Spektakl w Teatrze im. Jana Kochanowskiego

Plakat spektaklu (Teatr im. J. Kochanowskiego)

Już za kilka dni (19 marca) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbędzie się premiera widowiska muzycznego opartego na piosenkach festiwalowych. Nie byłoby o tym wydarzeniu wzmianki na naszej stronie, gdyby nie… związek z koleją.

W jaki sposób spektakl nawiązuje do tematyki kolejowej?

Po pierwsze – scenografią. Na Dużej Scenie teatru odwzorowane zostało wnętrze opolskiego Dworca Głównego. Pisze o tym Nowa Trybuna Opolska. W artykule można zobaczyć również fragment owej scenografii oraz film.

Po drugie – tematem widowiska.

Z zapowiedzi przedstawienia:

„Nasz spektakl chcemy wpisać w uniwersalną, a jednocześnie niezwykle metaforyczną przestrzeń Dworca Głównego w Opolu, który zostanie wybudowany na Dużej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego. Codzienne życie pracowników dworca, przypadkowe spotkania i rozmowy pasażerów – którzy przyjeżdżają, odjeżdżają, spędzają na dworcu część swojego życia, spóźniające się pociągi, pobrzmiewający nieco tajemniczo głos osoby zapowiadającej rozkład jazdy – to niezwykle pojemna metafora ludzkiego losu, to dopowiedzenie historii – którą w najbardziej dotkliwy i aktualny sposób opowiedzą „opolskie piosenki”.

Historię życia Dworca zaczynamy podglądać o 23.40 a skończymy o 00.15 następnej nocy. W tym czasie na dworcu wydarzy się wszystko co wydarzało się przez te czterdzieści lat i co wydarza się dalej – opowiemy o porzuconej pannie młodej, romantycznym kochanku, szalonej artystce, trzech panach w wieku poważnym – którzy marzą o tym by pójść w Polskę, o staruszce, która nigdy już nie pojedzie do Tomaszowa, o zawiadowcy stacji, który zorganizuje podróżnym wielki bal, o zawiedzionej miłości pana w wieku średnim, o frustracjach dworcowej pracownicy informacji, o nadziejach, żalach, tęsknotach, o trudnej miłości do kraju w którym przyszło nam żyć.”

Więcej informacji na stronie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Zobacz też:

Nasze Miasto Opole: Dworzec Główny PKP na scenie teatru

Aktualizacja Relacje po premierze:

AO