PKP SA, 21 września 2010

PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu podpisał umowę z wykonawcą modernizacji dworca w Brzegu (woj. opolskie). Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2011 roku.

Wykonawcą modernizacja dworca w Brzegu została firma Bor-Bud z Wrocławia, która złożyła najkorzystniejsza ofertę w postępowaniu przetargowym – 4,27 miliona złotych. Pozostałe oferty złożyły firmy: Marapol występująca wspólnie z Jamp – 5,23 miliona złotych oraz Budobratex – 4,79 miliona złotych. Prace związane z modernizacją dworca kolejowego w Brzegu rozpoczną się na przełomie września i października tego roku.

Przypomnijmy,

zakres modernizacji dworca w Brzegu zakłada modernizację dworca zarówno od wewnątrz jaki i zewnątrz. Zadaniem wykonawcy wewnątrz budynku będzie remont przestrzeni ogólnodostępnych, czyli hallu połączonego z hallem kasowym. Zostaną one pomalowane i zabezpieczone przed dewastacją powłoką antygraffiti. Oprócz tego wymieniona zostanie posadzka.

Modernizację przejdą kasy biletowe, pomieszczenia handlowe (pojawią się nowe witryny sklepowe), a także toalety i klatki schodowe. Ściany remontowanych pomieszczeń zostaną pomalowane. W budynku wymianie ulegną instalacje, a także stolarka okienna i drzwiowa. Ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych będzie podjazd ulokowany przy wejściu głównym do budynku.

Dawny blask odzyska elewacja dworca, która zostanie odrestaurowana i wyczyszczona. Odtworzone zostaną zniszczone i uszkodzone detale. Dodatkowo wykonawca zabezpieczy elewację powłoką antygraffiti. Z okien budynku znikną szpecące je kraty. Natomiast nad wejściem głównym do budynku pojawi się nowy przeszklony daszek.

Modernizacja nie ominie placu przydworcowego, na którym pojawi się 27 miejsc parkingowych, w tym cztery dla osób niepełnosprawnych. Na nowo zostanie ułożona kostka granitowa na placu przydworcowym.

Dworzec w Brzegu jest jednym z 77 dworców kolejowych, który w ciągu dwóch najbliższych zmieni diametralnie swoje oblicze. Głównym celem modernizacji obiektu jest poprawa estetyki, standardu obsługi podróżnych i ich bezpieczeństwa, a także podkreślenie jego walorów historycznych-architektonicznych.

Historia Dworca w Brzegu

Dworzec w Brzegu jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków. Obecny dworzec jest drugim obiektem tego typu w Brzegu. Pierwszy wybudowano w 1841 roku na potrzeby tzw. „kolei górnośląskiej”. 26.06.1842 roku o godzinie 16. do Brzegu przyjechał w ramach jazdy próbnej pierwszy pociąg od strony Oławy. Uroczyste otwarcie linii z Wrocławia do Brzegu nastąpiło na początku sierpnia 1842 roku. Regularnie pociągi na tej trasie zaczęły kursować od 3 sierpnia 1842 roku. Obecny zabytkowy dworzec wybudowano w innym miejscu niż pierwszy. Powstał on w latach 1869-70.

Źródło: Informacja prasowa PKP SA