czyli TLK.

Zobacz też: Korekta rozkładu jazdy od 1 czerwca 2012 r. (o innych cięciach na Opolszczyźnie od 1 czerwca)

A poniżej informacje dla podróżnych jadących również na krótszych trasach:

1. Pociągi TLK (Baczyński, Konopnicka, Oleńka, Opolanin) zatrzymują się pomiędzy Opolem a Częstochową tylko w Lublińcu.

2. Wciąż kursują pociągi REGIO na odcinku Opole-Fosowskie-Zawadzkie (wspólny odcinek z trasą Opole-Częstochowa to Opole-Fosowskie), choć i tę trasę dotknęły pewne cięcia (1 pociąg odwołany, 2 zmiany terminów na gorsze, 2 na lepsze). Jeśli zawsze wsiadaliśmy w pociąg do Częstochowy, ale wysiadaliśmy przed stacją Fosowskie, a więc np. na stacjach Chrząstowice, Ozimek, czy Krasiejów, to cały czas mamy możliwość dojazdu pociągiem REGIO, czyli pociągiem relacji Opole-Zawadzkie – sprawdź rozkład jazdy.

3. Nie kursują (od 1 czerwca) już żadne pociągi regionalne na odcinku Fosowskie-Lubliniec. Mieszkańcy okolic przystanków Pludry (to jeszcze województwo opolskie), Pawonków i Lisowice zostali odcięci kolejowo od „reszty świata”.

Zobacz też: Niektóre miejscowości będą od piątku odcięte od świata (Radio Opole).

4. Podsumowując – jeśli jedziemy z Opola:

  • do Częstochowy lub Lublińca, mamy do wyboru tylko TLK-i,
  • do stacji na odcinku Opole-Fosowskie (Suchy Bór Opolski, Chrząstowice, Dębska Kuźnia, Ozimek, Krasiejów, Staniszcze Małe, Fosowskie) – możemy skorzystać z pociągów jadących do Zawadzkiego,
  • do stacji na odcinku Fosowskie-Lubliniec (Pludry, Pawonków, Lisowice) – na tych przystankach od 1 czerwca nie zatrzyma się żaden pociąg… Można kombinować z przejazdami do stacji Fosowskie (REGIO, kierunek Zawadzkie) lub Lublińca (TLK), stamtąd dojazd własny,
  • do stacji na odcinku Lubliniec-Częstochowa (np. Lisów, Kochanowice) – w przypadku tych stacji najlepiej wyszukać najbardziej pasujące połączenie w wyszukiwarce; można kombinować z przejazdami do Lublińca (TLK), skąd kursuje dosłownie kilka pociągów w kierunku Częstochowy, np. REGIO z Lublińca czy REGIO Liswarta z Wrocławia (jadąca przez Kluczbork i Olesno).

Poniższe tabelki przedstawiają wszystkie pociągi kursujące obecnie (do 31 maja) na całej trasie Opole-Częstochowa i informują, co się z nimi stanie po 1 czerwca. Są tu również TLK-i, które nie znikają 1 czerwca (są podane informacyjnie, by wiedzieć, czym można pojechać…) – zmienią się im jedynie godziny odjazdu.

Trasa Opole-Częstochowa

kat. odjazd-przyjazd zmiana
R 5:06-7:32 odwołany na całej trasie
TLK Opolanin 5:45-8:07 kursuje
TLK Konopnicka 9:24-11:23 kursuje
R* 10:05-12:30 zmiana relacji na Opole-Zawadzkie
TLK Baczyński 13:32-15:17 kursuje
R 14:16-16:31/48 zmiana relacji na Opole-Zawadzkie
TLK Oleńka 16:07-18:21 kursuje
R 18:16-20:30 zmiana relacji na Opole-Zawadzkie

Trasa Częstochowa-Opole

kat. odjazd-przyjazd zmiana
R 5:34-8:13 zmiana relacji na Zawadzkie-Opole
R 8:34-11:01 odwołany na całej trasie
TLK Konopnicka 10:47-12:50 kursuje
R 14:34-17:00/10 odwołany na całej trasie
TLK Baczyński 15:51-18:11 kursuje
R 18:34-21:11 odwołany na całej trasie
TLK Opolanin 20:04-22:09 kursuje

.

Objaśnienia

 Godziny odjazdów/przyjazdów na podstawie SRJP, dostępnego na stronie PR oraz wykazu zmian OZPR; w hafasie jest dodatkowo nocny TLK Karkonosze, którego w ww. rozkładzie nie było

Uwaga. Nie sugeruj się podanymi godzinami pozostałych (nieprzekreślonych) pociągów – od 1 czerwca zmieniają się godziny odjazdu pociągów TLK (np. TLK Opolanin odjeżdża z Częstochowy 20 minut wcześniej).

* do 31 maja jest/było to połączenie z przesiadką: Opole-Fosowskie (p. 10:54) i Fosowskie (o. 11:04)-Częstochowa; pociąg na odcinku Fosowskie-Częstochowa został od 1 czerwca odwołany

Rozkłady jazdy na trasie Opole-Zawadzkie/Częstochowa:

  • Opole-Zawadzkie/Częstochowa (elektroniczny SRJP) – stary | nowy
  • Opole-Zawadzkie (ze strony OZPR) – stary| nowy

Więcej informacji w różnych mediach (w tym również o przyczynach):

AO