Jelonka, 29 grudnia 2007

Polskie Koleje Państwowe stracą monopol na dolnośląskich torowiskach, a pociągi wrócą na zapomniane trasy. W podróż zabiorą pasażerów Koleje Dolnośląskie. O powstaniu spółki zdecydowali wrocławscy samorządowcy. Jedną z pierwszych linii obsługiwanych przez nowego przewoźnika będzie trasa Jelenia Góra – Szklarska Poręba – donosi w weekendowym wydaniu Polska Gazeta Wrocławska. Nie wymaga wielu inwestycji i służyłaby głównie turystom – pisze gazeta.

KD mają konkurować ze spółką PKP Przewozy Regionalne. Urząd marszałkowski tłumaczy, że i tak dotuje państwowego przewoźnika i skazuje Dolnoślązaków na ceny i warunki, na które nie ma wpływu. A dzięki spółce Koleje Dolnośląskie ma się okazać, jakie są rzeczywiste koszty działania linii kolejowych w regionie.

Wielkie niewiadome to data odjazdu pierwszego pociągu KD oraz cena biletu. Podobno spółka ma ruszyć już w przyszłym roku. Urząd zainwestuje w spółkę dwa miliony złotych i szynobusy. Poszuka także firmy, która pomoże zorganizować przewozy.

Oprócz trasy Jelenia Góra – Szklarska Poręba, pociągi KD mają obsługiwać linie: Wrocław – Trzebnica, Lubin – Polanica Zdrój, Wałbrzych – Stronie Śląskie.

Źródło: Jelonka