Brzeg – elewacja północna (fot. PKP SA)

Brzeg – elewacja północna (fot. PKP SA)

Informacja prasowa PKP, 23 września 2011

Prace modernizacyjne na dworcu w Brzegu są na ostatniej prostej. Tymczasem już dziś można wynająć na nim atrakcyjne powierzchnie handlowe i biurowe.

PKP S.A. ogłosiło przetarg na najem dziewięciu lokali o charakterze handlowo-usługowo-biurowym znajdujących się na modernizowanym dworcu w Brzegu. Sześć lokali do wynajęcia o powierzchni od 15 mkw. do 54 mkw. znajduje się na parterze budynku i zostały one gruntownie zmodernizowane. Szczególnie atrakcyjne są cztery lokale zlokalizowane przy holu głównym z uwagi na największą intensywność ruchu podróżnych w tym miejscu. Oprócz lokali zlokalizowanych w pobliżu holu dworca, do wynajęcia na parterze są dwa lokale w skrzydle zachodnim o powierzchni 53 mkw. i prawie 20 mkw. Do wynajęcia są też trzy pomieszczenia znajdujące się w skrzydle wschodnim na pierwszym piętrze budynku. Przetarg na wynajem lokali odbędzie się 6 października tego roku. Oferty można składać do 5 października.

Zobacz oferty wynajmu: PKP Nieruchomości (w wyszukiwarce wybierz „Brzeg”).

Co dzieje się na dworcu w Brzegu?

Brzeg - elewacja północna (fot. PKP SA)

Brzeg - elewacja południowa (fot. PKP SA)

W chwili obecnej kończą się prace związane z remontem placu przed dworcem, który wyrównano i ponownie ułożono na nim nową kostkę. Budynek dworca pięknieje również od zewnątrz. Do tej pory budowlańcy zakończyli prace na elewacji zachodniej i wschodniej obiektu i praktycznie skończyli prace elewacyjne od frontu budynku. Elewacja południowa (od strony peronów) została już wypiaskowana, a w najbliższym czasie ekipy budowlane przystąpią na niej do uzupełnienia spoin oraz odtwarzania i renowacji detali architektonicznych, a także wykonania nowych obróbek blacharskich. Wewnątrz obiekt również pięknieje. W większości, bo aż 75 procentach pomieszczeń wewnętrznych trwają prace wykończeniowe oraz te związane z montażem oświetlenia. Na początku października wykonawca przystąpi do intensywnych prac w holu dworca (co będzie się wiązało z przeniesieniem kas biletowych na drugą stronę holu dworca). Będą one polegały na jego malowaniu, położeniu nowej posadzki, a także zainstalowaniu nowego systemu oświetlenia i monitoringu. Część prac w holu już wykonano. Między innymi skuta została posadzka, a także poddano renowacji stolarkę okienną.

Poczekalnia w Brzegu (fot. PKP SA)

Poczekalnia w Brzegu (fot. PKP SA)

Prace na dworcu w Brzegu zakończą się pod koniec bieżącego roku. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. Jej koszt to nieco ponad 4 miliony złotych.

Historia dworca w Brzegu

Dworzec w Brzegu jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków. Obecny dworzec jest drugim obiektem tego typu w Brzegu. Pierwszy wybudowano w 1841 roku na potrzeby tzw. „kolei górnośląskiej”. 26.06.1842 roku o godzinie 16. do Brzegu przyjechał w ramach jazdy próbnej pierwszy pociąg od strony Oławy. Uroczyste otwarcie linii z Wrocławia do Brzegu nastąpiło na początku sierpnia 1842 roku. Regularnie pociągi na tej trasie zaczęły kursować od 3 sierpnia 1842 roku. Obecny zabytkowy dworzec wybudowano w innym miejscu niż pierwszy. Powstał on w latach 1869-70.

Źródło: PKP SA