Jelonka, 4 lipca 2008

Dwie wiadomości dla miłośników kolejnictwa i tych, którzy planują wyprawę do naszych południowych sąsiadów. Dobra: od soboty w weekendy czeski Trutnov połączy z Jelenią Górą oraz Lwówkiem regularne połączenie szynobusem! Zła? Linia będzie funkcjonowała tylko do końca wakacji. Nie obyło się bez innych zgrzytów: organizatorzy konferencji prasowej w stolicy Karkonoszy nie zaprosili głównego inicjatora uruchomienia połączenia – starosty lwóweckiego Artura Zycha.

– Do ostatniej chwili uzgadnialiśmy szczegóły z Czechami – mówił dzisiaj w jeleniogórskim ratuszu Andrzej Piech, zastępca dyrektora PKP Przewozy Regionalne sp. z o.o. we Wrocławiu, o planowanym na sobotę rozpoczęciu regularnych kursów na czesko-polskiej linii kolejowej.

Konferencję prasową poświęconą pierwszemu po 1945 roku lokalnym połączeniu z Polski do Czech zwołano dzisiaj przed południem w przeddzień uruchomienia weekendowego pociągu z Lwówka Śląskiego do Trutnova przez Jelenią Górę, Marciszów, Kamienną Górę i Lubawkę.

– Dlaczego tak późno informujecie potencjalnych pasażerów? Pytano marszałka Piotra Borysa. – Do ostatniej chwili dogadywaliśmy szczegóły z Czechami, ilość pociągów, godziny i trasy, na jakich pojadą – tłumaczył marszałek.

– Od razu ruszamy z akcją informacyjną, poprosimy też samorządy o wsparcie. Na ten cel przeznaczyliśmy z budżetu urzędu marszałkowskiego 62 tysiące złotych.

Te pieniądze wystarczą na weekendowe przejazdy autobusem szynowym w lipcu i sierpniu. Pociąg będzie jeździł w soboty i niedziele oraz w piątek 15 sierpnia, kiedy przypada Wniebowzięcie NMP, dzień wolny w naszym kraju.

– Urząd marszałkowski nie ma pieniędzy na połączenie do końca roku, ani taboru, którym mógłby na stałe obsługiwać tę linię – wyjaśniał Andrzej Piech – Osiem szynobusów, jakimi dysponuje marszałek, nie wystarczają.

Faux pas jeleniogórskiego ratusza

Wielkim nieobecnym był starosta lwówecki, Artur Zych, człowiek który od lat zabiegał o uruchomienie tego połączenia, który negocjował z Czechami, gdy ci kilka lat temu byli dużo mniej zainteresowani transgranicznym połączeniem.

– Po prostu nie zostałem zaproszony na to spotkanie, nie wiem, czy przeszkadzało moje nazwisko, czy partia do której należę, ale to było nieeleganckie – powiedział nam Artur Zych, członek PiS. – Ale na pewno skorzystam z okazji i pojadę pierwszym pociągiem, jaki odjedzie z Lwówka Śląskiego o godzinie 6.29. Nadal jest to moje dziecko.

– Dlaczego nie było Artura Zycha? Nie wiem, konferencję na szybko przygotowywał jeleniogórski ratusz, widać zapomnieli – zdziwił się marszałek Piotr Borys.

Mar

Źródło: Jelonka

*

Informacja ze strony PKP Przewozy Regionalne

Od 5 lipca do 31 sierpnia 2008r. w soboty, niedziele i święta, w relacji Lwówek Śl. / Jelenia Góra – Trutnov, będą jeździły pociągi regularnego kursowania. Ostatni raz rozkładowy pociąg pasażerski pokonał tą trasę w 1945 r.

Bilety na przejazd w relacji Lwówek Śląski – Lubawka (ważne do stacji Kralovec), będą dostępne we wszystkich kasach biletowych Polsce. Bilet na dalszą podróż, należy kupić u czeskiego konduktora (opłata w czeskich koronach bez konieczności wnoszenia opłaty za wydanie biletu w pociągu). Bilety na powrót (zakupione do stacji Kralovec – ważne do stacji Lubawka), będzie można kupić w dowolnej kasie lub w automacie na terenie Czech. Zainteresowani dalszą podróżą, na odcinku polskim, nabędą bilet u polskiego konduktora (bez konieczności wnoszenia opłaty dodatkowej).

Reaktywacja połączenia stała się możliwa dzięki porozumieniu, jakie PKP Przewozy Regionalne zawarły z firmą Viamont – przewoźnikiem kolejowym z Czech oraz dzięki zaangażowaniu Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, który dofinansuje pociągi na odcinku polskim, oraz udostępni tabor do obsługi całego połączenia. Przewozy, będą realizowane autobusem szynowym SA134, stanowiącym własność Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Źródło: PKP PR

*

Ogólny rozkład jazdy

Do Trutnova

  • Z Lwówka Śląskiego: 6:29
  • Z Jeleniej Góry: 7:26, 14:14
  • Z Lubawki: 8:41, 12:53, 15:35

Z Trutnova

  • do Lwówka Śląskiego: 17:51
  • do Jeleniej Góry: 9:31, 17:51
  • do Lubawki: 9:31, 12:05, 17:51

*

Szczegółowy rozkład jazdy (PDF)

*

Znalezione w necie