NTO, 18 grudnia 2009

Bilet na pociąg pospieszny TLK z Brzegu do Opola kosztuje 8 zł i 50 groszy. Jadąc osobowym REGIO na tej samej trasie zapłacimy 9 zł.

– Dobre! Na kolei od dawna jest bałagan, ale teraz przeszli samych siebie – śmieje się Krystian Ławrentiuk, mieszkaniec Brzegu często podróżujący pociągami. – Zatem nie mam innego wyjścia, muszę się przesiąść na pospieszny, bo będzie szybciej i jeszcze taniej!

Na kolei kilka dni temu zmienił się rozkład jazdy pociągów, a wraz z nim ceny biletów. Kolejarze tłumaczą, że w ten sposób przewoźnik robi ukłon w stronę pasażerów. Bo teraz ceny są naliczane nie co 10 kilometrów – a tak było dotąd – tylko co 5 km. Dzięki temu pasażer płaci za tyle, ile chciał przejechać.

– Nie pozostaje mi nic innego jak tylko przeprosić podróżnych za to zamieszanie – komentuje sytuację z brzeskim połączeniem Krzysztof Wiecheć, dyrektor opolskiego kolejowego zakładu spółki Przewozy Regionalne. – Oczywiście, zostanie to zmienione. Nie może być tak, że pospieszny jest tańszy od osobowego.

Dyrektor zastrzega, że na pewno w górę pójdzie cena biletu na pociąg pospieszny. Niestety, nie wiadomo o ile zdrożeje, bo o wszystkim decyduje Warszawa, czyli centrala spółki. Opolski zakład wysłał już pismo z prośbą o korektę taryfy z Brzegu do Opola. Na razie więc podróżni mogą korzystać z szybszej jazdy na tańszym bilecie. – Radzę wszystkim, by zapytali w kasie o cenę i wsiadali do pospiesznego, skoro można na tym jeszcze zaoszczędzić – mówi pasażer Ławrentiuk.

Artur Janowski

Źródło: NTO

Uwaga. Informacja podana w artykule (iż pójdzie w górę cena biletu na pociąg pospieszny) jest nieprawdziwa. Wprost przeciwnie. Opolski zakład PR wystąpił do centrali o cenę relacyjną na odcinku Brzeg-Opole Gł. (cena ma być niższa od ceny biletu na pociąg TLK). Szczegóły wkrótce.

Uwaga do całego tekstu (nie chciałam ingerować). Pospieszny – to obecnie TLK, osobowy – to REGIO. Powyższa informacja dotyczy pociągów TLK, które do 12 grudnia 2009 były pociągami pospiesznymi (do 31 grudnia są dwa rodzaje „teelek”: 1. TLK-i które były TLK-ami przed 13 grudnia i 2. TLK-i – byłe pospieszne) .