17 sierpnia, w najbliższą środę, w trasę nie wyjedzie żaden pociąg Przewozów Regionalnych. Na ten dzień związki zawodowe działające w spółce zapowiedziały całodobowy strajk generalny. Jakie rozwiązania dla pasażerów proponuje przewoźnik?

Strajk ma się rozpocząć w środę o godz. 0:01 i potrwa do godz. 24:00. W tym czasie nie zobaczymy na torach żadnego kursującego pociągu REGIO, interREGIO ani REGIOekspres.

Pociągi innych przewoźników (np. PKP Intercity – TLK, Ex, EIC oraz Koleje Mazowieckie, Koleje Dolnośląskie, Arriva RP) będą kursowały bez zmian.

Przewozy Regionalne o strajku:

Co robić w tej sytuacji? Przełożyć podróż na inny termin (jeśli to możliwe…) lub szukać innych alternatyw dojazdowych. Jedną z takich alternatyw może być pociąg TLK (przewoźnik: PKP Intercity) w cenie biletu na pociąg Przewozów Regionalnych. Można też zwrócić bilet jednorazowy lub otrzymać zwrot za niewykorzystany tego dnia bilet okresowy.

Bilety honorowane w pociągach TLK (i innych)

W dobrej sytuacji są osoby mieszkające w pobliżu (i dojeżdżające do) stacji, na których zatrzymują się pociągi TLK; w województwie opolskim są to stacje: Opole Główne, Brzeg, Kędzierzyn Koźle, Zdzieszowice i dla jednej pary pociągów Strzelce Opolskie. W pociągach TLK (2 klasa, wagony z miejscami do siedzenia) będą honorowane bilety jednorazowe i okresowe wydane na pociągi Przewozów Regionalnych, w relacji wskazanej na bilecie.

„17 sierpnia, od godziny 00.01 do godziny 24.00, w pociągach TLK uruchamianych przez PKP Intercity będą honorowane bilety na przejazd wydane przez przewoźnika samorządowego. Na podstawie biletu na pociąg Regio, InterRegio, RegioEkspres pasażer będzie mógł odbyć podróż w klasie 2 pociągu Twoich Linii Kolejowych, w relacji podanej na bilecie. Współpraca nie przewiduje wyznaczania dodatkowych postojów dla pociągów uruchamianych przez PKP Intercity.” | szczegóły

Rozkład jazdy pociągów PKP Intercity (w tym TLK) do 31 sierpnia br.

Bilety na pociągi PR będą honorowane również w pociągach Kolei Dolnośląskich, Kolei Mazowieckich, Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście na odcinku Tczew-Gdańsk-Gdynia-Reda.

Zwrot biletu

Jeśli powyższa opcja nie wchodzi „w rachubę”, to możemy oddać bilet jednorazowy lub otrzymać zwrot za bilet okresowy.

  • jednorazowe: należności za bilety zakupione na przejazd 17 sierpnia br. są zwracane w całości,
  • okresowe: zwroty należności za bilety okresowe niewykorzystane w tym dniu będą dokonywane w wysokości proporcjonalnej do okresu ważności biletu, np. 1/31 biletu miesięcznego, 1/91 biletu miesięcznego itp. (w kasie biletowej, po upływie terminu ich ważności, w ciągu 30 dni licząc od ostatniego dnia ważności danego biletu) | szczegóły

Ciąg dalszy nastąpi?

„W przypadku braku porozumienia w sprawie rozwiązania sporu zbiorowego strajk zostanie wznowiony w dniu 24.08.2011 r.  godz. 0:01.” (cytat z pisma Międzyzwiązkowego Komitetu Strajkowego). Według późniejszych informacji strajk może zostać wznowiony 26 sierpnia o godz. 0:01 i potrwa tym razem 48 godzin.

W mediach

Anna Ostrowska

PS. Warto wiedzieć, że pociągi, które dojeżdżają do stacji docelowych po północy (te, które rozpoczęły bieg 16 sierpnia), dojadą spokojnie do stacji końcowej (informacja z Przewozy Regionalne). Nie wyruszą w trasę dopiero te pociągi, które rozpoczynają bieg po północy.