SMS - odwołanie na Brzeg-NysaTak było w piątek (10 lutego) – 2 poranne, popularne pociągi na linii Brzeg-Nysa odwołane i brak komunikacji zastępczej, po raz kolejny. Tego samego dnia wieczorny pociąg Opole-Kluczbork z powodu pęknięcia szyny również został odwołany – tam jednak pasażerowie mieli możliwość skorzystania z komunikacji zastępczej. Pasażerowie z Brzeg-Nysa czuli się rozgoryczeni – po raz kolejny na ich trasie nie udało się zorganizować zastępczego autobusu.

Zapytaliśmy o tę sytuację dyrektora OZPR, Sylwestra Brząkałę. Niedługo potem otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

Dnia 10.02.2012 r. na pociągu nr 46745 relacji Kędzierzyn Koźle-Brzeg, na przystanku osobowym Chróścina Nysa zdefektował autobus szynowy SA103-013 (pęknięty wąż powietrzny z powodu niskich temperatur). Pociąg został odwołany na odcinku Chróścina Nyska-Brzeg.

Ze stacji Nysa wysłano zastępczy autobus szynowy SA134-012 (autobus planowy na pociąg nr 60326 rel. Nysa odj. 10:08 – Opole Główne).

Po połączeniu autobusów uruchomiony został pociąg 60442 od przystanku osobowego Chróścina Nyska do stacji Nysa z opóźnieniem +22 minuty.

Odwołany odcinek na pociągu 60442 to Brzeg-Chróścina Nyska.

Komunikacja zastępcza autobusowa nie została uruchomiona z powodu braku przewoźnika, który mógłby taki kurs zrealizować, mając na uwadze tak krótki czas na przygotowanie taboru i kierowcy oraz warunki atmosferyczne, które panowały w tym dniu.

Chcąc opisać przypadek pęknięcia szyny na odcinku Osowiec Przystanek-Jełowa na linii Opole Główne-Kluczbork w dniu 10.02.2012 r. należy uwzględnić, że w tym rejonie mamy większe ilości przewoźników, którzy taką komunikację zastępczą mogą zrealizować (to jest niewątpliwie problem).

Najważniejszym faktem jest jednak taki, że informacje o pęknięciu szyny otrzymaliśmy od Zarządcy Infrastruktury nieco wcześniej przed odjazdem pociągu nr 60933 relacji Opole Główne-Kluczbork. Czas ten pozwolił na zorganizowanie takiej komunikacji aczkolwiek nie obyło się bez opóźnień.

Za całą sytuację przewozową w dniu 10.02.2012 r. przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.

Sylwester Brząkała
dyrektor Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych

AO