Gdyby zadać pytanie: „Czy chcesz szybkiej kolei w Polsce?” – z pewnością niemal wszyscy odpowiedzą: „Tak. Chcę!” Bo to pytanie z gatunku: „Czy chcesz być piękny, zdrowy, szczęśliwy i bogaty”, nieprawdaż? Ale samym chceniem szybkiej kolei nie zbudujemy: „chcenie” trzeba jeszcze poprzeć czynem. I mieć potem satysfakcję, że dołożyło się swoją cegiełkę – jakże ważną – w postaci jednego podpisu pod projektem za którym stoi akcja.

Prosimy – włącz się do społecznej akcji na rzecz przyspieszenia budowy KDP (Kolei Dużej Prędkości) w Polsce. Nie patrz na to, że akcja będzie trwała miesiące a może nawet lata – złóż swój podpis teraz – to nic nie kosztuje, oprócz wypełnienia formularza na podanej niżej stronie.

Portal o kolejach dużych prędkości, pierwszy w Polsce, stworzyła firma Jacka Prześlugi „Look At”– byłego prezesa spółki PKP Intercity (za jego zarządzania spółka przeżywała swój rozkwit) – obecnie zwolennika przyspieszenia budowy KDP w Polsce i nadania inwestycji charakteru priorytetowego przez parlament i rząd. Jeśli nie chcesz szybkiej kolei w Polsce – to też się podpisz – będą jej chciały Twoje dzieci i wnuki, a może prawnuki. Zrób to dla nich, jeśli nie chcesz dla siebie.

Na stronie www.szybkakolejTAK.pl czytamy:

„Ta akcja nie będzie miała sensu bez wsparcia ze strony pasażerów, miłośników kolei, polityków, którzy dobrze życzą kolejom, a także samych kolejarzy. Nie ma dla nas znaczenia – skąd jesteście, gdzie pracujecie, jakie są Wasze poglądy polityczne, czy wolicie jazdę samochodem czy rowerem, jak oceniacie PKP itd.

Nie ma żadnych powodów, by Polacy sami siebie uznawali za nację gorszą, mniej kreatywną i przedsiębiorczą od innych narodów Europy. W Niemczech szybka kolej istnieje od dwudziestu lat. Czy oni są lepsi, mądrzejsi od nas? Linię TGV z Paryża do Lyonu rozpoczęto budować w 1976 roku – a skończono po zaledwie pięciu latach!

My planujemy zakończenie budowy pierwszej nitki KDP na rok 2020… Dlaczego tak późno? Dlaczego musimy budować długo i drogo, skoro są w świecie przykłady – Portugalia, Hiszpania, Chiny – że można robić to zdecydowanie szybciej i mniejszym kosztem?

Nie prowadzimy kampanii przeciwko komukolwiek – to jest pozytywna kampania! Popieramy, a nie protestujemy! Ważne jest, by rząd i parlament, politycy, działacze samorządowi, partie polityczne, a także tak zwani zwykli obywatele zgodzili się, że KDP służy modernizacji państwa. Przybliża ludzi i aglomeracje, które oni zamieszkują, tworzy nowe linie kolejowe, a wraz z inwestycjami – ogromny rynek pracy, wielkie możliwości przemieszczania się, nowe szanse rozwojowe. Tak było z miastem Lille we Francji, które zyskało niebywały potencjał właśnie dzięki uruchomieniu TGV.

Te pociągi nie tylko są szybkie, komfortowe, ekologiczne. Są również bezpieczne. Liczba ofiar kolejowych – zawinionych przez kolej – jest bliska zeru. Szybka kolej z jej rozwiązaniami technicznymi i tempem jazdy to zatem środek do zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych, źródło bezpieczeństwa.

Warto poprzeć projekt, który pcha nas cywilizacyjnie o kilka pięter do góry. Warto obejrzeć nasze filmy – przygotowane specjalnie na potrzeby tej akcji – żeby poznać koleje dużych prędkości w Europie. Tak robią to inni, tak jeżdżą, tak się rozwijają. Mamy im zazdrościć? Nie! Powinniśmy ich naśladować.”

Z naszej strony – ze strony serwisu OKOKO – zachęcamy do zapoznania się z materiałami na stronie www.szybkakolejTAK.pl. Jest ona zbiorem podstawowych informacji na temat pociągów KDP wraz z uzasadnieniem ich zalet. Warto obejrzeć filmy o TGV, Thalys, Eurostar, ICE, AVE – autorzy tych filmów jeździli szybkimi pociągami po całej Europie przez tydzień. I nic z tego nie mają – oprócz wydania całkiem niemałej kasy i włożenia mnóstwa społecznej pracy w powstanie portalu – pierwszego w Polsce o takim charakterze. A co chcą z tego mieć? Co my chcemy z tego mieć? W sensie finansowym nic. Chcemy – wspólnie – doczekać takiej kolei w Polsce, chcemy pomóc gremialnym głosem obywatelskim w projektowaniu i przyspieszeniu budowy takiej kolei, chcemy aby nasze dzieci żyły w państwie cywilizowanym. Bez sieci KDP Polska takim państwem nie będzie. Na stronie znajdziecie projekt ustawy, która będzie złożona w sejmie jako wniosek obywatelski – musimy jedynie jako obywatele tego państwa zebrać w tym celu 100 tys. podpisów w ciągu 3 miesięcy.

Niemożliwe? Możliwe! Jeśli roześlecie informacje o akcji i link do strony do wszystkich znajomych, do rodzin i kolegów z pracy, do mediów, do wujków i ciotek; do redakcji ulubionych portali. Spróbujmy zadziałać – wspólnie – bo tu trzeba całej armii optymistów, dla której nie istnieje słowo: „niedasię”. Bez tej armii optymistów nie zbudujemy lepszej przyszłości. Zrealizowanie marzeń o szybkim podróżowaniu nie zależy tylko od polityków i rządu – zależy głownie od nas i naszej obywatelskiej woli.

Bezpośredni link do prostego formularza o poparciu akcji:
http://szybkakolejtak.pl/e-poparcie

Link do strony o akcji na rzecz KDP:
http://szybkakolejtak.pl/